2016. április 8., 12:51

Sobotka: a V4-eknek közösen el kellene utasítaniuk Brüsszel javaslatait

PRÁGA, VARSÓ. A visegrádi csoport négy országának - Csehország, Lengyelország, Magyarország, Szlovákia - közösen kellene elutasítania az Európai Bizottság legújabb javaslatait a menekültügyi politika megreformálására - véli Bohuslav Sobotka cseh miniszterelnök.
201604081254090.sobotka12150.jpg

Mint pénteki nyilatkozatából kiderül, meggyőződése, hogy el kell utasítani mind a jogkörök átruházását a nemzetállamoktól az Európai Bizottságra, mind pedig a menekültek elosztását az uniós tagállamok között a kötelező kvóták alapján.   

"Javasolni fogom, hogy mi, tehát a V4-ek, közösen utasítsuk el a jogkörök átruházását a menedéknyújtás terén a nemzetállamokról az Európai Bizottságra. Hasonló módon javasolni fogom, hogy V4-ekként szintén utasítsuk el az Európai Unión belüli kötelező elosztási kvótákat" - mondta Bohuslav Sobotka pénteken Prágában, mielőtt kormányának több tagjával együtt elutazott volna Varsóba, a közös lengyel-cseh kormányülésre.   

A cseh kormányfő pénteken a közös varsói kormányülésen szeretné a lengyelek támogatását megnyerni javaslata számára, a jövő héten pedig Robert Fico szlovák kormányfőét, aki április 14-én látogat a cseh fővárosba. "Azzal számolok, hogy Magyarországgal diplomáciai úton fogunk tárgyalni, hogy előkészítsük a V4-ek közös álláspontját" - szögezte le a cseh kormányfő.   

Bohuslav Sobotka kifejtette: a cseh kormány nem ért egyet azzal, hogy a migrációs politikában jogköröket adjon át az Európai Bizottságnak, mert az az álláspontja, hogy a nemzeti kormányoknál alapvető biztosítéknak kell maradnia arra a helyzetre, ha az ország gazdasági, társadalmi és biztonsági helyzete nem teszi lehetővé további menekültek befogadását. "Ilyen helyzetben a kormánynak kell rendelkeznie azokkal a jogkörökkel, amelyekkel ezt a folyamatot befolyásolni tudja, esetleg le is állíthatja" - mutatott rá a miniszterelnök.   

Megismételte Prága korábbi álláspontját, hogy a cseh kormány elutasítja az állandó kvótákat. Példaként az iraki keresztény menekültek esetét hozta fel, akiket Csehország egy humanitárius projekt keretén belül befogadott, de egy részünk mégis Németországba távozott.   

"Szerintem ez is bizonyos mértékben azt mutatja, hogy a kvótarendszer egyszerűen nem működőképes. És természetesen nehéz az embereket arra rávenni, hogy itt maradjanak" - jelentette ki Sobotka.   

Az Európai Bizottság két tervet mutatott be szerdán az uniós menekültrendszer megreformálására, és az egyik értelmében lehetőség lenne a menedékkérők tagállamok közötti kvótaalapú elosztási mechanizmusának bevezetésére is.

Frans Timmermans, az Európai Bizottság első alelnöke brüsszeli sajtótájékoztatóján elmondta, hogy az egyik javasolt terv megtartaná az érvényben lévő szabályozást, ugyanakkor lehetőséget biztosítana azoknak a tagállamoknak, amelyek nem tudnak megbirkózni a rájuk nehezedő migrációs nyomással, hogy segítséget kérjenek a többi tagállamtól a menekültek elosztásában. A másik javaslat szerint központilag, automatikusan osztanák el a menedékkérőket az uniós tagállamok között egy állandó mechanizmus alapján. A cseh politikusok az elképzelést azonnal elutasították.

Varsó csatlakozik a magyar kormány kvótaügyi keresetéhez

Lengyelország támogatja és csatlakozik Magyarországnak a kötelező menekültbefogadási kvóta ügyében az Európai Bírósághoz benyújtott decemberi keresetéhez - jelentette be Zbigniew Ziobro lengyel igazságügyi miniszter pénteken Krakkóban, magyar kollégájával, Trócsányi Lászlóval tartott tárgyalásai után. Trócsányi László csütörtökön érkezett kétnapos látogatásra Lengyelországba.

"A lengyel és a magyar kormány sok pontban rokon politikát folytat" - értékelte a sajtóértekezleten Ziobro, kiemelve a pénteki tárgyalásokon megvitatott témák közül a migráció és a terrorizmus kérdéseit. "Azon az állásponton vagyunk, hogy a magyar panasz teljes egészében megalapozott" - jelentette ki Ziobro, hozzátéve: Lengyelország csatlakozik az uniós belügyminiszterek által tavaly szeptemberben elfogadott, 120 ezer migráns kötelező elosztását előirányzó kvótával szemben benyújtott magyar panaszhoz, amelyet a lengyel tárca saját jogi érveivel egészít ki.

"Köszönettel tartozunk a lengyel kormánynak, hogy csatlakozott hozzánk, szolidaritást érzünk a részéről" - reagált a bejelentésre Trócsányi László.

A magyar miniszter kifejtette: a szeptemberi kvótadöntés több szempontból is sérti a közösségi jogot. "Tavaly júniusban az Európai Tanács még önkéntes kvótáról beszélt" - emlékeztetett -, "ehhez képest szeptemberben kötelező kvótákat rendelt el". Az uniós szerződés 78. cikkének harmadik, a szükséghelyzetek kezeléséről szóló bekezdése csupán ideiglenes megoldásokról beszél, az állandó bírói gyakorlat pedig nem tartalmaz ilyen jellegű kötelező intézkedést - húzta alá Trócsányi.

Az MTI-nek az uniós biztosok állandó menekültelosztási mechanizmusra vonatkozó szerdai javaslatát érintő kérdésére válaszolva Trócsányi László kijelentette: az állandó mechanizmus "sértené a nemzeti szuverenitást, ezért teljesen elfogadhatatlan", ugyanakkor uniós szinten "biztosan komoly vita fog kialakulni róla". "A magyar kormány erről hivatalos álláspontot fog kiadni, és várható visegrádi egyeztetés is" - mondta el a miniszter, hozzátéve: a visegrádi országcsoport tagjaiként e témában "akkor tudunk eredményesek lenni, ha egységes álláspontot tudunk kialakítani".

Zbigniew Ziobro ugyanerre a kérdésre válaszolva leszögezte: "A lengyel álláspont azonos, ellenezzük az automatikus átirányítást".

Az előző lengyel kormány tavaly szeptemberben beleegyezett az Európai Bizottság egyszeri menekültelosztási kvótájába, vállalva mintegy 7 ezer migráns befogadását 2017 végéig. Ezt a döntést a tavaly novemberben kormányra lépő Jog és Igazságosság párt - tiszteletben tartva a jogfolytonosságot - maga is vállalja azzal, hogy nemzetbiztonsági szempontokat érvényesít a menedékjogi kérelmek elbírálásakor. Így Magyarországtól és Szlovákiától eltérően Lengyelország az Európai Bíróságnál nem nyújt be ez ügyben önálló keresetet. A szejm ugyanakkor múlt héten a szeptemberi kötelező kvótadöntést bíráló határozatot fogadott el.

Megosztás