2011. május 13., 11:58

Rések támadtak Schengen falain?

BERLIN. Az EU-belügyminiszterek csütörtöki brüsszeli tanácskozásán mindenki egyetértett azzal, hogy a személyek szabad mozgása az EU egyik legfőbb vívmánya, amelyet meg kell őrizni. Élesen bírálta a német kormány több minisztere is csütörtökön a dán kormánynak azt a döntését, hogy felújítja az ellenőrzést Németországgal és Svédországgal közös határán. Ausztria hasonló korlátozást fontolgat.

Guido Westerwelle külügyminiszter, továbbá Sabine Leutheusser-Schnarrenberger igazságügyi miniszter, valamint a Németországot az illetékes uniós miniszterek brüsszeli tanácskozásán képviselő Hans-Peter Friedrich belügyminiszter külön-külön nyilatkozatban a schengeni megállapodásban foglalt utazási szabadság megsértéseként értékelte a dán intézkedést, és egyaránt magyarázatot követelt. A német kormány belügyminisztere elsősorban az előzetes egyeztetést hiányolta, és hangsúlyozta, hogy az utazási szabadságot minden körülmények között meg kell védeni.

Westerwelle külügyminiszter annak a nézetnek adott hangot, hogy a schengeni megállapodás, illetve az utazási szabadság garantálása az európai egyesülés legfontosabb vívmányai közé tartozik, amelyet nem lehet megkérdőjelezni.
Hasonlóan nyilatkozott Leutheusser-Schnarrenberger igazságügyi miniszter, aki szerint a dán döntés azt bizonyítja, hogy az Európai Unión belül mennyire "törékenyek" lehetnek az egyes szabályozások, valamint az alapvetőnek tűnő meggyőződések.

A német kormány belügyminisztere elsősorban az előzetes egyeztetést hiányolta, és hangsúlyozta, hogy az utazási szabadságot minden körülmények között meg kell védeni. Hans-Peter Friedrich annak a nézetnek adott hangot, hogy a határellenőrzések átmeneti időszakra szóló bevezetését csakis rendkívüli alkalmak esetére szabad lehetővé tenni, de - mint hangoztatta - erről is közösen kell dönteni.

Ausztria is elképzelhetőnek tartja, hogy szükség esetén átmenetileg visszaállítja a határellenőrzést az olasz határon az észak-afrikai menekülthullám miatt - mondták csütörtökön osztrák kormánytagok.

Johanna Mikl-Leitner belügyminiszter csütörtökön a Kurier című lap internetes kiadásában fejtegette,  hogy már jelenleg is "megerősített ellenőrzés" van az osztrák-olasz határtérségben. Hosszabb ideig tartó határellenőrzésre csak szükség esetén kerülhet sor, de jelenleg nem áll fenn ilyen helyzet - tette hozzá.

Michael Spindelegger külügyminiszter korábban, a kormány keddi ülése után szintén azt mondta, hogy Ausztria bevezethet időleges ellenőrzést, ahogy a 2008-as labdarúgó Európa-bajnokság alkalmával is tette. Kedden döntés született arról, hogy a Világgazdasági Fórum júniusi regionális találkozója alkalmával bevezetnek ilyen ellenőrzést. A schengeni belső határok teljes visszaállítását ugyanakkor elutasította Spindelegger. "Időlegesen igen, teljesen nem" - összegezte a schengeni vitával kapcsolatos álláspontot.

Az EU-belügyminiszterek csütörtöki brüsszeli tanácskozásán mindenki egyetértett azzal, hogy a személyek szabad mozgása az EU egyik legfőbb vívmánya, amelyet meg kell őrizni - hangsúlyozta újságírók előtt Pintér Sándor magyar belügyminiszter. Cecilia Malmström belügyi EU-biztos a tanácskozás után elmondta: nagyon világos és egységesen értelmezett szabályoknak kell szólniuk arról, hogy milyen esetekben lehet - végső eszközként - ideiglenesen visszaállítani a schengeni övezet belső határain az ellenőrzést.

Pintér Sándor közlése szerint a belső határokon való szabad átjárást lehetővé tevő schengeni rendszer megőrzése érdekében meg kell erősíteni az övezet külső határait, valamint javítani kell az együttműködést az e határon kívüli országokkal. A magyar belügyminiszter leszögezte, hogy csak "a már bevett rendszerek alapján" szabad egyedi döntéssel felfüggeszteni a belső határokon érvényes rendet.

A jelenlegi schengeni szabályok is lehetővé teszik a határellenőrzés ideiglenes visszaállítását közbiztonsági fenyegetettség esetén. Ezzel a lehetőséggel eddig jobbára csak kiemelkedően nagyszabású nemzetközi politikai vagy sportrendezvények idején éltek a tagállamok, mintegy húsz alkalommal. Az uniós végrehajtó testület azt javasolja, hogy nagyon erős migrációs nyomás esetén is lehessen nyúlni ehhez az eszközhöz. Egyelőre nem tisztázott, hogy ez mennyire oldható meg a ma is érvényes szabályok pontosabb értelmezésével, fogalmak tartalmának közös tisztázásával. Erről most intenzív egyeztetés kezdődik a tagállamokat képviselő Tanács, illetve az Európai Bizottság között.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.