Sokkoló hír - 940 milliárd euróra növelhetik az euróvédősáncot !
Az európai pénzügyi stabilitási alapok tűzerejének legalább ezer milliárd euróra való felemelésére szólította fel a valutaövezet pénzügyminisztereit kedden Angel Gurría, az OECD főtitkára, aki Brüsszelben bemutatta a szervezetnek az eurózóna és az EU gazdaságáról készült éves jelentését.
Angel Gurría úgy vélte, hogy a tagállamok által pénzügyi kötelezettségvállalás formájában a mentőalapok rendelkezésére bocsátott pénzügyi keret nem elegendő a piacok bizalmának visszaszerzéséhez, ezért a kormányoknak emelniük kellene a tétet.
„Azután, hogy az eurozóna államai elfogadták az idén nyáron létrejövő Európai Stabilizációs Mechanizmust (ESM), amelynek 500 milliárd euró lesz a hitelkapacitása, újabb emelés vált szükségessé. Ez az előzőleg elfogadott összeg ugyanis egyáltalán nem elegendő a piaci bizalom felélesztéséhez“ – mondta az OECD főtitkára.
Az euróövezet pénzügyminiszterei pénteken Koppenhágában az informális Ecofin előtt ülnek össze, hogy a valutaövezetet védő tűzfal megerősítéséről döntsenek. Németország és Finnország azonban nem támogat egy, az OECD főtitkára által emlegetett volumenű emelést, miközben arra készséget mutatnak, hogy a kifutó válságkezelő alap, az európai pénzügyi stabilitási eszköz (EFSF) és a július 1-jén belépő új, az Európai Stabilitási Mechanizmus (ESM) egy ideig párhuzamosan működjenek. Ez azt jelentené, hogy a végső állapotában 500 milliárd euró kerettel rendelkező ESM és az EFSF-ből eddig nem elköltött körülbelül 250 milliárd euró ötvözésével a tűzfal 750 milliárd euróra „vastagodna”.
Ez azonban a minimális összeg, az Európai Bizottság sajtóhírek szerint egy olyan megoldást ajánlana, ami 940 milliárd euróra vinné fel az alap tűzerejét. Általános vélemény szerint a tűzfalak alapos megerősítése azt az üzenetet továbbítaná a piacoknak, hogy nem érdemes spekulálniuk, mert a valutaövezet kész bevetni a „nehéztüzérséget” a leginkább veszélyeztetett Olaszország és Spanyolország megvédése érdekében.
A védősánc emelése előtt Szlovákia 4,37 milliárd euróra vállalt befizetési kötelezettséget. Február elején a képviselők jóváhagyták az ESM-t, de akkor még nem tudhatták, hogy az 1 billió eurós tételnél Szlovákiának már 18 milliárd euróval kell beszállni a védőalapba. Ez az összeg kétszerese a Dzurinda- és Meèiar-kormány idején magánosított állami vagyonból származó bevételnek.
„A pénzügyminiszterek a következő, azaz a hétvégi koppenhágai tárgyaláson megvitatják az 500 milliárdról 700 milliárd euróra történő emelést, továbbá az ESM és az Európai Pénzügyi Stabilitási Alap (EFSF) párhuzamos működésének kérdését.
A gazdaságilag legerősebbnek számító európai állam, Németország, amely a legnagyobb összeggel száll be a védőalapba, már jelezte: csak az EFSF 700 milliárd euróra történő emelését támogatja.