Rendkívüli állapotot hirdettek Egyiptomban

Az államfő sajtótájékoztatón jelentette be az intézkedést a kairói elnöki palotában néhány órával az után, hogy 44 ember meghalt a Tanta városbeli Szent György-templomban elkövetett merényletben, illetve az alexandriai Szent Márk-katedrálisnál végrehajtott robbantásban. Az elnök hangsúlyozta, hogy a rendkívüli állapot bevezetésére az ország "védelme és megőrzése" érdekében van szükség. A televízióban is közvetített beszédében azt mondta: "a terroristákkal szembeni küzdelem hosszú és fájdalmas lesz".
Az egyiptomi alkotmány értelmében a rendkívüli állapot tényleges hatályba lépéséhez még a parlament jóváhagyása is szükséges. A törvényhozásban Szíszi elnök hívei vannak többségben.
Az öngyilkos merényletek elkövetőjeként az Iszlám Állam nevű terrorszervezet jelentkezett, és további támadásokkal fenyegetett Egyiptomban.
A rendkívüli állapot bejelentése előtt az elnök összehívta a nemzetbiztonsági tanácsot, és elrendelte, hogy az ország valamennyi tartományában a rendőrség megerősítése érdekében vezényeljenek ki katonákat a kulcsfontosságú létesítmények védelmére.
Először, délelőtt tíz óra körül a Kairótól északra, a Nílus deltájában fekvő Tanta város Szent György-templomában robbant fel pokolgép a virágvasárnapi mise idején, amikor mintegy kétezren tartózkodtak a templomban. Pár órával később Alexandriában robbantotta fel magát egy öngyilkos merénylő a Szent Márk-katedrálisnál, ahol előzőleg II. Tavadrosz kopt pápa mutatott be virágvasárnapi misét. A merénylő nem jutott be a templomba, mert a bejáratot védő rendőrök feltartóztatták, és ekkor hozta működésbe a robbanószerkezetet.
Az ENSZ Biztonsági Tanácsának tagjai is elítélték a merényleteket, és közleményükben arra kértek minden tagállamot, hogy működjenek együtt az egyiptomi kormánnyal a tettesek felelősségre vonása érdekében.
António Guterres ENSZ-főtitkár ugyancsak közleményben emelte fel szavát a két keresztény templom elleni támadás miatt.
Az egyiptomi koptok, akik a Közel-Kelet legnépesebb és egyik legősibb keresztény közösségét alkotják, évek óta a radikális iszlamisták megtorlásának célpontjai.
Szakértő: jól kitalált, célzott támadások történtek Egyiptomban
Déri Balázs, az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) Vallástudományi Központjának vezetője szerint jól kitalált, célzott támadások történtek vasárnap Egyiptomban.
Déri Balázs az M1 aktuális csatornán hétfőn felidézte, az első robbantás a Nílus deltájában fekvő Tanta városában történt, ahol öt nagy kopt templom van, ezek közül a legnagyobb, körülbelül kétezer férőhelyesben történt a merénylet. Ez egy olyan vidék egyébként, ahol nincs jelentős kopt többség, de már régóta élnek ott keresztények - jegyezte meg a szakértő. A másik helyszín az alexandriai Szent Márk-katedrális a kopt egyház legszentebb helye, a kopt pápa székhelye - tette hozzá.
Déri Balázs szólt arról is, hogy egyes becslések szerint Egyiptom lakosságának akár 20 százaléka is kopt keresztény lehet. Nem jelenthető ki azonban, hogy Egyiptom muszlim lakossága keresztényellenes lenne, a különböző vallásúak egymás mellett élnek, együtt dolgoznak - közölte a szakértő.
Földi László: Egyiptomban nincs vallásháború, de a probléma Európára is átnyúlik
Földi László szerint nincs vallásháború Egyiptomban, hanem egy olyan ideológiai összecsapásról, várhatóan hosszú távon jelen maradó politikai élethelyzetről van szó, amit Európába is importáltunk.
A titkosszolgálati szakértő a rendkívüli állapottal összefüggésben azt mondta: az arra lesz elég, hogy megpróbálják a rendvédelmi szervek alaposabban összeszedni magukat és a megelőzésre koncentrálni. Utalt arra is, hogy a kopt egyház vezetője nem véletlen figyelmeztette többször Európát, hogy az illegális muszlim tömegbevándorlást meg kell állítani, mert megfogalmazása szerint "úgy jártok, mint mi". Földi László szerint a jelenség történetisége, politikai következménye determinálható. Utalva a multikulturális nemzetállamok világára, azt mondta: Európában óriási probléma az, hogy belső megosztottságban élünk.
Egyiptomban virágvasárnap két keresztény templomnál követtek el merényletet, legalább 43 ember meghalt, és a sebesültek száma a százat is meghaladja. A támadások elkövetését az Iszlám Állam nevű terrorszervezet vállalta magára.
