Soros: az Orbán-kormány maffiaállam és korrupt

A magyar származású amerikai üzletember vitaindító beszédében hangsúlyozta, "a nyílt társadalmak megvédéséhez nem elég bízni a jogállamban, de ki is kell állni azért, amiben hiszünk". Leszögezte, demokráciát nem lehet kívülről bevezetni, azt az embereknek kell kikövetelniük és megvédeniük, ugyanakkor üdvözölte az európai intézmények "erélyes fellépését" a Lengyelországból és Magyarországról érkező kihívásokkal szemben.
A befektető kiemelte, az általa alapított Közép-európai Egyetem (CEU) sorsa még nem dőlt el Magyarországon, de reményének adott hangot, hogy az akadémiai és az egyesülési szabadság elkötelezett védelmezésével "végül sikerül mozgásba hozni az európai igazságszolgáltatás lassan őrlő malmait".
Az Európai Unió létét veszély fenyegeti
Európa válaszúthoz érkezett, számos kihívásra kell gyorsan és hatékonyan válaszolnunk – ezzel a felütéssel nyitotta meg az Európai Bizottság gazdasági ügyekért felelős biztosa a brüsszeli gazdasági fórumot. Marco Buti arról beszélt, hogy a kontinenst sújtó migráció, a brexitet követő gazdasági bizonytalanság valamint a tagállamok közötti egyenlőtlenségek együtt véve soha nem látott feladatok elé állítják az uniós vezetőket.
“Tudjuk, hogy európa egy kritikus időszakon megy keresztül, de a mi felelősségünk, hogy az európai emberek érdekeit szolgáljuk. Továbbra is nyitott kérdés viszont, hogy Brüsszel vagy a tagállamok feladata legyen a gazdasági fejlődés irányának meghatározása, ez a vita még előttünk áll” – fogalmazott Marco Buti.
A brüsszeli gazdasági fórumon a politikai vezetők és a térség gazdasági életét irányító szereplői is részt vettek, a nyitóbeszéd lehetőségét mégis Soros György kapta.
Soros szerint veszély fenyegeti az Európai Unió létét, a kontinensnek számos kihívással kell megküzdenie, ezért mielőbb mélyreható reformokra van szükség. Hangsúlyozta, hogy az unió komoly belső és külső kihívásokkal néz szembe. A belső kihívások között a milliárdos elsősorban azt említette, hogy idejét múlt szerződések alapján működik az unió, és hogy egyre többen ellenségként tekintenek az EU-ra.
Az EU-t ellenséges erők veszik körül: Vlagyimir Putyin elnök Oroszországa, Recep Tayyip Erdogan államfő Törökországa, Abdel-Fattáh esz-Szíszi Egyiptomja és az az Egyesült Államok, amelyet Donald Trump szeretne létrehozni - fogalmazott.
"Három olyan problématerület van, ahol elengedhetetlen a jelentős előrelépés. Az első a menekültválság, a második a területi dezintegráció, ahogy azt a Brexit példája mutatja, a harmadik pedig a gazdasági növekedésre vonatkozó stratégia hiánya" - mondta.
Soros szerint a migráció jót tesz Európának
A spekuláns szerint az EU egzisztenciális válságban van, ezért radikálisan újra kell szervezni. Soros Györgynek arra is volt javaslata, hogy mindezt szerinte hogyan lehetne orvosolni.
“Elsőként a menekültválságot kell a javunkra fordítani. Most azt látjuk, hogy a tagállamok a saját érdekeikben hoznak döntéseket, ami hátráltatja a közös európai megoldást. Nem szabad feladnunk azt a reményünket és meggyőződésünket, hogy a migráció jót tesz Európának” – fogalmazott Soros György, aki arról is beszélt, hogy az unió tagállamai közül néhányan inkább a szuverenitásukat akarják megerősíteni, ahelyett, hogy lemondanának annak nagyobb részéről.
Ehelyett viszont – mint fogalmazott: az úgynevezett hajlandó-országok koalícióját kell létrehozni, vagyis azt, hogy az unió tagállamai a közös fellépésre törekedjenek. Soros szerint a szuverenitásra törekvő országok negatív példái közül Magyarország az egyik legkiemelkedőbb.
Soros György kijelentette, hogy Orbán Viktor a mostani intézkedéseit "személyes konfliktusként próbálja beállítani" és "ádáz propagandakampány célpontjává" tette őt.
A miniszterelnök a magyar szuverenitás védelmezőjeként állítja be magát, engem pedig egy spekulánsnak, aki a pénzével ellenőrzése alá akarja vonni Magyarországot annak érdekében, hogy abból hasznot húzzon. Ez az ellentéte annak, aki vagyok" - szögezte le, hozzátéve, hogy a magyar kormányfő "személyes ellenségeskedéssé kívánja alakítani az ideológiai különbségeket", ő azonban ennek határozottan ellenáll.
Az Európai Bizottság rendezvényén szakértők mellett több uniós biztos és európai parlamenti képviselő is részt vesz.
Lázár visszautasítja Soros brüsszeli kijelentését
Visszautasította Lázár János, a Miniszterelnökség vezetője Soros György magyar származású amerikai üzletember csütörtöki brüsszeli kijelentését, mert az szerinte igazságtalan Magyarországgal szemben, és súlyosan elferdíti a valóságot.
Soros György nem kevesebbet mondott, minthogy Magyarországon maffiaállam működik - fejtette ki budapesti sajtótájékoztatóján a miniszter, aki ezt minden magyar nevében visszautasította. Nem a magyar állam, hanem "a Soros György által pénzelt szervezetek" voltak azok, amelyek az elmúlt években nem tartották be Magyarországon a törvényeket, nem vállalták az átláthatóságot, a nyilvánosságot - fogalmazott Lázár János, aki szerint nem a magyar állam, hanem ezek a szervezetek működtek maffiaszerűen.
A politikus azt is megerősítette, hogy a kormány megküldte válaszát az Európai Bizottság CEU-val kapcsolatos kérdéseire. Szerinte azonban a brüsszeli testület kérdéssora inkább volt politikai, mint jogi természetű. A CEU-val kapcsolatos fejleményekről a kormány jövő héten tárgyal - közölte.
Deutsch Tamás: "Ha harc, hát legyen harc!"
Deutsch Tamás, a Fidesz EP-képviselője szerint Soros György csütörtökön megjelent írásával nyíltan hadat üzent Magyarország demokratikusan megválasztott miniszterelnökének és kormányának, világossá téve, minden tőle telhető antidemokratikus lépést kész megtenni a kabinet vereségéért.
A kormánypárti politikus budapesti sajtótájékoztatóján úgy fogalmazott, Soros György hosszú ideje hadüzenet nélküli háborút folytat Magyarországgal szemben, mostani, hadüzenettel felérő írásával pedig ez mindenkinek egyértelművé is válhat. "Ha harc, hát legyen harc, állunk elébe!" - mondta Deutsch Tamás. Megjegyezte: abban reménykedtek, hogy "Soros György talán idáig nem jut el". "Úgy tűnik megint a '80-as évek legvége óta ránk jellemző naivitás az ami a gondolatainkat vezette" - tette hozzá.
A Fidesz EP-képviselője emellett közölte, levélben kéri az Európai Bizottságot, hozza nyilvánosságra, mi hangzott el a bevándorláspolitikával foglalkozó uniós biztos és Soros György csütörtöki találkozóján.
Deutsch Tamás világos és egyértelmű választ vár arra, miként jöhetett létre Dimitrisz Avramopoulosz biztos és Soros György tárgyalása, ki kezdeményezte a találkozót, az ott elhangzottakat pedig mikor ismerheti meg a széles közvélemény.
Elemző: Soros hadüzenetet küldött a magyar kormánynak
Soros György hadüzenetet küldött Orbán Viktornak, a magyar kormánynak és a Fidesznek, amikor "maffiaállamnak" nevezte Magyarországot - jelentette ki a Nézőpont csoporthoz tartozó Médianéző Kft. vezetője csütörtökön az M1 aktuális csatorna műsorában.
Boros Bánk Levente már önmagában azt is szürreálisnak nevezte, hogy egy amerikai milliárdos nyitóelőadást tarthat az Európai Bizottság felkérésére egy európai gazdasági fórumon. Hozzátette: cinikus az Európai Bizottság ezzel kapcsolatos magatartása is, ugyanis asszisztál ahhoz, hogy egy amerikai milliárdos akarja meghatározni a gondolkodást az Európai Unió és a tagállamok jövőjéről.
A műsorban felidézték Soros beszédének azon részét, amelyben csodálatát fejezi ki azért a kiállásért, amelynek során a magyar emberek tiltakoznak az ellen a "maffiaállam" ellen, amelyet szerinte Orbán Viktor alakított ki. Ez hadüzenet a választások közeledtével a magyar kormánnyal, Orbán Viktorral és a Fidesszel szemben - fogalmazott a politológus.
Arról is beszélt, Soros György egy általa írt cikkben nyíltan deklarálta, hogy az általa finanszírozott civil szervezeteknek fel kell állniuk a kormánnyal és a Fidesszel szemben, és nyíltan megnevezte a Momentum Mozgalmat. Szerinte a magyar származású amerikai üzletember felismerte, hogy Magyarországon az általa támogatott ellenzék nem tudja teljesíteni vízióját, ezért olyan "új pártokat alapít", mint a Momentum Mozgalom, és feltüzeli a különböző társadalmi csoportokat.
A politológus szerint Soros álma az Európai Egyesült Államok megteremtése, aminek érdekében, a nyilatkozatai szerint szorgalmazza az európai egységes döntési rendszer megváltoztatását. A magyar és a lengyel kormány határozott fellépése miatt veszélyeztetettnek látja céljai megvalósítását - tette hozzá. Nem Európáért, hanem saját céljainak megvalósításáért és saját pénzéért aggódik - jelentette ki Boros Bánk Levente.
