2013. október 31., 16:26

Sobotka tárgyal a cseh kormányalakításról

PRÁGA. Bohuslav Sobotka pártelnök fog tárgyalni az új cseh kormány megalakításáról a Cseh Szociáldemokrata Párt (ÈSSD) nevében - döntött a hétvégi előrehozott képviselőházi választáson győztes párt legszűkebb vezetése csütörtökön.
A tárgyalóküldöttség összetételéről a párt központi végrehajtó bizottságának november 10-re összehívott ülésén döntenek - közölték a grémium ülése után Prágában.

A két számba jöhető koalíciós partner - az IGEN (ANO) mozgalom és a Kereszténydemokrata Unió-Csehszlovák Néppárt (KDU-ÈSL) ugyanakkor csütörtökön megállapodott: vagy mindkét párt a koalíció tagja lesz, vagy mindketten csak kívülről fognak támogatni egy szociáldemokrata kisebbségi kormányt. "Ha nem sikerül megegyeznünk, akkor természetesen ellenzékben maradunk" - olvasható a két párt közleményében.

A ÈSSD-ben a választás után, amely a szociáldemokraták vártnál alacsonyabb győzelmét hozta, éles belső vita robbant ki. A Miloš Zeman államfőhöz hű, Michal Hašek első alelnök által vezetett szárny ugyanis vasárnap az elnökségi ülésen kizárta a tárgyalóküldöttségéből Bohuslav Sobotka pártelnököt, aki a rivális szárny, az önálló szociáldemokrata politika híve. Ugyancsak felszólították Sobotkát, hogy mondjon le pártelnöki tisztségéről.

Helyi megfigyelők szerint az ügy mögött az államfő áll. Hašek és társai tagadták, hogy szombat este, tehát még az elnökségi ülés előtt, találkoztak volna Zemannal. Bizonyítékok súlya alatt azonban szerdán beismerésre kényszerültek. "Baloldali politikusok a választás után találkoztak a baloldali elnökkel" - olvasható közleményükben. Hašek és társainak eljárását a szociáldemokrata párt, más pártok, a közvélemény körében, valamint a sajtóban is szinte egybehangzóan elítélték és bírálták.

Sobotka a grémium csütörtöki ülésén közölte: azt szeretné, ha a "puccsisták" távoznának a párt vezetéséből. Erről a központi végrehajtó bizottság dönt. A "puccsisták" a legszűkebb vezetés ülése után nyilvánosan bocsánatot kértek, hibának minősítették eljárásukat, s közölték, hogy elfogadják a végrehajtó bizottság döntését.

Az IGEN és a kereszténydemokraták ugyanakkor azt is követelik a szociáldemokrata párttól, hogy parlamenti képviselői egy közös nyilatkozatban erősítsék meg: együtt maradnak, és nem szakadnak két táborra.
Megosztás