2011. május 13., 15:23

Szervezetük hivatalos elismerését kérik a líbiai felkelők

WASHINGTON. A líbiai Átmeneti Nemzeti Tanács hivatalos elismerését szeretné elérni Washingtonban Mahmúd Dzsibril, a testület külügyekkel is megbízott vezetője.

Mahmúd Dzsibril azt szeretné, ha az Egyesült Államok Franciaországhoz, Olaszországhoz, Katarhoz és Gambiához hasonlóan az Átmeneti Nemzeti Tanácsot ismerje el a líbiai nép egyetlen legitim képviselőjének. A Washingtonban vendégeskedő Dzsibrilt pénteken fogadja a Fehér Házban Tom Donilon, Barack Obama elnök nemzetbiztonsági főtanácsadója. Dzsibril szerdán John Kerryvel, az amerikai szenátus külügyi bizottságának demokrata párti elnökével tárgyalt. Kerry egy olyan törvénytervezeten dolgozik, amely lehetővé tenné, hogy a líbiai állam és Kadhafi befagyasztott kinnlevőségeinek a fejében a felkelők hitelekhez jussanak a folyó kiadások fedezésére és a katonai műveletek finanszírozására.

Dzsibril, a líbiai felkelők "miniszterelnöke" csütörtökön a Brooking Intézetben, a legrégebbi és egyben egyik legbefolyásosabb amerikai kutatóintézetben tartott előadásában azt kérte az Egyesült Államoktól, hogy utaljon át bizonyos összeget a befagyasztott, dollármilliárdokra rúgó líbiai kintlévőségekből. A felkelők súlyos anyagi nehézségeit felvázolva kijelentette, hogy mintegy 180 millió dollárt szabadíthatnak fel számukra, de ennél jóval nagyobb összegre lenne szükségük.

Az Obama-kormányzat vonakodva vesz részt a líbiai beavatkozásban, hiszen fegyveres erejét két költséges háború köti le, miközben növekszik a politikai nyomás a költségvetési kiadások csökkentéséért. Robert Gates védelmi miniszter csütörtökön kijelentette, hogy a líbiai repüléstilalmi övezet megteremtését és a civil lakosság védelmét célzó ENSZ-határozat érvényre juttatásának katonai költségei már 750 millió dollár körül mozognak.

Gates beszélt arról is, hogy a vonakodásnak van másik oka is. Washingtonban keveset tudnak a líbiai lázadókról, s egyes jelentések szerint szélsőségesek is harcolnak Moammer Kadhafi líbiai vezető ellenzékének oldalán. Hozzátette, hogy a felkelők vezetői igyekeznek elszigetelni és leválasztani a szélsőségeseket a mozgalomról, mivel tudatában vannak az ezzel összefüggő kockázatokkal a nemzetközi támogatást illetően.

Újságírókkal beszélgetve Dzsibril cáfolta, hogy az al-Kaida nemzetközi terrorszervezet tagjait a soraikba fogadták. Azt azonban elismerte, hogy tud "tizenegy" olyan emberről, aki korábban Afganisztánban élt és hazatérve "megbékélt" a Kadhafi-rendszerrel. Úgy fogalmazott, hogy ők "átlagemberek", és csatlakoztak a lázadókhoz.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.