2012. május 17., 17:33

Politikai tisztogatás zajlik Romániában?

BUKAREST. Az uniós vezetés nem áll ki feltétlenül a kisebbségi jogok érvényesítéséért - véli a Nemzetpolitikai Kutatóintézet igazgatója. Kántor Zoltán az m1 Ma reggel című műsorában a Romániában zajló személycserék és döntések hátterét elemezte.

Romániában az új kormány valamennyi prefektust leváltotta, erre a politikai tisztogatás fogalma a legmegfelelőbb. Elegánsabb lett volna, ha a többségben magyarok lakta megyékben magyar nemzetiségű prefektusokat állítanak, de valószínűleg a szociálliberális kormány holdudvarában kevés volt az ilyen – jelentette ki Kántor Zoltán, a Nemzetpolitikai Kutatóintézet igazgatója az m1 Ma reggel című műsorában.

Mint mondta: szembetűnőek ezek a lépések, akár a MOGYE ügyét, akár a választási törvény módosítását, akár a régiók átszervezését, akár a Nyirő József újratemetése körüli cirkuszt nézzük.

Korábban úgy tűnt, minden rendben Románia és Magyarország között, ha problémák voltak is, nem emelkedtek diplomáciai szintre. A magyar külügynek azonban jeleznie kellett, aggódunk amiatt, hogy Romániában magyarellenes lépések történnek – hangoztatta Kántor Zoltán. Felhívta a figyelmet arra, hogy eddig minden választási kampányban előkerült a „magyarkártya”.

Arra a felvetésre, hogy a Ponta-kabinet lakmuszpapírként használja a magyar ügyeket, "bedobja" őket, és várja, hogy Brüsszel miképp reagál, azt mondta: nem biztos, hogy az Európai Unióra lehet építeni ezekben a kérdésekben. Azt látjuk, hogy az uniós vezetés nem áll ki feltétlenül a kisebbségi jogok érvényesítéséért és kiterjesztéséért, habár elvben támogatja. Ráadásul szerinte az olyan, egyértelműen kisebbségellenes intézkedéseket, mint a régiók átszervezése vagy akár a szlovák nyelvtörvény, papíron rendkívül nehéz bizonyítani. Hiányzik továbbá a kellő érzékenység az európai döntéshozókból, hogy átlássák ezt a problémát – érvelt a Nemzetpolitikai Kutatóintézet igazgatója.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.