2011. április 22., 15:02

Szex a világűrben

MOSZKVA, WASHINGTON. Nincs akadálya annak, hogy valaki a világűrben, Föld körüli pályán teherbe essen, vagy szüljön; mindezt nem zavarja sem a súlytalanság, sem az egyéb űrbeli körülmények, csak a fokozott háttérsugárzás - mondja Valerij Bogomolov, az Orosz Tudományos Akadémia Orvosbiológiai Intézetének igazgatója.

A professzor elárulta, hogy egyebek között egerekkel folytattak ilyen kísérleteket több biológiai szputnyikon, az egykori Mir orosz űrállomáson és a Nemzetközi Ûrállomáson is: vemhes egereket küldtek az űrbe, és figyelemmel kísérték a kicsinyek világra jöttét. Mint mondta, nem mutattak ki jelentős elváltozást a magzat fejlődésében, bár bizonyos sajátosságok akadtak, de ezeket nem a súlytalansággal, hanem a háttérsugárzással hozták összefüggésbe a tudósok.
Bogomolov szerint az űrbeli fogamzás és szülés lehetőségére mutat az is, hogy az emberek űrutazásainak 50 éve alatt semmiféle elváltozást nem mutattak ki az űrhajósok reproduktív rendszerében.

Végül azt is elmondta: az orosz tudósok korábban az űrhajósok űrbeli egészségügyi ellátásának kérdéseivel is foglalkoztak, és kifejlesztettek egyebek között egy műtétekre alkalmas kamrát és egy szüléséhez szükséges berendezést. Jelenleg ilyen munkálatok nem folynak, de vonatkozó orvosbiológiai kutatások folynak, egyebek között a Nemzetközi Ûrállomáson.

A nők családiasabbá teszik az űrutazást

Jelena Szerova, a jelenlegi orosz űrhajós különítmény egyetlen női tagja elmondta az Interfax hírügynökségnek: nők nemigen jelentkeznek űrhajósnak, mert Oroszország csak férfiakat küld a világűrbe. Szerova emlékeztetett rá, hogy az Energija konszern űrhajós egységének tíz évig volt tagja Nagyezsda Kuzselnaja, aki végül nem jutott el az űrbe.

Pedig Szerova szerint egy nő jelenléte kedvezően hat az űrhajósok munkájára: minden szervezettebb és családiasabb. Úgy vélte, a Marsra vezető hosszú útra - amely még évtizedekig várat magára - alighanem helyes lenne koedukált csapatot, és ezen belül családos nőket választani, mert ők erősebb pszichikummal és nagy élettapasztalattal rendelkeznek.

Az oroszok tartanak a szexuális feszültségtől

Orosz tudósok a Mars 500 kísérlet keretében tavaly óta tesztelik egy  Mars-expedíció teljes hosszát nemzetközi űrhajóscsoport,  Kamolov Szuhrob (orosz, 32 éves), Romain Charles (francia, 31), Diego Urbina (olasz-kolumbiai, 27), Wang Yue (kínai, 26), Szityjev Alekszej (orosz, 38), Szmolejevszkij Alexandr (orosz, 33), Mihajul Szinyenyikov (tartalék, orosz, 37) részvételével.

Eddig ez az eddigi leghosszabb próba az emberes marsutazás részleges szimulálására. Az elnevezés a küldetés tervezett időtartamából adódik: a mai technikai lehetőségek alapján közel 250 napig tartana az út a vörös bolygóig, ezt követően 30 napot töltenének a felszínen az asztronauták, majd 240 nap lenne a visszaút. Mindez összesen 520 nap, amelyből az egyszerűség kedvéért 500 lett a program nevében.

A szimuláció kezdésekor az érdeklődők részéről felmerült a kérdés, miért nincsen hölgy tagja a legénységnek. A kísérletet végrehajtó orosz intézet erre azt a választ adta, hogy bár a jelentkezők között hölgyek is voltak, a válogatás során a követelmények teljesítésében a férfiak mutatkoztak a legjobbnak. Ugyanakkor olyan véleményt is hallani lehet, amely szerint a munka jelenlegi fázisában a kísérlet végrehajtói nem akarják, hogy esetleg szexuális alapú, illetve ahhoz kapcsolódó érzelmi indíttatású feszültség jelenjen meg a kísérlet során - noha ez nem hivatalos vélemény.

A Mars 500 kísérlet nem reális?

Néhány külföldi szakértő hangot is adott neheztelésének, miszerint a kísérlet amellett, hogy diszkriminatív, nem eléggé reális. Az eltérő nemű űrhajósok között fellépő interakció természetes része az emberi viselkedésnek - ennek mellőzése pedig csökkenti a kísérlet eredményét, használhatóságát. Továbbá a csak férfiakból álló közösségekben speciális pszichológiai problémák is kialakulhatnak, mint azt egyes katonai csapatok, börtönök, valamint fiúiskolák tapasztalatai mutatják.

Szakértők egyetértenek abban, hogy a nők is képesek elvégezni egy hosszú expedíción az adott feladatokat. Sőt, egy kisebb csoportban egyetlen hölgytag is jelentősen csökkenti az összezördüléseket, konstruktívabbá és hatékonyabbá teszi a munkát. Ám kiszámíthatatlan, mikor lép fel vonzalom férfi és női űrhajósok között, ami viszont komolyan befolyásolhatja a küldetés sikerét.

Egy szélsőséges példa: Lisa Nowak és William Oefelein esete

Az űrhajósok közötti párkapcsolatok szempontjából egy szélsőséges példa volt Lisa Nowak és William Oefelein esete. Lisa Nowak féltékenységből megtámadta egyik asztronauta kollegináját, és az ügy a bíróságon végződött - bár a kocsijában talált fegyver alapján rosszabb végkifejlet is elképzelhető lett volna.

"Türtőztetnem kell majd magam, ha meglátlak. Ösztönből tépném le a ruháidat, a földre döntenélek, és pokolian megdolgoználak. Alig várom, hogy kettesben legyünk" - olvashatta tavaly decemberben Oefelein, a Discovery űrrepülőgép kapitánya e-mailjei között, miközben közel 30 ezer kilométer per órás sebességgel keringett a Föld körül. A feladó az amerikai légierő 30 éves tisztje, Colleen Shipman volt, akivel nem sokkal a felszállás előtt kezdett viszonyt.

Csakhogy a levelet nem csak ő olvasta az űrben. Később űrhajóstársa és másik szeretője, Lisa Nowak is átfutotta. Valójában ez a levél vezetett oda, hogy Nowak több mint ezer kilométert autózzon csak azért, hogy bosszút álljon a férfi új barátnőjén. A bíróságon ért véget az ügy, ahol Lisa Nowakot bűnösnek találták, és két lépésben, összesen 25 ezer dolláros óvadék fejében szabadlábra helyezték - büntetést így nem kellett letöltenie.

Pofozkodott a Mir űrállomás legénysége

A hosszabb űrbeli küldetések során várható csoportos viselkedés földi viszonyok között is elemezhető, például az Antarktiszon lévő kutatóbázisokon, ahol a szakemberek hónapokon keresztül vannak összezárva. Az itt készült, a kutatócsoportok viselkedését vizsgáló elemzések során kiderült, hogy a szakemberek között gyakran támad vonzalom, a hölgyek részéről elsősorban a magasabb beosztású kutatók felé - 1989 és 2006 között mégis hatan estek teherbe a kutatóbázison. A publikált elemzések a személyiségi jogok tiszteletben tartása miatt nem teljes körűek.

Érdekes példa a Mir űrállomás földi modelljében a csoportos viselkedés vizsgálatára végzett szimuláció egyik eseménye, amikor a kanadai Judith Lapierre miatt két férfi űrhajós összeverekedett. A 110 napos szimulációs kísérlet a rövid pofozkodás után is folytatódott, de a hölgy ajtajára zár került, és a csoport többi résztvevője a biztonság kedvéért elrejtette a késeket. Ez, és néhány további példa szemlélteti, hogy a magas szaktudású, a feszültségeket és megterhelő munkát jól tűrő, fegyelmezett űrhajósok esetében is felléphetnek nemek közötti konfliktusok és az ezzel kapcsolatos viták.

Az USA-ban Utah államban található MDRS Mars-szimulációs bázison is előfordult már a helyszínen kialakuló, futó románc egy legénységen belül. A pár ezt viszonylag diszkréten kezelte, azonban a többieket mégis kínosan érintette és zavarta őket. Mindez egy Mars-expedíció során nemcsak a munka rovására mehet, de konfliktusokat is szülhet. A NASA-nak egyelőre nincs elfogadott direktívája az űrhajósoknak a küldetések alatti szexuális viselkedésével, az esetleges problémák megelőzésével kapcsolatban.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.