Politológus: a V4-ek politikai alternatívát jelenítenek meg
A politológus az M1 aktuális csatorna hétfői műsorában elmondta: a leghatározottabban Robert Fico miniszterelnök foglalt állást, ám az ő határozottsága abból is fakadt, hogy a választásokhoz közeledvén a szlovák politikus "hazfelé is üzent".
Ugyanakkor Orbán Viktor is határozottan lépett fel, amikor támogatta Bulgária schengeni tagságát - fűzte hozzá.
A politológus megjegyezte: bár a német sajtóban a V4-eket szidják, ám több nyugat-európai ország sem támogatja a német kancellár bevándorlás-politikáját. Ennek ellenére egyelőre nem állnak a V4-ek B terve mellé, ám ez a migránsválság fokozódásával az év közepére, végére megváltozhat - vélekedett Kiszelly Zoltán.
Kovács Zoltán: a V4-ek hitet tettek a közös európai fellépés mellett
A visegrádi négyek országainak vezetői prágai találkozójukon egyértelműen hitet tettek a migráció elleni közös európai fellépés mellett, ám más felfogásban, mint a német, vagy a holland kormányok - mondta a kormányszóvivő az M1 aktuális csatornán.
A visegrádi csoport megalakulásának 25. évfordulója alkalmából tartott tanácskozáson deklarálták a külső határok védelmének szükségességét és az unió további bővítésének szükségét, Szerbia és Macedónia felvételével - közölte Kovács Zoltán. Állásfoglalásuk szerint Bulgária bizonyított a határvédelem terén, ezért támogatják az ország schengeni csatlakozását - tette hozzá.
A politikus elmondta, a kormánynak az az álláspontja, hogy ha nem sikerül Görögországban megvédeni Európa határát, akkor egy újabb kerítés felhúzása szükséges Bulgária és Macedónia között.
Kovács Zoltán kitért Orbán Viktor miniszterelnök parlamenti felszólalására, miszerint a migránsválság kezelésének brüsszeli politikája megbukott. Ennek alternatívája a külső határok védelme és a fellépés a kötelező betelepítési kvóta ellen - tette hozzá. Ezért arra szólítják fel az ellenzéki pártokat, hogy támogassák ezt a törekvést - mondta.
Arra az újságírói kérdésre válaszolva, hogy német lapok Orbán Viktort egyrészt azzal vádolják, hogy az általa gerjesztett humanitárius válság késztette cselekvésre Angela Merkel kancellárt, másrészt Orbán Viktor vált mára a kancellár legerősebb ellenfelévé, a politikus azt mondta: minden olyan törekvés, ami az ügyet két ember vitájára szűkíti, bukásra van ítélve. Másrészt nehezen veszik tudomásul Németországban, hogy eltérő álláspont is létezik az ország megvédésére - fűzte hozzá.
Szocialista EP-képviselők: csak az uniós tagság garantál biztonságot és fejlődést a visegrádi országoknak
Ha a visegrádi csoport országai nem elkötelezettek az európai értékek és az integrációs folyamat mélyítése iránt, akkor nem csak történelmi bűnt követnek el, de szembemennek a közösség eredeti értékeivel is - írták közös közleményükben a négy érintett országból érkezett európai parlamenti (EP-) képviselők.
A Szocialisták és Demokraták (S&D) nevű képviselőcsoport négy tagja, a magyar Ujhelyi István, a lengyel Boguslaw Liberadzki, a szlovák Vladimir Maòka és a cseh Pavel Poc kiemelte, hogy a visegrádi csoport megalakítását "elsősorban a kommunista blokk közép-európai maradványainak felszámolása, az érintett országok közötti történelmi ellentétek leküzdése, illetve a sikeres társadalmi átalakulás és az európai integrációhoz való csatlakozás motiválta".
"A V4-ek megalakítása a négy érintett ország fontos és progresszív lépése volt a felvilágosult európai közösség felé. Az elmúlt évtizedben a visegrádi csoport az együttműködés erős és hiteles védjegyévé vált. A NATO és az Európai Unió tagjaként a V4-ek céljai is természetszerűleg megváltoztak, ugyanakkor a visegrádi országok nem hagyhatják figyelmen kívül a csoport alapvető értékeit és céljait" - olvasható a sajtóközleményben.
Az EP-képviselők kifejtették, hogy "az Európai Unió példátlan belső és külső kihívásokkal szembesül. Az EU "mag-országai" készek egy kétsebességes közösséggé formálni az uniót, hátrahagyva Közép- és Kelet-Európát. A huszonöt éves V4-nek ezért is van kiemelt felelőssége a közeljövő politikai viszonyainak alakításában". Hangsúlyozták: "visegrádi együttműködés nélkül gyengék lennénk, az Európai Unió nélkül viszont még gyengébbek".