2014. október 21., 17:42

Rendkívüli ülésen dönt a középiskolai osztályokról Nyitra megye

NYITRA. A szeptemberi rendkívüli ülés után október 20-án tanácskozott ismét Nyitra Megye Önkormányzata. Mivel a megyei képviselők nem tudtak megegyezni arról, hogy a 2015/16-os tanévben hány első osztály nyíljon a térség középiskoláiban, jövő hétfőn újabb rendkívüli ülésen tárgyalnak majd erről a napirendi pontról.
„A hétfői rendes ülésünkön elfogadtuk a 2015-17-es, azaz három évre szóló megyei költségvetést. Ezzel kapcsolatban nem kerekedtek nagyobb viták. A Magyar Közösség Pártja (MKP) frakciója úgy véli, hogy a pénzeszközök arányosan érkeznek majd a magyarlakta járásokba, azaz Komárom, Léva, Érsekújvár és Vágsellye környékére is, ezért a beterjesztett javaslatot megszavaztuk. Nagyon odafigyelünk majd, hogy a magyarlakta járások másod- és harmadosztályú útjainak felújítására, javítására is a többi járáshoz viszonyítva arányos nagyságú támogatásokat kapjunk, az összegeket majd a továbbiakban konkretizáljuk“ – tájékoztatta portálunkat Horváth Árpád, az MKP Nyitra megyei elnöke, megyei képviselő.

Hozzáfűzte: az ülésen jó néhány vagyonjogi beadványt is megtárgyaltak, amit szintén megszavaztak ugyancsak különösebb kifogások nélkül. „A továbbiakban létrehoztunk egy ad hoc bizottságot, Nyitra megye ugyanis a közeljövőben hozzávetőleg 15 ingatlant kínál majd eladásra. Bár nem nagy volumenű adásvételekről lesz szó, ám a kérdéskörrel ez a bizottság foglalkozik majd. Abba Petheő Attilát, az MKP Komáromi járási elnökét jelöltük, hiszen ez ügyben néhány Révkomáromban levő, a megye számára immár fölöslegessé váló kisebb telek is érintett“ – magyarázta.

Elég komoly vita kerekedett azonban a középiskolákról szóló törvény kapcsán. Valamennyi megyei képviselőtestület ugyanis minden évben október végéig köteles dönteni arról, hogy a következő tanévben a megyei fenntartású és a megyében működő, magánkézben levő középiskolák hány első osztályt nyithatnak.

„Az időszerű javaslatokkal több oktatási intézmény esetében sem érthettünk egyet. Például az érsekújvári Jedlik Ányos Elektrotechnikai Szakközépiskola és Kereskedelmi Akadémia esetében ragaszkodunk ahhoz, hogy a következő tanévben 3 magyar és 3 szlovák tanítási nyelvű első osztály nyílhasson, miközben a megyei hivatal csak 2 magyar és 3 szlovák tannyelvű első osztály megnyitását javasolja. A Hidaskürti Magán Szakközépiskola kihelyezett részlegeként 2001 óta működő Bátorkeszi Magán Szakközépiskola pedig 3 első osztály megnyitását kérte, ám a megyei hivatal ez esetben egyetlen első osztály megnyitását sem javasolta. Bár ezzel kapcsolatos indokokkal nem szolgált, de vélhetően elsősorban azt akarja megakadályozni, hogy a magániskolák ne a megyei iskolák elől szívják el a diákokat. Természetesen ezzel nem érthettünk egyet, mert ez az említett oktatási intézmény felszámolásához vezetne. Azt a nézetet is valljuk, hogy ha egy nagyobb körzetben nem működik más szakközépiskola, akkor a fiatalok életét könnyítheti meg egy-egy magán szakközépiskola léte. Továbbá attól is tartunk, hogy ha a megye területén található magánintézmények felszámolása beindul, talán jövőre már a gútai Schola Privata Gutaiensis MTNY Magán Szakközépiskola leépítése is sorra kerül“ – magyarázta a Hírek.sk-nak a megyei MKP-elnök.

Elmondása szerint a vágsellyei megyei képviselők is hangsúlyozták: úgy érzik, hogy járásukban nagyon kevés magyar első osztály nyitását hagyná jóvá a megyei hivatal, amivel szintén nem érthet egyet az MKP-frakció. „Frakciónk mindenképpen kiáll a magyar tanítási nyelvű iskolák érdekei mellett. Közel egy órán át tartó vita után Milan Belica megyei elnök szavazásra bocsátotta a vonatkozó általános érvényű rendeletet, ám az elfogadásához szükséges háromötödös többség nem jött össze: szerencsére a szükséges 33 igen helyett csak 30 lett. Úgy tűnik, hogy a független képviselők többsége és pár szlovák képviselő is mellénk állt, ezért a megyei önkormányzat most még nem hagyta jóvá a jövendő első osztályok számáról szóló indítványt. Ezzel kapcsolatban valószínűleg október 27-re rendkívüli ülést hív össze a megyefőnök, mivel a megyéknek a vonatkozó általános érvényű rendeletet október végéig mindenképpen el kell fogadniuk. Jövő hétfőn tehát végérvényessé válik, hogy az új tanévben melyik megyénkben működő középiskola hány első osztályt nyithat“ – fejtette ki.

Horváth Árpád végül arról is beszámolt, hogy Nyitra megye 2015-ben ír ki egy közbeszerzési pályázatot az egész megyét érintő autóbusz-közlekedéssel kapcsolatban. „Az Európai Unió tagországaiban az uniós törvények szerint kell kiírni ezt a közbeszerzési pályázatot. Mivel ilyen jellegű tapasztalatunk a szlovák megyerendszerben még nincs, ezért vélhetően egy képviselőcsoport utazik majd az ezen a téren már tapasztalatokkal rendelkező Csehországba. Ennek a pályázatnak az előkészítése már folyamatban van. Az illetékesek összegyűjtik a feltételeket, amelyek alapján azt majd meg kell hirdetni. Tény, hogy a megyéktől hatalmas pénzeket visznek el a közlekedési vállalatok. Konkrétan Nyitra megyében egy nyitrai és egy érsekújvári vállalat működik. Ez idő tájt is folynak az arról szóló tárgyalások, hogy e vállalatok saját rendszereik korszerűsítéséhez a megye segítségével vásárolnak új buszokat és GPS-eket, amelyek összességében több százezer euróba kerülnek. Az említett közbeszerzési pályázat évekre előre meghatározhatja az autóbusz-közlekedésünk minőségét, miközben szem előtt kell tartani a takarékoskodás elvét“ – fejtette ki.
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.