Szakértők: szimbolikus jelentősége van Szentpétervárnak

Anton Bendarzsevszkij Oroszország-szakértő azt mondta: sokak szerint azért időzítették hétfőre a robbantást, mert Vlagyimir Putyin orosz elnök Aljakszandr Lukasenka fehérorosz elnök a városban tárgyalt. A támadásnak az lehetett az üzenete, hogy elindult a harc - tette hozzá.
A szakértő arra is felhívta a figyelmet, hogy másutt, például Moszkvában sokkal szigorúbb biztonsági intézkedések vannak a közlekedési helyszíneken, ezért Szentpéterváron egyszerűbb lehetett kivitelezni egy merényletet.
Horváth József biztonságpolitikai szakértő azt is kiemelte, hogy Vlagyimir Putyin Szentpéterváron született, így az az "ő városa". Továbbá, az elkövetők azzal is üzentek, hogy tudva az orosz elnök látogatása miatt szigorúbbak a biztonsági intézkedések Szentpéterváron, még így is képesek végrehajtani egy merényletet. Emellett a szentpétervári helyszínválasztást indokolhatja Horváth József szerint az is, hogy közel van a balti államokhoz, a menekülési útvonalak is egyszerűbbek, mint Moszkvából.
Anton Bendarzsevszkij Oroszország-szakértő azt mondta: a magát Iszlám Államnak nevező terrorszervezet is háborút hirdetett Oroszország ellen. Az egykori csecsen terrorszervezetek gyengülése összefügg azzal is, hogy többen kimentek Szíriába, Irakba, hogy az Iszlám Állam oldalán harcoljanak. Az Oroszország-szakértő azt mondta: kétezer és hétezer közé tehető azok száma, akik Oroszországból az Iszlám Államhoz csatlakoztak. Azzal is számolni kell, hogy ők visszatérnek Oroszországba - emelte ki.
Horváth József azt is elmondta, hogy a külföldön lévők mellett Oroszországon belül is körülbelül tízezer olyan szélsőséges van, akiket az orosz titkosszolgálat ellenőrzés alatt tart.
Főkonzul: a támadás nem érte el a célját
Magyarország szentpétervári főkonzulja szerint az előző napi bombatámadás nem érte el a célját: a városban nem a zavar vagy a félelem, hanem a szolidaritás jelei láthatóak.
Nagy Gábor Ferenc az M1 aktuális csatorna keddi műsorában elmondta, mély megdöbbenés, szomorúság érezhető a városban, ahol sokan ingyen szállították a kórházba vagy rokonaikhoz a támadás sérültjeit. Mint mondta: továbbra sem tudnak arról, hogy a - mintegy hetvenfős - magyar közösség bármelyik tagja megsérült volna a támadásban, de a főkonzulátust éjjel-nappal elérhetik telefonon a segítségre szoruló magyar állampolgárok.
Kun Miklós: az ellenség a kapuban van
A Kaukázus vidékén nagyon sok banditacsoport működik, afféle közönséges bűnözők, akik lopnak és nőket erőszakolnak meg, s közülük egyre többen felesküdtek az Iszlám Államnak – nyilatkozta az Oroszország-szakértő.
Az oroszokat is utolérte a végzet, s mondjuk ki, háború van és az ellenség itt van a kapuban – mondta Kun Miklós Oroszország-szakértő az M1 Ma reggel című műsorában.
Az Iszlám Állam eddig nem vállalta a terrorcselekményt, de a szakértő úgy látja, hogy a Kaukázus vidékén nagyon sok banditacsoport működik, afféle közönséges bűnözők, útonállók, akik lopnak és nőket erőszakolnak meg, s közülük egyre többen felesküdtek az Iszlám Államnak és sokan mennek ki annak területére is.
A szakértő felhívta a figyelmet arra, az elmúlt időszakban Moszkvában több eset is előfordult, hogy nagy mennyiségű robbanóanyagot találtak, azokat kiszűrték, de most Szentpéterváron nem sikerült megelőzni a merényletet.
Putyin bátor gesztust tett
A szakértő szerint Vlagyimir Putyin bátor gesztust tett azzal, hogy a merénylet után nem hagyta el a várost, hanem tüntetőleg a merénylet helyszínéhez közel ment és koszorúzott.
Kun Miklós úgy véli: a történtek után új időszámítás nem kezdődik Oroszországban, de egy újfajta megközelítés mindenképpen. Például sokkal több pénzt fognak áldozni fémdetektorokra, vagy még több forrást juttatnak a titkosszolgálatoknak. „Háború van és a háborúban mások a törvények” – emelte ki a szakértő.
Spöttle: új terrorszervezet is állhat a szentpétervári támadás mögött
A biztonságpolitikai szakértő szerint nem kizárt, hogy csecsenek hajtották végre a merényletet, hiszen közülük sokan felesküdtek már az Iszlám Államra. "A csecsenekkel mindig baj volt, a legvéresebb dolgokat ők hajtották végre. Volt, hogy egy kis faluban több mint 70 embert lemészároltak” – nyilatkozta George Spöttle a Ma reggelben.
George Spöttle az M1-nek nyilatkozva elmondta, hogy először azt gondolta, az Iszlám Állam áll a terrortámadás mögött és taktikát váltottak, ezért nem vállalták még a merényletet, de a biztonságpolitikai szakértő szerint az is elképzelhető, hogy egy új terrorszervezetről van szó, akik nem akarják magukra felhívni a figyelmet.
A szakértő szerint jelzésértékű a merénylet helyszíne. Hiszen Vlagyimir Putyin szülővárosában hajtották végre a tettet. „Lehet maguk is megijedtek attól, ha rögtön felvállalják a merényletet, akkor az orosz speciális erők nagyobb csapást mérnek rájuk” – nyilatkozta Spöttle.
George Spöttle arról is beszélt, nem kizárt az, hogy a titkosszolgálatok kaptak egy fülest, mert egy idős orosz kriminalisztika professzor arról blogolt hétfőn, hogy feltűnően nagyobb volt a biztonsági ellenőrzés Szentpéterváron, mint általában lenni szokott.
Spöttle úgy látja, hogy a szentpétervári terrortámadás egy nagyon jól előkészített támadás volt, ami mögött komoly szervezés áll és egy „nagyobb vagy jobban felkészített terrorszervezet” követte el.
George Spöttle a szalafizmusról is beszélt a Ma reggelben, annak kapcsán, hogy Németországban a szövetségi kormány százmillió eurós programot indít a radikális muzulmán irányzatok terjedésének feltartóztatására. Egyes becslések szerint egyébként Németországban meghaladta a tízezret a szalafizmus híveinek száma.
A szalafizmus egy iszlám tudósra vezethető vissza a 8. század környékére. A lényege, hogy a szalafisták a „tiszta” iszlámot preferálják, azaz elvetnek minden modern dolgot, vagy olyat, ami megújulást hozhat az iszlámba. „Ez egyre több fiatal németnek szimpatikus” – mondta el George Spöttle.
Ugyanúgy dolgoznak a szalafisták, mint a szekták. Iskolák előtt szólítják le a fiatalokat, akiket süteménnyel, figyelemmel magukhoz édesgetnek, és Koránt osztogatnak nekik. A fiatalok miközben tanulmányozzák a Koránt vagy az egyéb információkat, amit kaptak, közben észre sem veszik és már radikalizálódtak – magyarázta a Ma reggelben George Spöttle.
