Szakértő: a biztonságért tenni kell

BUDAPEST. A biztonság nem egy adottság, azért sokat kell dolgozni - mondta Marsai Viktor, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem oktatója az M1 aktuális csatorna műsorában, ahol az Európát elérő terrorfenyegetettségről kérdezték.
201511221009350.tamad01.jpg
Galéria
+2 kép a galériában

A szakértő megjegyezte: a politikai döntéshozóknak lépéseket kell tenniük a biztonság fokozása érdekében, amelybe beletartozhat a védelmi kiadások növelése, vagy a titkosszolgálatok megerősítése.

A fő kérdés szerinte ugyanakkor az, hogy az európai állampolgárok miként viszonyulnak például a párizsi véres eseményekhez, és rájönnek-e arra, hogy a béke nem magától létezik.

Az identitását vesztett társadalomban gyökerezik a terrorizmus

Sógor Dániel Közel-Kelet-kutató szerint nem az iszlám vallásban, sokkal inkább a nyugati társadalom identitásvesztésében gyökerezik a terrorizmus, hiszen az értékek és erkölcsök nélkül felnövő fiatalok könnyen kaphatók a szélsőségekre.

A szakértő az M1 aktuális csatornának vasárnap nyilatkozva azt mondta, hogy a terroristák szélsőséges értelmezésekkel kihasználják az iszlám vallást, ezért a terrorizmusra nem vallási kérdésként, hanem nyugati, szociológiai problémaként kell tekinteni.

Sógor Dániel szerint a nyugati társadalmak tömegével nevelnek ki gyökerüket, identitásukat vesztett fiatalokat, akik között az Iszlám Állam dzsihadista szervezet toborozhat.

Ezt támasztja alá, hogy a szervezethez keresztény hátterűek is csatlakoznak, ugyanakkor természetesen az arab felmenőkkel rendelkezőkre nagyobb hatással lehet a terroristák kínálta "fiktív identitás" - fejtette ki a kutató, aki hozzátette, hogy Európának a "mindenhez alkalmazkodás" politikája helyett olyan értékrendet kellene felállítania, amelyhez idomulni tudnak az ide érkezők.

Alapjaiban kell újragondolni az uniós biztonságpolitikát 

Horváth József titkosszolgálati szakértő szerint az Iszlám Állam elérte másodlagos célját a pánikkeltéssel, e miatt alapjaiban kell újragondolni az európai biztonságpolitikát.

A szakértő vasárnap az M1 aktuális csatornának nyilatkozva elmondta, a párizsi merényletek sikeresen aláásták az európai emberek komfort- és békeérzetét. Ezt mutatja, hogy ma egy gyanús csomag is elég egy teljes repülőtér kiürítéséhez, a titkosszolgálatok ugyanis "a gyanú legkisebb szelét is fenyegető viharként kezelik" - tette hozzá.

Horváth József szerint a probléma radikális felszámolásához elsősorban az eddig hiányzó politikai akaratra van szükség. A terrortámadást követően nagyon fontos volt a szolidaritás kifejezése, de most a cselekvés ideje jött el - mondta.

201511221009350.tamad01.jpg
Galéria
+2 kép a galériában
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.