2015. szeptember 30., 14:10

Rohamrendőrök számolták fel a sátortábort az olasz-francia határon

RÓMA. Az olasz rohamrendőrség szerda hajnalban felszámolta az olasz-francia határ olasz oldalán fekvő Ventimiglia városban a bevándorlók által létrehozott sátortábort. A bevándorlók a tengerparti sziklákon kerestek menedéket.

Mintegy kétszáz csendőr és páncélozott járművek is részt vettek a Ventimiglia egyik parkjában lévő ideiglenes sátortábor felszámolásában. A sátrakat a Franciaországba való átjutásra hónapok óta várakozó bevándorlók, valamint az őket segítő olasz és francia emberjogi aktivisták állították fel.

Az éjszakai rendőri beavatkozás miatt álmukban meglepettt emberek a közeli tengerparti sziklák felé szaladtak. Tíz aktivistát őrizetbe vettek: közterület jogtalan elfoglalásával és áramlopással vádolják őket, mivel a táborban ingyenesen csatlakoztak az energiahálózatra. 

Közel nyolcvan bevándorló és aktivista tudott felkapaszkodni a sziklákra. A rohamcsendőrség Ventimiglia parti sétányán sorakozott fel arra várva, hogy az élelem és víz nélküli csoport előbb-utóbb elhagyja a sziklákat. A bevándorlók és a hatósági erők között Ventimiglia püspöke próbált közvetíteni. Antonio Suetta püspök szerint a bevándorlók számára a tél közeledtével védett szállást kell kijelölni.   Hozzátette: kész befogadni a bevándorlókat a térség plébániára Ferenc pápa kérése szerint. 

Az afrikai bevándorlók az emberkereskedők hajóival érkeztek meg a délolasz partokra, majd innen júniusban jutottak el a ventimigliai olasz-francia határátkelőhöz. A francia határőrség három hónapja nem engedi át őket Franciaországba. Ha Ventimigliában jegyet vásárolnak és vonattal kelnek át a határon, a franciák visszatoloncolják őket Olaszországba. A bevándorlók júniusban szintén Ventimiglia parti szikláin telepedtek le és itt tüntettek, hogy átjuthassanak a határon. Ezt követően az egyik parkban állítottak sátrakat és a füvön leterítették hálózsákjaikat.

Enrico Ioculano, a több mint 24 ezer lakosú Ventimiglia polgármestere szerint a tábor felszámolására "már régóta szükség volt".

Angelino Alfano olasz belügyminiszter a "törvényesség helyreállításának" nevezte a rendőrségi beavatkozást. Hozzátette: "a háborútól és üldözéstől menekülő bevándorlókat be kell fogadni, de tiszteletben kell tartaniuk az Olaszországban érvényes szabályokat".

Az ellenzék elítélte a rendőrségi fellépést. Az 5 Csillag Mozgalom (M5S) közleményben hangoztatta, hogy a belügyminiszter számára a törvényesség az erő alkalmazását jelenti. A párt szerint Olaszországban évek óta bevándorlási vészhelyzet van, amelyet a kormány csak erővel tud kezelni. "Hasonló jeleneteket nem szabadna egy civilizált és demokratikus országban látni" - közölte az M5S. Súlyosnak nevezte a történteket a Baloldal Környezet Szabadság (Sel) pártja is hangsúlyozva, hogy a menekültekkel nem lehet ezt a bánásmódot alkalmazni. "Jobb későn mint soha" - üdvözölte viszont a bevándorlók szabad ég alatti szálláshelyeinek felszámolását Matteo Salvini az Északi Liga vezetője.

A bevándorlók és aktivisták számítottak a hatósági beavatkozásra, ezért matracokkal, hulladéktárolókkal és más tárgyakkal barrikádozták el sátraikat. A tábort markológépekkel teljesen felszámolták.    

A német kormány újabb menekültügyi szigorítást tervez

Újabb menekültügyi szigorításon dolgozik a német kormány, a tervek szerint kiterjesztik az határokra az úgynevezett repülőtéri eljárást, amelyben 48 óra alatt elbírálják, hogy a belépésre jelentkező emberek jogosultak-e menedékjogi kérelem benyújtására - írta szerdai számában a Frankfurter Allgemeine Zeitung.

A belügyminisztérium egy szóvivője a lapnak azt mondta, hogy a politikai előkészítő tárgyalások után rövidesen tárcaközi egyeztetésre indítanak egy jogszabálytervezetet.   

A repülőtéri eljárást a legutóbbi nagy menekülthullám után, 1993-ban vezették be. Főleg akkor alkalmazzák, ha valakinek nincsenek papírjai, vagy nyilvánvalóan nem szorul a német állam védelmére. Ilyen esetekben megtagadható a belépés az országba. Az eljárás kiterjesztését a bajor konzervatív CSU vetette fel kedden.   

A menekülthullám a Magyarországról indult menedékkérők beengedéséről szeptember 5-re virradóra hozott döntés óta drámaian fölerősödött, és elsősorban Bajorországot érinti. A tartományba szeptember eleje óta 170 ezren érkeztek. Sajtójelentések szerint biztonsági körök úgy becsülik, hogy mind a 16 tartományt együttvéve 230 ezren érkezhettek az országba szeptemberben.

Joachim Herrmann bajor tartományi belügyminiszter a ZDF országos köztelevízióban szerda reggel arra a kérdésre, hogy hová kellene visszaküldeni a kérelem benyújtására nem jogosult jelentkezőket, azt mondta: az új megoldás arra is szolgál, hogy "elkezdjünk végre nyomást gyakorolni" azzal a céllal, hogy "az összes többi ország ismét tartsa be az európai előírásokat".   

"Az a probléma, hogy Olaszország és Görögország már 2-3 éve nem érvényesíti az uniós jogot", és mindaz, ami jelenleg e két uniós tagállam mellett még "Magyarország, Szlovénia, Horvátország és Ausztria révén is zajlik, csak azon az alapon működik, hogy ezek az országok mind figyelmen kívül hagyják az európai jogszabályokat, és Németország az egyetlen, amelynek végül mindezt el kell viselnie". "Ez így nem működhet" - jelentette ki a bajor belügyminiszter. "Vagy mindenkire érvényes az uniós jog az első perctől kezdve, (...) vagy nekünk itt Németországban azt kell mondanunk, hogy már mi sem tudjuk tovább alkalmazni az európai jogot" - tette hozzá Joachim Herrmann.   

A CSU-s politikus rámutatott: a német hatóságok a német alaptörvény rendelkezései alapján az Ausztriából érkező menedékkérők nagy többségét "azonnal visszaküldhetik".    

A bajor belügyminiszter elmondta: a szövetségi kormány kedden útnak indított menekültügyi reformcsomagja helyes és sürgetően szükséges intézkedéseket tartalmaz, de teljesen nyilvánvaló, hogy nem elég a menekülthullám feltartóztatásához. Hozzátette: a tartományi belügyminiszterek értekezletein - a 16 tartomány belügyminisztere és a szövetségi belügyminiszter naponta tart telefonkonferenciát - pártállástól függetlenül mindenki azt mondja, hogy a hatóságok és a segélyszervezetek a terhelhetőség határára érkeztek, és "nem lehet még hónapokig folytatni tetszés szerint azt, ami jelenleg zajlik".   

A következő időszak feladatairól szólva Joachim Herrmann hangsúlyozta: "az osztrák határ mellett lefolytatandó gyorseljárásokkal korlátozni kell a bevándorlást, európai szinten pedig teljesen más döntéseket kell hozni". "Amennyiben a többi európai (uniós) ország nem tér vissza nagyon gyorsan az uniós joghoz, nekünk következetesen alkalmaznunk kell a nemzeti jogot" - jelentette ki a bajor belügyminiszter.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.