2014. február 20., 19:08

Szakmai konferenciával zárultak ma a XIX. Komáromi Pedagógiai Napok

RÉVKOMÁROM. A „Stresszhelyzetben“ című szakmai konferenciával fejeződött be csütörtökön délután a XIX. Komáromi Pedagógiai Napok elnevezésű négynapos műsorfüzér, amelyet a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége Komáromi Területi Választmánya helyi, gútai, nagymegyeri és dunamocsi társszervező oktatási intézményekkel együtt rendezett meg járásszerte több helyszínen.
201402201812480.p1.jpg
Galéria
+3 kép a galériában

Az idei rendezvény vezérgondolata a stressz volt – e témakörrel kapcsolatban hangzottak el hazai és magyarországi szakemberek előadásai, és valósultak meg az ugyancsak nagy érdeklődés által övezett szakmai tréningek.

„A rendezvény zárónapján úgy gondolom: nagyon jól döntöttünk, hogy ez alkalommal a stresszt választottuk témakörként, ezt bizonyítja a nagy látogatottság is. A szakmai programokon idén a Komáromi, Vágsellyei, Galántai, Dunaszerdahelyi, Érsekújvári, Lévai és Pozsonyi járásból az előző években megszokottnál is több, közel 1 300-1 400 kolléga vett részt, az adatokat később pontosítjuk“ – mondta el portálunknak Fekete Irén főszervező, az SZMPSZ Komáromi Területi Választmányának az elnöke.

Kérdésemre, hogy idén mely foglalkozások iránt mutatkozott a legnagyobb érdeklődés, így felelt: „Erre a kérdésre nagyon nehéz válaszolni. Említhetném például a „Kommunikáció, mint feszültségoldás...“ című Gordon-tréninget, amelynek közkívánatra akár 30 órás folytatása is következhet a nyári egyetemünkön. Nagyon élvezetesnek bizonyult az újdonságnak számító „Stresszoldás mozgásterápiával – kineziológia“ című foglalkozás, amely során a kollégák egy kis kényeztető talp- és gyógyító testmasszázsban is részesültek a helyi Eötvös Utcai Bóbita Óvodában. Szintén sokan vettek részt a „Stresszoldás pedagógusoknak a kézművesség eszközeivel - tűzzománc és mozaik készítése“ című foglalkozáson a gútai MTNY Magán Szakközépiskolában. Idén is jópáran tartották fontosnak saját részvételüket az Intézményvezetők szakmai fórumán. A sport sem maradhatott ki a terítékre kerülő stresszoldók közül! Kele Géza maratonfutó - „a sport nagykövete“ és lánya, Kele Virág „A sport szerepe a stressz megőrzésében és fékentartásában“ illetve „A pedagógusok mentálhigiéniája“ című előadásán a rendszeres mozgás, az egészséges táplálkozás és a pozitív gondolkodás jelentőségét hangsúlyozta a dunamocsi alapiskolában. Új színfoltnak számított az „Élményalapú irodalomközvetítéssel a stresszoldásért“ és a „Stressz ellen a kortárs képzőművészet eszközeivel“ című két előadás is, amelyek házigazdája a révkomáromi Jókai Mór Alapiskola volt. A még megvalósuló, szintén közkedvelt tréningek témái a következők voltak: néptáncoktatás az iskolában és óvodában, egészségfejlesztő és stresszoldó torna, mesterkurzus zongoratanárok részére, továbbá feszültségek oldása és stresszkezelés az osztályfőnökök által az osztályteremben, DRAMIROMOZ - új stresszoldó gyógyszer az iskolában a drámairodalom- és mozgóképtanárok ajánlásával, Csoportos és egyéni énekhangképzési ismeretek Bruckner Adrienne Énekelni jó! című könyve alapján“ – sorolta a sikeresebbnél sikeresebb programokat a főszervező.

A mai konferencián a felvidéki Strédl Terézia egyetemi oktató, valamint három budapesti szakember: Raffay Éva gyermekgyógyász szakorvos, Opál Róbert természetgyógyász és Pap János egyetemi docens jóvoltából a stressz más-más oldalát ismerhettük meg.  


Raffay Éva dícsérte a szervezők témaválasztását, mert szerinte a stressznél időszerűbb témakört talán nem is választhattak volna. Előadásában a többi között kijelentette: a mai fiatalok stressztűrő képessége alacsonyabb a hajdani kortársaiéknál, ami a helytelen életmódjukkal magyarázható.


„Sajnos, a mai fiatalok többsége a legtöbb szabadidejétt a televízió és a számítógép előtt ülve, chipset csipegetve, kólát kortyolgatva tölti ahelyett, hogy többet sportolna, mozogna. Ennek azonban meglesznek a negatív egészségügyi következményei, amely egyike a saját stressztűrő képességük csökkenése. Ennek tudatában vannak például azok a menedzserek, akik fitness- vagy edzőtermekben próbálják levezetni a munkájukkal párosuló napi stresszt. A rendszeres sportolás azt is eredményezi, hogy az érintettek a lelki stresszeket is sokkal jobban el tudják majd viselni – ezt kell a fiatalok agyába vésnünk! Persze, a gyakorta kiégett, lestrapált, különféle stresszhatások alatt álló pedagógusoknak is szükségük van a rendszeres lazításra, testi-lelki feltöltődésre ahhoz, hogy hivatásuk magaslatán tudjanak állni. A pedagógusok felelőssége mellett óriási a szülők szerepe is abban, hogy milyen gyerekeket nevelünk. Szeretettel, rendszeres odafigyeléssel, következetes viselkedéssel kell feléjük fordulnunk! A szülői feladat nem csak az anyagi javak bebiztosításából áll, a gyerekek sokkal nagyobb igényt tartanak a személyes jellegű kötődésekre. Ugyanakkor nem szabad „rózsaszínű burokban“ nevelni őket! Nem kell megkímélnünk a házimunkától, és nem szabad fölöslegesen óvni őket, ahelyett integrálódjanak csak a család életébe, tudjanak minden családjukat érintő jó és rossz dologról! Ezzel készítjük fel őket a valós felnőttéletre, amely másféle is lehet, mint az, amit az agyonóvott családi légkörben megtapasztaltak“ – magyarázta portálunknak a szakember.

Raffay Éva hangsúlyozta: „A függőséget okozó drogok, szeszesitalok, nikotinszármazékok és a fiatalok körében közkedvelt, ám rendkívül veszélyes energiaitalok helyett szoktassuk gyermekeinket az egészséges stresszoldónak számító rendszeres mozgásra, sportolásra, hiszen igaz a mondás: ép testben ép lélek lakozik! Ösztönözzük őket arra, hogy ne csak a mának éljenek, hanem legyen saját jövőképük, és tanuljanak meg pozitívan gondolkodni!".  


Fekete Irén a ma záruló rendezvény végén kifejtette: „Bár ezek a tréningek nem voltak akkreditált továbbképzések, mégis sok pedagógust vonzottak, mert temérdek olyan új információval párosultak, amelyeket majd be tudnak építeni a saját munkájukba. Csupán a sárvári Gyógy- és Wellnessfürdőbe tervezett „A wellness szerepe a stresszkezelésben“ című foglalkozás maradt el kellő érdeklődés híján. Örvendetes, hogy a felvidéki magyar pedagógusok folyamatosan akarnak tanulni, fejlődni, és fontos nekik az, hogy a korunk népbetegségének számító stresszt tudják kezelni. A rendezvény másik hozadéka: a kollégák kérésének eleget téve ezentúl minden kedden 19-től 20 óráig közös stresszoldó tornán és jógázáson veszünk majd részt a Pedagógusházban, ahol Molnár Ferenc pszichiáter az egészséges táplálkozásról is tart majd előadásokat. Erről a lehetőségről az alapszervezeteink elnökeit is értesítjük majd“.

A főszervező végül köszönetet mondott a rendezvényt támogató Bethlen Gábor Alapnak és Komárom Városának, továbbá a szervezésben lelkesen közreműködőknek meg azoknak az intézményvezetőknek, akik ismét elengedték a tanítási órákról az új ismeretekre szomjazó pedagógusokat. „Jövőre jubilálunk, kezdődhet hát az újabb készülődés, de még legyen meglepetés az, hogy mi lesz a XX. Komáromi Pedagógiai Napok vezérgondolata!“ – zárta tájékoztatását az SZMPSZ területi elnöke.

201402201812480.p1.jpg
Galéria
+3 kép a galériában
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.