Pedagógussztrájk - közel négyszázezer tanítási óra maradt el

Crmoman véleménye szerint a sztrájknak köszönhetően az oktatás fontos társadalmi-politikai téma lett, s ami a megoldásokat illeti, a szakmai nyilvánosság körében teljes az egyetértés. „Annak ellenére, hogy a sztrájk ellenzői a formalitások mellőzését szemünkre vetették, mi a tényeket, miszerint a pedagógiai és szakalkalmazottak saját meggyőződésük alapján csatlakoztak a sztrájkhoz, kulcsfontosságú pillanatnak tartjuk, mely a szlovákiai oktatásügy területén felhalmozódott sürgősen megoldásra váró problémákat tükrözi“ – hangsúlyozta Crmoman.
A Szlovák Tanári Kezdeményezés (ISU) tájékoztatása szerint a sztrájk ideje alatt 17 tüntetés és tiltakozó menet, 17 városban pedig élőlánc megszervezésére került sor, melyeken csaknem 12 000 személy vett részt. A nevezett időszak alatt hét koncert és több mint 15 jótékonysági rendezvény is megvalósult, az iskolákban, kávéházakban, könyvtárakban vagy könyvüzletekben pedig a tanítók, a szülők és a polgárok részvételével több száz találkozó és beszélgetés, melyekbe ezrek kapcsolódtak be.
Az elégedetlen tanítók január 25-én léptek sztrájkba, február 15-én azt felfüggesztették, illetve a stafétabotot az egyetemi és főiskolai tanárok vették át. Jelenleg a Szlovákia területén található 35 felsőoktatási intézmény közül 15 főiskola és egyetem pedagógusai kapcsolódtak be a sztrájkba.
A felsőoktatási intézmények kapui azonban továbbra is nyitva tartanak, A sztrájkoló alkalmazottak a sztrájk időtartama alatt az intézmények területén különféle vitadélutánokat, kulturális rendezvényeket, illetőleg egyetemi közgyűléseket szerveznek.