2015. november 24., 08:34

Pokolgép robbant Athénban és a Sínai-félszigeten

ATHÉN., KAIRÓ. Hátizsákba rejtett pokolgép robbant kedd hajnalban Athén belvárosában a Görög Vállalkozók Szövetségének székháza előtt, személyi sérülés nem történt. Két pokolgép robbant kedden egy egyiptomi szállodánál is a Sínai-félszigeten, az öt halálos áldozat és legalább tizenkét sebesült között vannak a szavazóhelyiségekre felügyelő bírák is - jelentették egyiptomi sajtóforrások. Az Iszlám Állam (IÁ) terrorhálózat helyi szervezete jelentkezett az egyiptomi merényletek elkövetőjeként.

Az athéni robbanás ablakokat tört be, de személyi sérülést nem okozott. Előtte fél órával névtelen telefonáló figyelmeztette az egyik újság szerkesztőségét a várható detonációra.

A rendőrség feltételezése szerint valamelyik belföldi "gerillacsoport" tagjai lehettek az elkövetők. 

Görögországban 2010, az első népszerűtlen megszorító intézkedések meghozatala óta meglehetősen elszaporodtak a házilagos készítésű eszközökkel elkövetett robbantások, illetve a gyújtogatások. A mostani robbantás azonban az első volt azóta, hogy Alexisz Ciprasz radikális baloldali politikus megnyerte az idén januárban tartott választásokat.

Az ország adósságválsága miatt az Európai Unió és a Nemzetközi Valutaalap jelentős adóemelést, illetve bér- és nyugdíjcsökkentést kényszerített a görögökre az egymást követő pénzügyi mentőcsomagok fejében.

Robbanóövet találtak Párizs egyik elővárosában

Robbanóövet találtak a Párizs déli részén fekvő Montrouge elővárosban - közölte a francia rendőrség hétfőn. A detonátor nélküli robbanó övet egy utcaseprő egy törmelékhalomban, más források szerint egy szemetesben találta - közölték a hatóságok.

A rendőrség jelenleg vizsgálja az övet, és arra a kérdésre keresi a választ, hogy a szerkezetnek köze van-e a 130 ember életét követelő november 13-ai párizsi merényletekhez.

Egy rendőrségi forrás közölte, az öv hasonlít a merényletekben használt robbanószerkezetekhez, a nyomozáshoz közel álló másik forrás pedig elmondta, a hatóságok még nem bizonyosodtak meg arról, hogy robbanószert találtak-e az övön. 

Egy másik forrás közölte, a szökésben lévő Salah Abdeslamnak, a hét helyszínen elkövetett párizsi támadások egyik feltételezett elkövetőjének mobiltelefonját a merényletek után Párizs északi részén, majd később a Montrouge melletti Chatillon elővárosban mérték be a hatóságok. 

Az öngyilkos merénylők robbanó övet viseltek és hoztak működésbe, amelyek egy TATP nevű robbanószerből, egy elemből és elsütő billentyűből álltak. A biztonsági körökben "Sátán anyjaként" is nevezett TATP alapvető háztartási anyagokból előállítható, ezt használták a 2005. évi londoni merényletekhez, és ezt próbálta felrobbantani 2001 decemberében egy repülőgépen a "Cipőbombás" néven elhíresült Richard Reid is.

A szükséges vegyi anyagok drogériákban beszerezhetők, "egy övnyi" robbanószer 5-10 euró értékű alapanyagokból előállítható.

Pokolgépek robbantak egy szállodánál a Sínai-félszigeten

Öngyilkos merénylők támadtak egy egyiptomi szállodára a parlamenti választások másnapján, kedden, a Sínai-félszigeti el-Arís városban; az öt halálos áldozat és legalább tizenkét sebesült között vannak a szavazóhelyiségekre felügyelő bírák is - jelentették egyiptomi sajtóforrások.

A támadás célpontjává vált hotelt a választási bizottság bázisaként használták.

A hadsereg szóvivője arról számolt be, hogy a három támadó egyike egy pokolgéppel megrakott autóval próbált meg a szállodának hajtani, de a biztonsági erők tagjai tűz alá vették, aminek következtében a levegőbe repült, mielőtt elérte volna célját.

Két társa bejutott az épületbe. Egyikük robbanóanyaggal megrakott mellényt viselt. A konyháig jutott el, ahol tűzharcba bocsátkozott az őt feltartóztató rendőrökkel és katonákkal, majd felrobbantotta magát.

A harmadik támadó feljutott az egyik szobába, ahol "válogatás nélkül lövöldözni kezdett, aminek következtében az egyik bíró életét vesztette" - áll Mohamed Szamír szóvivő közleményében.

Az al-Vafd című napilap honlapján közölte az áldozatok névsorát is. Értesülése szerint Omar Mohamed Gádd 38 éves bírót a felső-egyiptomi Szóhág tartományból rendelték az egyik el-arísi szavazóhelyiségbe.

Az egészségügyi minisztérium öt halottról számolt be, köztük két polgári személyről. A hadsereg szóvivőjének közleménye szerint a 12 sebesült között rendőrök, katonák és civilek is vannak.

A CBC egyiptomi hírtelevízió által közvetített felvételeken megrongált bútorokat, golyózáportól átlyuggatott falakat, vértócsákat és üvegszilánkkal borított termeket lehetett látni. Az épületen kívül készült képeken a bejárathoz vezető úton felrobbantott jármű darabjai látszódnak a szálloda közvetlen közelében.

Biztonsági okokból egyelőre nem ismertették, hogy melyik szállodáról van szó, mindössze annyit lehet tudni, hogy a Földközi-tenger partján áll.

A merénylet elkövetőjeként egyelőre senki nem jelentkezett.

A környéket tűzszerészek vizsgálják, mivel fennáll a veszély, hogy az elkövetők további robbanószerkezeteket is elhelyeztek.

A támadásokat egy nappal azután hajtották végre, hogy Egyiptomban véget ért a második szabad parlamenti választások utolsó szakasza.

Hétfőn robbantás végzett a rendvédelmi erők egyik tagjával a Sínai-félsziget egy másik településén, Seik-Zuveidben. Egy házi készítésű robbanószerkezet repült a levegőbe, amikor a rendőrség egy járőrautója elhaladt mellette. A robbanásban két rendőr megsebesült.

A Gázai övezethez és Izraelhez közeli, főleg beduinok lakta sivatagi határvidéket az Iszlám Állam (IÁ) egyiptomi ága, a Vilájat Színáa (Sínai Tartomány) fellegváraként tartják számon.

Megfigyelők szerint a történtek újabb kérdéseket vetnek fel azzal kapcsolatban, hogy a biztonsági erők valóban urai-e a helyzetnek a konfliktuszónában, és az ország más vidékein. A CBC hírtévé ugyanakkor a támadókat feltartóztató biztonságiak teljesítményét emelte ki, amely nélkül valószínűleg nagyobb lett volna a vérontás.

A választások biztonságára csak az említett környéken hatezer katona vigyázott, a légtérben Apache típusú katonai helikopterek köröztek, a vidéket ejtőernyősök és a hadsereg kommandós egységei pásztázták.

Mindez ráadásul három héttel azután történt, hogy egy orosz repülőgép 224 utassal a fedélzetén lezuhant a mostani merényletek helyszínétől körülbelül 70 kilométerre délre. A Sínai Tartomány órákkal a Sarm-es-Sejkből felszállt gépet ért szerencsétlenség után bejelentette, hogy a dzsihadisták által a fedélzetre juttatott bomba okozta a tragédiát.

Ez utóbbi változatot Moszkva megerősítette, Washington és London pedig valószínűnek nevezte. Kairó továbbra is türelemre szólít fel, azt hangsúlyozva, hogy a vizsgálatok lezárása előtt lehetetlen megállapítani a katasztrófa okát. Egyiptomi illetékesek szerint a vizsgálatok akár évekig is eltarthatnak.
 

frissítve 14:03

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.