Szakértő: hidegháborús helyzetet idéz a Szkripal-ügy

Az ügy miatt tömegesen utasítják ki az orosz diplomatákat a nyugati országokból, még a hidegháború alatt sem volt annyi kiutasítás, mint napjainkban - tette hozzá.
Elmondta: Moszkva 23 nagykövetet rendelt be, hogy tiltakozó jegyzéket adjanak át a kiutasítások miatt. A kiutasításban érintett Magyarország is, de a nagykövetet nem hívták meg Moszkvába.
"Nem lepődnék meg, ha a NATO-tagállamok megegyeztek volna a visszahívandó diplomaták számáról" - közölte a szakértő, egyetértve az orosz külügyminiszter korábbi nyilatkozatával, amely szintén a NATO-nak tulajdonítja a visszahívásokat.
Ez egy komoly probléma, mivel a diplomácia leépítésével a kommunikáció útját korlátozzák - mondta Kis-Benedek József.
A szakértő szerint ha nem is Oroszország a felelős, akkor is biztos, hogy állami felek mozgatják a szálakat.
A mérgezés a délnyugat-angliai Salisbury városában történt március 4-én. Az áldozatokat, Szergej Szkripalt, a brit külső hírszerzés (MI6) volt orosz ügynökét, az orosz katonai hírszerzés egykori ezredesét és lányát, a volt kettős ügynök Julija Szkripalt azóta korházban kezelik, állapotuk továbbra is válságos, de stabil.
Nagy-Britannia elutasítja az oroszokkal közös vizsgálatot
Elutasította a Vegyifegyver-tilalmi Szervezet (OPCW) végrehajtó tanácsának szerdai rendkívüli ülésén részt vevő brit küldöttség azt az orosz javaslatot, hogy a két ország közösen folytasson vizsgálatot Szergej Szkripal volt orosz-brit kettős ügynök és lánya március eleji angliai megmérgezése ügyében.
A delegáció a Twitter közösségi portálon közzétett bejegyzésben "perverznek" nevezte az orosz fél felvetését. Szerintük ez elterelő taktika, újabb "dezinformáció, hogy kikerüljék a kérdéseket, amelyeket az orosz hatóságoknak meg kell válaszolniuk" - írták.
A Vegyifegyver-tilalmi Szervezet 41 tagú végrehajtó tanácsa - benne Nagy-Britanniával és Oroszországgal - zárt ajtók mögött tanácskozik a Szkripal-ügyről Hágában. A testület ülését orosz kezdeményezésre hívták össze, és Vlagyimir Putyin előző napi tájékoztatása szerint húsz kérdést javasoltak megvitatni. Ankarai sajtótájékoztatóján az orosz államfő hozzátette, reméli, a tanácskozáson egyértelművé válik, hogy mi történt március 4-én Salisburyben. A 41 tagú testületnek azonban kétharmados többséggel kell határoznia, s ezt általában nehéz elérni.
A Szkripal-ügy miatt Nagy-Britannia, valamint szövetségesei és Oroszország kölcsönösen kiutasítottak diplomatákat, s a brit-orosz diplomáciai kapcsolatok rendkívül feszültté váltak.