2015. december 21., 16:21

Prága 25 rendőrt és pénzügyi támogatást küld Macedóniának

PRÁGA. A cseh kormány hétfői döntése értelmében 25 rendőrt és 20 millió cseh korona összegű pénzügyi támogatást küld Macedóniába a migránsválság terheinek enyhítésére - közölte Martin Ayrer kormányszóvivő a ÈTK cseh hírügynökséggel.

A kormány egyúttal meghosszabbította a Szlovéniában szolgáló cseh rendőri alakulat mandátumát a jövő év végéig. A kontingens eredetileg csak január közepéig maradt volna.

"A Cseh Köztársaság továbbra is segítséget nyújt az országoknak megbirkózni a menekültáradat kihívásaival. Magyarországot és Szlovéniát követően Macedóniába is küldünk rendőröket, ahol a rendfenntartásban kell közreműködniük" - közölte Bohuslav Sobotka cseh miniszterelnök.

A múlt héten Macedónia segítséget kért Magyarországtól és a Cseh Köztársaságtól - közölte Martin Stropnický védelmi miniszter, aki elmondta, hogy Szkopje a rendőrökön felül tárgyi segítséget is kért, így sátrakat és terepjárókat is, amelyeket Prága januárban küldhet a balkáni országba.

Az elmúlt hónapok során a menekültek többsége Görögországból Macedónián és a Balkánon keresztül igyekezett Szlovéniába eljutni, ahonnan az Európai Unió tehetősebb államai felé folytatják útjukat.

Lengyelország Varsóban akarja tartani a Frontexet

A lengyel kormány ragaszkodik ahhoz, hogy továbbra is Varsó legyen az Európai Unió határőrizeti szervének, a Frontexnek a székhelye, miközben az intézmény költözést fontolgat az előző lengyel kormányok hanyagsága miatt - írta a Rzeczpospolita című lengyel lap hétfőn.

A Frontex székhelyét 2005-ben, röviddel Lengyelország EU-csatlakozása után nyitották meg Varsóban. Az akkor kormányzó Jog és Igazságosság párt egyéves ideiglenes szerződést kötött az intézménnyel, melynek lengyelországi működését ezt követően egy végleges megállapodásnak kellett volna szabályoznia.

A 2007-es választások nyomán hatalomra került Polgári Platform azonban nyolcévi kormányzása alatt elmulasztott újabb szerződést kötni a Frontexxel, így éveken át nem rendezték az intézmény székházának használati feltételeit. Az uniós szerv - a más tagországokban bevett gyakorlattól eltérően - teljes mértékben maga fizeti irodáinak bérleti díját. Emellett külföldi munkatársainak a szolgálati ügyekben kijáró mentelmi jogát, valamint gyerekeik valamely nyugati nyelven történő iskoláztatásának ügyét sem rendezték.

A Rzeczpospolita értesülései szerint a Frontexnek, amelyre az európai migrációs válság miatt jelentős átalakítás és bővítés vár, Lengyelország helyett szívesen adna helyet Olaszország, Görögország, valamint más dél-európai országok is. "Egy ilyen "merényletnek" annál nagyobb az esélye, hogy a brüsszeli légkör nem kedvez az új lengyel kormánynak" - írta a lengyel lap.   

Konrad Szymanski, a kormány európai ügyekért felelős minisztere elmondta a Rzeczpospolitának, mindenképpen szeretnék elérni, hogy az uniós határőrizeti szerv székhelye továbbra is Varsóban maradjon. "Nem látok semmilyen okot arra, hogy  a Frontexet más országba költöztessék" - jelentette ki Szymanski, azzal érvelve, hogy az ügynökség lengyelországi elhelyezése hozzájárul "az uniós intézmények egyenletes földrajzi elosztásához", és ezt az egyensúlyt fenn kellene tartani.

Megosztás