Saját pártja is felszólította Mugabét, hogy mondjon le

A Reuters hírügynökség értékelése szerint ez a legutóbbi jele annak, hogy Mugabe elvesztette minden hatalmát miután a hadsereg a héten átvette az irányítást az országban. A lap jelentése szerint a ZANU-PF összes tartományi szervezete ülést tartott pénteken, és felszólították az elnök feleségét, Grace Mugabét, hogy mondjon le tisztségéről a pártban.
Korábban a kormánypárt magas rangú forrásai azt mondták, ha Mugabe nem hajlandó távozni a hatalomból, akkor alkotmányos vádemelést kezdeményeznek ellene.
Megfigyelők szerint Mugabe ugyan ragaszkodik a hatalomhoz, de egyre több a lemondását követelő hang. Morgan Tsvangirai ellenzéki vezető csütörtökön követelte távozását az elnöki tisztségből. A Mozgalom a Demokratikus Változásokért (MDC) párt vezetője, volt miniszterelnök kijelentette: "a nép érdekében Robert Mugabénak le kell mondani és azonnal távoznia kell tisztségéből". Az újságíróknak felolvasott közleményében Tsvangirai "Robert Mugabe úrnak" és nem elnöknek nevezte a dél-afrikai országot 37 éven át irányító 93 éves politikust - mutatott rá a Reuters brit hírügynökség.
Ugyanakkor az elnök a katonai hatalomátvétel óta első nyilvános szerepléseként beszédet mondott pénteken egy egyetemi diplomaosztó ünnepségen a fővárosban. A rendezvény lehetőséget teremtett az elnöknek arra, hogy még mindig a hatalom birtokosaként láttassa magát - jegyezte meg az AP amerikai hírügynökség.
A hadsereget támogató, Mugabe ellenes megmozdulást tartottak Hararéban
A hadsereget támogató, a házi őrizetben tartott Robert Mugabe zimbabwei elnök távozását követelő megmozdulás volt szombaton a zimbabwei fővárosban, Hararéban.
Egyes résztvevők zimbabwei zászlót öltöttek magukra, míg mások táblákat cipeltek, amelyen "Mugabénak távoznia kell" felirat volt olvasható. Az egyik tiltakozó azt mondta, csak ünnepelni jöttek, Mugabe lemondását szeretnék elérni.
A zimbabwei társadalom széles körei gondolkodnak hasonlóképpen, közte a Háborús Veteránok Szövetsége, valamint az ellenzéki Mozgalom a Demokratikus Változásokért elnevezésű szervezet. Ez utóbbiak korábban haragban álltak egymással.
A zimbabwei hadsereg szerdán közölte, hogy átvette az ország irányítását Robert Mugabe elnök kormányától. Előző nap katonák és páncélozott járművek zárták le a kormányhivatalokhoz, bíróságokhoz és a parlamenthez vezető utcákat, és házi őrizetbe helyezték az elnököt.
A hadsereg ugyanakkor igyekszik tiszteletet mutatni a 93 éves vezető, a világ legidősebb államfője iránt azzal, hogy a nyilvánosságban elnöknek és a hadsereg főparancsnokának nevezi. Pénteken azonban őrizetbe vették Mugabe és felesége környezetének több tagját. A Herald ezzel kapcsolatban azt írta, hogy a hadsereg jelentős haladást ért el abban, hogy "megtisztítsa Robert Mugabe államfő környezetét a bűnözőktől". A lap közölt egy fotót, amelyen Mugabe látható egy tárgyaláson a hadsereg vezérkari főnökével és két dél-afrikai miniszterrel.
A katonaság szombaton felszólította a főváros utcáin menetelő embereket, hogy tartsák be a közrendet, illetve óvakodjanak a provokátoroktól, akik le akarják járatni a Mugabe távozását követelőket. Egyben megköszönték a támogatást, és közölték, hogy folytatódik a Mugabe és felesége környezetébe tartozók letartóztatása.
Jacob Zuma dél-afrikai elnök szombaton azt mondta, hogy az afrikai régió támogatja a zimbabwei népet, miután a hadsereg átvette a hatalmat. A politikus óvatos, derűlátó véleménye szerint a helyzetet sikerült erőszakmenetesen, békésen rendezni.
Közben hazatért Zimbabwéba Emmerson Mnangagwa alelnök, akinek november 6-i menesztése a katonai hatalomátvételt kiváltotta. Egy, a leváltott alelnökhöz közel álló és a hadsereggel is kapcsolatban álló forrás azt mondta, hogy Mnangagwa csütörtök óta az országban tartózkodik.
