Szakértő: bizonytalan, hogy megtartják-e a katalán népszavazást
Az MTA Közgazdaság- és Regionális Tudományi Kutatóközpont Világgazdasági Intézetének tudományos főmunkatársa kifejtette: egyelőre bizonytalan a helyzet, jelenleg a spanyol alkotmánybíróság állásfoglalására várnak. A testület felfüggesztette a katalán népszavazási folyamatot, amíg nem dönt az ügyben, és a döntés elhúzódhat akár öt hónapig is. Ha közben mégis megtartják a népszavazást, akkor az törvénysértésnek minősül - mutatott rá.
Éltető Andrea szerint a spanyol kormány és Katalónia is "a saját álláspontját szajkózza", a madridi kormány merev, kevéssé hajlandó engedményekre, ami a katalánoknál egyre inkább olaj a tűzre. Skócia esetében a brit kormány "ügyesebb" volt, engedményeket tett a skótoknak, itt erről nincs szó. Madrid véleménye ugyanis az, hogy a katalánok nem dönthetnek az ország sorsáról, és ha szavazni kellene, akkor minden spanyolnak voksolnia kellene - magyarázta.
A kutató megjegyezte: egyedül a spanyol szocialista párt vezetője állt elő a múlt héten konstruktívabb javaslattal, hogy módosítsák az alkotmányt, vitassák meg Katalónia jogait, és a közös munkával kidolgozott új alkotmányt szavaztassák meg az emberekkel. Mariano Rajoy miniszterelnök véleménye erről az, hogy először a jelenlegi alkotmányt kell megvédeni és betartatni, esetleg utána lehet szó reformokról - tette hozzá.
A szakértő kiemelte: a katalán miniszterelnök, Artur Mas "belelavírozta magát" egy olyan helyzetbe, amelyből nehéz visszalépni, hiszen nagy a nyomás a függetlenedni vágyók részéről. Az is lehet, hogy azért akar a végsőkig elmenni, mert engedményeket szeretne kicsikarni a spanyol kormánytól akkor is, ha Katalónia nem lesz független - vélekedett.
Úgy látja, ha a szavazás törvénytelennek minősül, és ennek ellenére megtartják, a spanyol rendőrség jogosan avatkozhat be. Remélhetőleg azonban nem fajulnak idáig a dolgok. A spanyolok és a katalánok jó része is aggódik, nem tudják, mi lesz az ügy kimenetele - fűzte hozzá.
Éltető Andrea szerint ha az esetleges népszavazáson az elszakadáspártiak kerekednek felül, akkor sem lehet Katalónia önálló, mert a spanyol alkotmány nem ismerné el a népszavazás eredményét - nem is népszavazásnak hívják, hanem "konzultáció" a neve. Ha megtartják, és a függetlenséget ellenzők győznek, akkor Artur Mas valószínűleg előre hozott választást kér, vagy lemond - közölte.
Az elemző arra is kitért, hogy Katalónia jelenleg a spanyol GDP 19 százalékát adja, és mintegy 7,5 millióan élnek ott az ország csaknem 47 millió lakosából. Kereskedelmének több mint 60 százalékát az EU-val bonyolítja le. Mérete és gazdasága alapján képes lenne önálló országgá válni, a hirtelen önállósodás azonban több jogi problémát vetne fel, az EU-, a schengeni övezeti, illetve a eurózóna-tagsággal kapcsolatban. Az biztos, hogy Spanyolország elveszítené egyik gazdaságilag fontos régióját, és a katalán önállósodás példa lehetne a baszkoknak is - mutatott rá a kutató.
Barcelonában több száz tiltakozó vonult utcára azután, hogy a spanyol alkotmánybíróság hétfő este felfüggesztette a november 9-re tervezett népszavazás megtartását. A tüntetők polgári engedetlenséget hirdettek, elutasítják a spanyol alkotmánybíróság eljárását, és továbbra is a népszavazás megtartását követelik.
A spanyol kormány hétfőn terjesztette be hivatalos kérelmét a 12 tagú alkotmánybíróságnak, hogy a testület mondja ki: törvénytelen a népszavazási kezdeményezés, mivel az alkotmány értelmében azt csak úgy lehetne megtartani, ha az összes választásra jogosult spanyol állampolgárnak voksolási lehetőséget biztosítanak. Az alkotmánybíróság néhány óra múlva döntött arról, hogy befogadja az alkotmányossági kifogásokról szóló beadványt. Végleges döntés azonban csak hónapok múlva születhet.
A spanyol törvények alapján amint elindul az alkotmánybírósági eljárás, a kérdéses törvényt automatikusan felfüggesztik. Így jelenleg nincs jogalapja a katalán népszavazásnak, annak ellenére, hogy Artur Mas katalán miniszterelnök múlt szombaton kihirdette a november 9-i időpontot, miután a referendumot megalapozó törvényt másfél hete elfogadta a katalán parlament.