Pedagógustüntetés: a kormány ne hallgasson, ha a tanítókról van szó!

A pedagógusok „TANÍTÓ VAGYOK“ transzparenssel a kezükben várták a kormányülésre érkező minisztereket. A tiltakozás csendes tüntetés volt, mellyel a tanítók azt kívánták jelezni, ha róluk van szó, a kormány is csendben van – nyilatkozta Branislav Koèan, a Szlovák Tanári Kezdeményezés (ISU) képviselője. „Üzenet ez a kormányfőnek, hogy az előző négy évben ugyancsak kevés szó esett az oktatásügyről, nem volt össztársadalmi téma. A gondokat a szőnyeg alá seperték, s ami most történik, az csupán ennek a következménye” – nyilatkozta az állami hírügynökségnek. „A kormány továbbra is hallgat, nem nyilatkoznak, hogyan akarják megoldani a helyzetet, amikor 8 000 tanító sztrájkba lépett, s nincs aki biztosítsa a folyamatos oktatást” – magyarázta Koèan.
Az egyik tiltakozó tanítónő szerint a mai csendes tüntetés intő jel. „Az akarjuk elmondani, hogy az oktatásügybe sok pénz áramlik ugyan, de másképpen, mint kellene, s mi látjuk, mi történik” – nyilatkozta a pozsonyi tanárnő.
A pedagógusok ügyének támogatása érdekében újra több szülő is megjelent a tüntetésen. „Már a sztrájk kezdete óta résztvevője vagyok a tiltakozásoknak, ugyanis két iskolaköteles gyermekem van, azt akarom, hogy minőségi iskolában tanuljanak. Ugyanakkor egyetértek a tanítók követeléseivel, akik saját tisztességes megélhetésükért harcolnak” – nyilatkozta az egyikük.
Szlovákiai méretű tiltakozásuk keretében a pedagógusok további tiltakozásokat is szerveznek. Rózsahegyen (Ružomberok) délutánra terveznek egy tüntetést, de Tőketerebesen, Lőcsén, Nagymihályban, Poprádon és Kassán is terveznek nyilvános találkozókat. Az oktatásügy nem megfelelő finanszírozása ellen Somfán (Stupava) közmunkával tiltakoznak, a helyi park szépítésébe fogtak. Komáromban pénteken délután 15 órakor a Klapka téren lesz békés demonstráció az oktatásügyért. A szervezők a békés demonstrációval a pedagógusi hivatás áldatlan körülményeire szeretnék felhívni a nyilvánosság figyelmét.
A parlament Oktatási, Ifjúsági, Tudományos és Sportbizottsága keddi ülésén foglalkozott az oktatásügy helyzetével és a tanítók követeléseivel. A több mint kétórás vita után áttörés nem történt és megoldás nem született, csak a bizottság tagjai arra a megállapításra jutottak, hogy a pedagógusok bérének és az oktatásügy finanszírozásának kérdésével a márciusi parlamenti választásokat követően kell foglalkozni. A bizottság tagjai felhívást fogadtak el, melyben a parlamenti választásokon induló összes pártot felszólítják, a 2016-2020-as évekre fogadjanak el a szükséges ütemtervvel és pénzügyi kerettel ellátott nemzeti oktatási programot. A képviselők egyúttal megállapították, hogy az oktatásügyben Szlovákia létezése óta felhalmozódott problémák megoldásához szükség van az elkezdett reformok folytatására a teljes politikai spektrum bevonásával.
A tanítók egy része január 25-én korlátlan ideig sztrájkba lépett. A Szlovák Tanári Kezdeményezés szerint ennek oka a tanítói társadalom, a pedagógusok szakszervezeti és szakmai szövetségei által az oktatásügy megfelelő finanszírozására irányuló kérések hosszú távú ignorálása.
A sztrájkban résztvevő pedagógusok száma fokozatosan csökken. A tanári kezdeményezés szerint tegnap (február 2-án) a számuk több mint 8 600 volt, ma pedig 7 800 körül mozog. A sztrájkba bekapcsolódó iskolák száma az ISU szerint 625, ami némileg szintén kevesebb, mint az előző nap.