2016. február 29., 11:27

Pattanásig feszült a helyzet a Balkánon - Áttörték a kerítést a migránsok

SZKOPJE, BELGRÁD. Blokád van a Balkánon, a görög-macedón határ után már a szerb-horvát határon is nagy a feszültség. Hétfő hajnal óta ismét zárva van a görög-macedón határ Idomeninél, többen azonban megpróbáltak átszökni, majd a kerítés egy részét is kidöntötték a migránsok, amire a macedón rendőrök könnygázzal, valamint hanggránátokkal válaszoltak. Többen megsérültek.
201602291130110.i02.jpg
Galéria
+2 kép a galériában

Állandóak a tüntetések, a bevándorlók egyre frusztráltabbak, hiszen azt látják, hogy naponta csak néhány százan utazhatnak tovább. A macedónok hol megnyitják, hol bezárják a határt, a horvátok pedig naponta mindössze egy vonatot küldenek, amin néhány száz migránst utaztatnak tovább. A helyzet egyre feszültebb, még az esti órákban is óriási tülekedés volt a macedón határnál.

Pattanásig feszült a helyzet a macedón határnál, a kerítésnél lévő átjárónál, ahol több mint egy napja nem engedtek át egyetlen migránst sem. Az ott torlódó bevándorlók egymást tapossák a kapu előtt, mindannyian közelebb akarnak kerülni a kapuhoz, hogy biztosan átjussanak, ha újra megnyitják. A migránsok dulakodnak és sokszor egymással is konfliktusba kerülnek – jelentette az M1 tudósítója Muci Attila a helyszínről.

Még a szendvicsekért is összeverekednek a görög táborban a migránsok és elfoglaltak egy elhagyatott motelt is Görögországban, onnan próbálnak éjjelente átjutni Macedóniába – jelentette Muci Attila.

Hétfő hajnal óta ismét zárva van a görög-macedón határ Idomeninél - hangzott el a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában. A közmédia helyszíni tudósítója a műsorban elmondta: éjjel a határ macedón oldalán is megjelentek migránsok, őket a rendőrök vitték oda, miután a kerítést megbontva szöktek át Macedóniába. Ez a csoport többek között fekete-afrikaiakból állt.

A műsorban elhangzott, hogy Macedóniába szombaton szíriaiakat és irakiakat engedtek át, akik rendelkeztek valamilyen dokumentummal. A határátlépőket a görögök nyilvántartásba vették. Idomeni közelében, egy domb tetején egy elhagyatott házra - valamikor motel lehetett - bukkantak a média munkatársai, amelyet mintegy harminc-negyven migráns elfoglalt. Ezen marokkói, algériai, pakisztáni, valamint iráni emberek között van olyan, aki már három-négyszer megpróbálta átlépni a görög-macedón határt - hangzott el a tudósításban.   

Macedónia, miután múlt héten szigorított ellenőrzést és belépési feltételeket léptetett életbe, szombaton mintegy 300 embert engedett belépni az országba. A macedón hatóságok ismételten arra hivatkoztak, hogy csak lassítják a migránsáradatot, követve a balkáni útvonalon fekvő többi ország eljárását. Görögország ugyanakkor tiltakozik az intézkedés ellen.

Kidöntötték a kerítést migránsok a macedón-görög határon

Kidöntötték a kerítés egy részét a migránsok a görög-macedón határon hétfő délelőtt, macedón rendőrök könnygázzal próbálták visszaszorítani őket, de sokan átnyomultak macedón területre - jelentette a helyszínről az M1 aktuális csatorna tudósítója Idomeniből.

Elmondása szerint a macedón rendfenntartók akkor vetették be a könnygázt, valamint hanggránátokat, amikor a migránsok betörték a kerítés kapuját a két országot összekötő vasútvonalnál. Többen megsérültek. Néhány migráns kövekkel dobálta meg a rendőröket.   

Mintegy 300 iraki és szíriai menekült azért döntötte ki a határkerítést, mert így kívánt tiltakozni az ellen, hogy a hatóságok szerintük túlságosan alacsony számban engedik át a migránsokat Macedóniába, hogy folytassák útjukat Európa északi része felé.   

Miután a migránsok áttörték a rendőrkordont, megszállták a határ menti vasúti síneket, és az ott lévő talpfák segítségével elkezdték lebontani a görög-macedón határon emelt kerítést, amelyet később át is szakítottak. A rendőrök könnygáz- és hanggránátokkal próbálták meg feltartóztatni a tömeget. Ezzel egy időben a rendőrök megkísérelték helyreállítani a határátkelőn emelt, kidöntött szárnyas kaput.

Kabók Erika az M1 tudósítja a szerbiai helyzetről számolt be. Sidben mindennaposak a tüntetések, délutánonként körülbelül száz ember skandálja, hogy Horvátország nyisd ki a kapudat.

Visszaszállítják a szerb-macedón határra azokat, akik nem léphetnek be Horvátországba

Megkezdődött azoknak a gazdasági bevándorlóknak az elszállítása a szerb-horvát határról, akik nem folytathatják útjukat az Európai Unió felé, a migránsokat ingyenes buszokkal viszik a szerb-macedón határra - értesült az újvidéki Magyar Szó című lapnak a horvát határnál tartózkodó helyszíni tudósítója hétfőn.

 Az utóbbi napokban a sidi befogadóközpontban mintegy ötszáz olyan migráns torlódott fel, akinek nem megfelelőek a papírjai, ezért nem léphet be Horvátországba. Közülük 150-et hétfőn a macedón határra szállítottak a szerb hatóságok. A sidi központból senkit sem utasítanak ki, a bevándorlók önkéntesen kérhetik, hogy szállítsák vissza őket a szerb-macedón határra. Siden van még az a majdnem kétszáz gazdasági bevándorló is, akit két héttel ezelőtt Szlovéniából Horvátországba, majd onnan Szerbiába toloncoltak vissza.   

A szerbiai közszolgálati televízió (RTS) információi szerint a horvát határ mellett mintegy ezer migráns várakozik, akik közül hétfőn még háromszázat szállítanak vissza a macedón határra.  

A Magyar Szó beszámolója szerint a szerb-horvát határon a múlt héten mindennaposak voltak a tiltakozások, a migránsok kilátástalan helyzetüket látva kezdtek skandálásba, kiabálásba, elmondásuk szerint azonban nem akartak kitörni a tábor területéről, csak figyelemfelkeltés céljából hangoskodtak.   

Ausztria, Szlovénia, Horvátország, Szerbia és Macedónia rendőri vezetői február közepén arról állapodtak meg, hogy 580-ra korlátozzák a nyugat-balkáni országok területén naponta átengedett migránsok számát. Nebojsa Stefanovic szerb belügyminiszter pénteken hívta fel a figyelmet arra, hogy Horvátország naponta csupán 500 migránst enged át. A Magyar Szó tudósítója szerint a horvát hatóságok egy-egy Horvátországba tartó vonat indulásakor 50-60 embert szűrnek ki, akik nem mehetnek tovább.   

A szerb-macedón határ melletti Presevó befogadóközpontjában hétfőn ötszáz migráns érkezésére számítanak, akik folytathatják is útjukat Sid felé. A migránsok a múlt hétfőtől kizárólag a macedón-görög határon kiállított fényképes, lepecsételt igazolással léphetnek be Szerbiába, illetve folytathatják útjukat Nyugat-Európa felé, és csak egyetlen belépési pontot, a presevói átkelőt használhatják.

Horvát lap: káosz és pánik a balkáni útvonalon

Káosz és pánik a nyugat-balkáni útvonalon: Magyarország, Ausztria és Szlovénia kivezényelte katonaságát a határra, Szerbia olyan határozatot hozott, hogy szükség esetén teljes készültségbe helyezi a hadsereget, a horvát kormány ugyanakkor a rendőrségre bízza határai védelmét az illegális bevándorlással szemben - írta a Jutarnji List című horvát napilap hétfőn.

A lap idézi Tomislav Karamarko horvát miniszterelnök-helyettest, aki a hét végén újságíróknak azt mondta: a kormány mindent megtesz, hogy megvédje az országot és annak állampolgárait, a katonaságot pedig csak a végső esetben veti be. Korábban Miro Kovac külügyminiszter is arról beszélt, hogy Horvátország szükség esetén drasztikus szigorításokat vezet be. A Jutarnji List mindazonáltal ugyanakkor úgy tudja, hogy a kormány nem tervezi a katonaság kivezénylését a határra.   

A horvát rendőrségnél 25 ezer fő szolgál, a katonaságnál 10 ezer fővel kevesebb, és a költségvetésük is sokkal alacsonyabb - mondta a lapnak egy, a kormányhoz közeli forrás. Egyelőre nincs szükség a hadsereg bevetésére, amennyiben pedig a kormány úgy dönt, kivezényli a katonaságot a határra, számos törvényt kell előtte megváltoztatnia - tette hozzá. A magas rangú tisztségviselő arról is beszélt, hogy a hadsereg logisztikai feladatokat láthat el, ugyanakkor a rendőrségnek be kell bizonyítania, hogy képes megvédeni az ország határait, máskülönben Horvátország soha nem lesz a schengeni övezet tagja.   

Karl Erjavec szlovén külügyminiszter a szlovén közszolgálati televíziónak adott vasárnap esti interjújában arról beszélt: szkeptikus az Európai Unió és Törökország között a menekültválság ügyében létrejött megállapodással szemben. A miniszter jó megoldásnak tartja, hogy a nyugat-balkáni útvonalon fekvő országok az osztrák intézkedésekhez alkalmazkodva irányítják a migránsáradatot.

201602291130110.i02.jpg
Galéria
+2 kép a galériában
Megosztás