2016. június 8., 07:38

Putyin: nem mondtunk le sem a Déli, sem a Török Áramlat megépítéséről

MOSZKVA. Oroszország nem mondott le véglegesen sem a Déli, sem a Török Áramlat földgázvezeték megépítéséről, de világos állásfoglalást vár az Európai Bizottságtól - jelentette ki kedden Moszkvában Vlagyimir Putyin orosz elnök.
201606072339340.000000001a_net.jpg

"Ami az exportnak a Fekete-tenger fenekén áthaladó nyomvonalait illeti, azokkal kapcsolatban ismert politikai természetű nehézségek vannak Törökországgal" - jelentette ki az orosz elnök a Benjámin Netanjahu izraeli kormányfővel közösen megtartott sajtótájékoztatóján.

Viktor Zubkov, a Gazprom orosz vállalat igazgatótanácsának elnöke a nap folyamán korábban megtartott sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy az orosz kormány- és az államfő az Európai Unió tagállamaival igyekszik megállapodni egy olyan, a Fekete-tengeren keresztül húzódó gázvezeték megépítéséről, amelyen orosz földgázt szállítanának Dél-Európába. Ez téma lesz azokon a tárgyalásokon is, amelyet a jövő heti szentpétervári gazdasági fórumon meg fognak vitatni Jean-Claude Junckerrel, az Európai Bizottság elnökével.

Zubkov megítélése szerint az orosz hatóságoknak és vállalatoknak az unióval folytatott "kitartó és megfeszített munkája eredményre vezethet". A fő kérdés annak eldöntése, hogy melyik az a harmadik ország, vagy melyek azok a harmadik országok, ahol az Oroszországból induló és a Fekete-tenger alján futó gázvezeték a felszínre bukkan és eljut Görögországig.

Izrael miniszterelnöke egyébként a kétoldalú diplomáciai kapcsolatok helyreállításának 25. évfordulója alkalmából érkezett hivatalos látogatásra Moszkvába.

Putyin hangsúlyozta, hogy az Izraelhez fűződő viszony nemcsak azért fontos Oroszország számára, mert az a Közel-Kelet egyik kulcsállama, hanem a két országot összekötő történelmi kapcsolatok miatt is. Rámutatott, hogy a kétoldalú reláció fejlesztése tekintetében hatalmas potenciál rejlik az Izraelbe a volt Szovjetunióból bevándorolt mintegy másfél millió emberben, akik rendszerint kapcsolatban maradnak szülőhazájukkal. Mint mondta, ezek a szálak Oroszország számára is hasznosak.

Hangsúlyozta, hogy a két ország vezetése folyamatos kapcsolatban áll egymással, ami a kétoldalú viszony magas fokát jelzi.

Az orosz elnök az izraeli kormányfővel folytatott "nyílt és építő jellegű" tárgyalás után megtartott sajtótájékoztatón kijelentette, hogy a két ország erősíteni fogja együttműködést a nemzetközi terrorizmus elleni harcban, és Izraelt ezen a téren Oroszország "feltétlen szövetségesének" nevezte. Kijelentette, hogy Moszkva hozzá fog járulni az izraeli-palesztin konfliktus "átfogó és igazságos" rendezéséhez, egyebek között a közel-keleti "kvartett" keretei között. Putyin elmondta, hogy a közel-keleti kérdések között szót ejtettek Szíriáról is.

Putyin és Netanjahu az elmúlt másfél hónap alatt immár másodszor, egy év leforgása alatt pedig harmadszor találkozott az orosz fővárosban. Elemzők szerint Netanjahu az Oroszországhoz történő közeledéssel nem kíván hátat fordítani az Izrael számára létfontosságú amerikai szövetségesének, de országának érdekeit szem előtt tartva jó kapcsolatokat kíván fenntartani Moszkvával, amely aktív szerepet próbál játszani a Közel-Kelet konfliktusaiban, köztük a szíriaiban, miközben az Egyesült Államok csökkenteni kívánja térségbeli jelenlétét.
 

Megosztás