2017. július 13., 10:55

Spanyolország havi 500 menedékkérőt fogad be

MADRID. Az Európai Bizottság kérésére Spanyolország havi 500 menedékkérő befogadását vállalja a következő három hónapban - jelentette be Soraya Sáenz de Santamaría spanyol miniszterelnök-helyettes a madridi parlamentben szerdán. Berlin és Róma szerint Afrikában kell megoldani a migrációs válságot.
201707130921520.502.jpg
Galéria
+3 kép a galériában

A Spanyol Szocialista Munkáspárt (PSOE) és a nacionalista Európai Katalán Demokrata Párt (PDeCAT) azt rótta fel a kabinetnek, hogy a menedékkérők áttelepítését szolgáló uniós mechanizmusban még 15 849 ember befogadásával adós a vállalt 17 337-ből.   

A 2015-ben elfogadott döntés értelmében ráadásul szeptember 27-ig kellene ezt a kvótát teljesíteni. "Ez egy összetett folyamat és próbálunk segíteni, hogy felgyorsuljon amennyire csak lehet, de ez nem kizárólag ennek a kormánynak a problémája" - fogalmazott válaszában a miniszterelnök-helyettes.   

Soraya Sáenz de Santamaría hangsúlyozta: közös, uniós problémáról van szó, mivel az eredetileg tervezett 160 ezer menedékkérő közül eddig 23 ezret helyeztek át összesen. Mint mondta, Spanyolország így is az uniós átlag felett áll a befogadásban, a hetedik helyen a tagállamok között.   

Spanyolországba eddig 1070-en érkeztek az olasz és a görög, 418-an pedig a Szíriával szomszédos országok menekülttáboraiból. Az eddigi 1488 menedékkérő befogadásával a spanyol kormány vállalásának 7,5 százaléka teljesült.    

A politikus felszólalásában elmondta: a dél-európai országban 2015 és 2016 között 40 ezer menedékkérelmet nyújtottak be, ebben az évben pedig eddig 16 ezret.

Berlin és Róma szerint Afrikában kell megoldani a válságot

Afrikában kell megoldani a migrációs válságot, amelynek azonban van egy "belső, európai dimenziója is", és szükségessé teszi a menekültek európai uniós tagállamok közötti elosztásáról hozott döntés végrehajtását - hangsúlyozta egy közös írásában a német és az olasz belügyminiszter.

Thomas de Maiziere és Marco Minniti a Die Welt című lapban közölt kommentárban kiemelte, hogy nem lehet "a határtalan vendégszeretet illúzióját kelteni migránsokban", mert ez csak az embercsempészek gazdagodását segítené.

A migrációs válság megoldása pedig "nem korlátozódhat földrajzilag az EU-ra, és mindenekelőtt az olasz partokra, ahol a migránsok megérkeznek" az EU területére. A válságot "elsősorban Afrikában kell leküzdeni", ahol "gazdasági, ökológiai és humanitárius okok migrációt váltanak ki".

Az EU nagy erőfeszítéseket tett azért, hogy visszaszorítsa az illegális migrációt a nyugat-balkáni útvonalon. Most a Földközi-tenger középső medencéjén átívelő migrációs útvonalra kell összpontosítani, és tudomásul kell venni, hogy nincs egy csapásra minden gondot megoldó "csodaszer", és csak intézkedések egész sorával lehet hosszabb távon sikert elérni. A legfőbb feladat az embercsempészek üzleti modelljének szétzúzása. Az embercsempészek "bűnözők, számukra a migránsok csak árucikkek, amelyek élve vagy halva profitot termelnek" - írta a német és az olasz belügyminiszter.
   
A migrációs válság kihívását fel kell használni a tagok közötti bizalom erősítésére. Az EU "nem engedheti meg magának, hogy észak-déli vagy kelet-nyugati megosztottság keletkezzék" a közösségben - írta Thomas de Maiziere és Marco Minniti. Mindez az aktuális helyzetben elsősorban Olaszország támogatását jelenti, és azt, hogy mindenkinek végre kell hajtania a menekültek tagállamok közötti elosztásáról 2015 szeptemberében hozott döntést - szögezte le a két belügyminiszter. Hozzátették, hogy Németország tavaly nyár óta havonta 500 menekültet fogad be Olaszországtól, és készen áll arra, hogy ezt a számot felemelje 750-re.

Uniós menekültügyi megbízott kinevezését követeli az osztrák kancellár

Koherens uniós menekültpolitikát és egy uniós menekültügyi megbízotti tisztség létrehozását szorgalmazta az osztrák kancellár és a védelmi miniszter szerdán, útban a nyugat-balkáni országok szokásos éves trieszti csúcstalálkozójára.

A két osztrák szociáldemokrata politikus elképzelése szerint a menekültügyi megbízottnak hasonló kompetenciákat kellene adni, mint amelyekkel Michel Barnier, az Európai Bizottság Brexit-ügyi főtárgyalója rendelkezik. "Ki kell jelölni egy személyt, aki a felelősséget vállalja" - nyomatékosította Christian Kern.   

A kancellár szerint fontos, hogy a menekülthullám megállítására Európán kívüli menekültközpontokat létesítsenek, például Nigerben. Hangsúlyozta: meg kell állítani a törvénytelen bevándorlást, és javítani kell a származási országok gazdasági helyzetén. Úgy vélte, hogy ez egy hosszú folyamat, amelynek költségei is lesznek.   

Hans Peter Doskozil osztrák védelmi miniszter hangsúlyozta: amennyiben a menekültügyi eljárást már Európán kívül lefolytatják, úgy véget vethetnek az embercsempészetnek.

Christian Kern szerint az európai szolidaritás jegyében a menekültek és migránsok arányos elosztására van szükség az EU-tagállamok között. Amennyiben ez nem valósul meg, világossá kell tenni a visegrádi országok - Lengyelország, Csehország, Szlovákia és Magyarország - számára, hogy ennek az EU jövendő pénzügyi terveiben következményei lesznek - tette hozzá.

201707130921520.502.jpg
Galéria
+3 kép a galériában
Megosztás