2011. április 30., 19:05

Szankciókat készít elő az EU Szíria ellen

BRÜSSZEL. Az Európai Unió megkezdi a fegyverszállítási embargóra is kiterjedő szankciós intézkedések előkészítését Szíriával szemben, amelynek vezetése elfogadhatatlan erőszakot alkalmaz a békés tüntetők ellen - jelentette be péntek este Brüsszelben Catherine Ashton, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője a 27 tagország nagyköveti szintű egyeztetése után.

A tervezett embargó a fegyverek mellett a "belső elnyomásra használatos eszközök" szállítási tilalmára is kiterjed majd - ez utóbbi kategória alatt lényegében tömegoszlatásra használt eszközöket és felszereléseket kell érteni.
Az uniós országok kül- és biztonságpolitikai kérdésekben illetékes nagykövetei súlyos aggodalmuknak adtak hangot a szíriai helyzet alakulása miatt, elítélték a tüntető polgári lakosok elleni hatósági erőszakot, és követelték annak azonnali beszüntetését. Felszólították a szíriai vezetést arra, hogy politikai reformokkal tegyen eleget a szíriai nép jogos követeléseinek, folytasson nemzeti párbeszédet, valamint engedje szabadon a politikai bebörtönzötteket és emberi jogvédőket - olvasható Ashton közleményében.

A nagykövetek tanácskozásán - mondták diplomaták - felmerült, hogy felfüggeszthetik az EU és Szíria közötti együttműködési megállapodás alapján a damaszkuszi kormánynak szánt támogatási összegek folyósítását. Az unió arra törekszik, hogy a civil társadalmat ne sújtsa a pénzmegvonás, és azt tartaná szem előtt, hogy a támogatások ne a damaszkuszi kormány közvetítésével jussanak el rendeltetési helyükre. EU-források felhívták az MTI figyelmét arra, hogy a szíriai kormányzatnak fizetett pénzeknél jóval jelentősebb összeget képviselnek az Európai Beruházási Bank jelenleg futó szíriai projektjei, amelyekre nem vonatkozna a felfüggesztés.

Ashton közleménye a támogatások felfüggesztésének kérdéséről annyit tartalmazott, hogy az EU "felül fogja vizsgálni a szíriai hatóságokkal való együttműködésének valamennyi aspektusát", valamint "nem fog további lépéseket tenni" a Szíriával való társulási megállapodás ügyében. E megállapodás, amelyet tehát egyelőre levesznek a napirendről, jelentős anyagi előnyökkel járna Szíriára nézve.

Az unió az embargós intézkedések mellett "fontolóra vesz további megfelelő és célzott intézkedéseket, azzal a céllal, hogy azonnal változást érjen el a szíriai vezetés politikájában" - olvasható a főképviselő közleményében. A lehetséges ilyen további intézkedések között szerepel - diplomáciai források szerint - a szíriai vezetők Európában elérhető javainak zár alá vétele, valamint velük szemben vízumtilalom kimondása.

"A tagállamok képviselői annak tudatában tárgyaltak, hogy a szíriai fejlemények határozott uniós választ tesznek szükségessé" - mondta az MTI-nek Polner Gergely, a magyar EU-elnökség szóvivője, még az ülés befejezése előtt. Utalt arra, hogy a pénteki tanácskozás közben is véres erőszakos cselekményekről érkeztek hírek Szíriából. A szóvivő hozzátette: ha Magyarország soros elnökként felkérést kap a Szíria elleni szankciók előkészítésére, akkor ezt a munkát kész haladéktalanul megkezdeni. Mint Ashton közleményéből kitűnik, ez az előkészítő munka most kezdetét veszi, és uniós források szerint rövid időn belül el is végezhető.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.