2011. augusztus 21., 15:32

Schäuble nem növelné az európai segélyalapot

BERLIN. A német pénzügyminiszter nem látja szükségét az euróövezeti mentőalap (EFSF) megnövelésének, mivel szerinte azonnal megszűnnek a spekulációs támadások, mihelyt a piacok határozott kiállást észlelnek az euró mögött.

Arra a kérdésre, hogy szükséges-e az Euróövezeti Pénzügyi Stabilitási Eszköz rendelkezésére álló összeget megemelni, Wolfgang Schäuble pénzügyminiszter határozott nemmel felelt a német Die Welt című napilapnak.

„Mihelyt világossá válik a piacok számára az euróövezeti tagok határozott kiállása az euró védelmében, azonnal alábbhagy a spekulációs nyomás” - mondta. Hozzátette, hogy ugyanebből az okból fognak majd csökkenni az Európai Központi Bank (EKB) euróövezeti államkötvény-vásárlásai is.

Egyes vélemények szerint az EFSF tervezett 440 milliárd eurós hitelnyújtási kerete nem lesz elegendő olyan nagyobb euróövezeti országok, mint Olaszország vagy Spanyolország megmentésére az államcsődtől. Schäuble azonban a lapnak leszögezte, hogy az euróövezeti tagországok „mindent meg fognak tenni a közös deviza stabilitásának biztosítása érdekében, bármikor legyen rá szükség, és rendelkeznek is az ehhez szükséges eszközökkel. Nemcsak hogy minden körülmények között meg fogjuk védeni az eurót, de lépésről lépésre tovább is visszük a közös deviza ügyét” - mondta.

A közös euróövezeti kötvény kibocsátásáról feltett kérdésre Schäuble nem adott egyenes választ, hangsúlyozta azonban a tagországok pénzügyi és gazdasági politikája szorosabb koordinációjának kulcsfontosságú jelentőségét, mivel azzal lehet kiegyenlíteni az egyes országok gazdasági súlya és költségvetési politikája közötti eltéréseket.

A német kormány határozottan elutasítja az euróövezet felbontását az adósságszolgálati válság megoldásaként - hangsúlyozta Wolfgang Schäuble. Ha Görögország elhagyná az euróövezetet, azzal „drámai mértékű bizalomvesztést szenvednénk el és csökkenne a befolyásunk minden kontinensen és piacon” - mutatott rá.

„Az euróövezetnek mihamarabb meg kell oldania problémáit, mégpedig az érvényben lévő szerződések alapján, nem pedig Brüsszel további jogosultságokkal való felhatalmazásával” - fogalmazott Schäuble, hozzátéve, hogy személy szerint neki ugyan semmi ellenvetése nincs az európai pénzügyminiszteri poszt létrehozásával szemben.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.