2019. szeptember 27., 18:55

Parlamenti választásokat tartanak vasárnap Ausztriában

Előrehozott parlamenti választásokat tartanak vasárnap Ausztriában. Az adatok szerint 6 millió 397 ezren járulhatnak az urnákhoz, a szavazók az osztrák szövetségi parlament alsóházának, a Nemzeti Tanácsnak a 183 tagját választják meg. A szavazóhelyiségek általában 7-től 17 óráig tartanak nyitva, de ez tartományonként eltérő lehet.

osztrak-valasztas-ot-part.jpg
Fotó: ma7

A szavazók három preferenciaszavazatot adhatnak le, szövetségi, tartományi, illetve helyi szinten. Ausztriában a parlamenti választásokon a szavazásra jogosultak a pártok mellett politikusokra is voksolhatnak; vagyis országos, tartományi és helyi szinten is megjelölhetnek egy-egy politikust, akit szívesen látnának a parlamentben (a szavazat csak akkor érvényes, ha a politikusok a szavazó által megjelölt párt tagjai). Országosan a pártra leadott szavazatok hét, tartományi szinten tíz, helyi szinten pedig 14 százaléka szükséges ahhoz, hogy a jelölt előbbre jusson a pártlistán.

A 2017 októberében tartott parlamenti választásokon pedig az Osztrák Néppárt (ÖVP) listavezetője, Sebastian Kurz több mint 117 ezer szavazatot kapott, elérve a pártjára leadott voksok hét százalékát. A Néppárt által összeállított szövetségi listán azonban Kurz neve amúgy is az első helyen szerepelt, így ez a párt jelöltjeinek a sorrendjén nem változtatott.

A szavazólapon nyolc párt neve szerepel: az Osztrák Néppárt (ÖVP), az Osztrák Szociáldemokrata Párt (SPÖ), az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ), a NEOS (Az Új Ausztria és Liberális Fórum), a MOST (JETZT), a Zöldek, az Osztrák Kommunista Párt (KPÖ) és a Változás (Wandel). Helyi szinten más pártok jelöltjei is indulhatnak. A bécsi választópolgárok például az Osztrák Sörpártra (Bierpartei Österreich) is szavazhatnak majd.

Az előzetes közvélemény-kutatások győzelemre esélyes pártként emlegetik a Sebastian Kurz vezette Osztrák Néppártot, amely 35 százalékon áll. A második legnépszerűbb párt a Szociáldemokrata Párt (SPÖ), 23 százalékos támogatottsággal. A harmadik helyen áll az Osztrák Szabadságpárt, amely várhatóan a szavazatok 20 százalékát kapja majd. A Zöldek várhatóan 11, a NEOS 8 százalékot szerezhet.

Az ÖVP két plakátkampányt is indított; mindegyiken Sebastian Kurz volt kancellárt, a párt listavezetőjét állítja a középpontba. A párt választási programjában három fő pontot jelölnek meg:

"gazdaságilag erős, társadalmi szempontból egyenlő", illetve környezetvédelmi szempontból "élhető Ausztriát" szeretnének, az illegális migráció visszaszorítására, az integrációra vonatkozó részben pedig "a politikai iszlám elleni küzdelmet" fogalmazzák meg célként.

A Szabadságpárt (FPÖ) a haza és az identitás megőrzését, a biztonságot, a környezettudatos közlekedést, a munkavállalók és a munkaadók adóterheinek csökkentését, hatékony, klímahisztéria nélküli környezetvédelmet ígér többek között. A párt programjában hangsúlyos a tömeges bevándorlás és a befogadó politika elleni küzdelem, így hangsúlyozzák egyebek mellett az osztrák kultúra megőrzésének, a politikai iszlám elleni küzdelemnek a fontosságát. Szerintük "Európa erőssége a sokszínűségében rejlik", vagyis egy demokratikusabb Európai Uniót, a tagállamok jellegzetességeinek megőrzését szorgalmazzák.

A Szociáldemokrata Párt (SPÖ) választási programjának mottója: "Győz az emberiesség"; ők az összetartást, a társadalmi egyenlőséget, a társadalmilag, gazdaságilag és ökológiailag erős Ausztriát jelölik meg értékként. Javaslataik célja, hogy az emberek életét jobbá tegyék. Receptet kínálnak egyebek mellett olyan munkára, amiből jól meg lehet élni, megfizethető lakhatási körülményekre, és első osztályú egészségügyi ellátásra is.

A Zöldek nevű párt elsősorban a klímaválságból szeretne kiutat mutatni Ausztriának; így az "ökológiai határok" betartását, a biogazdálkodást, az egészséges élelmiszereket tartják a legfontosabbnak. Céljuk az esélyegyenlőség megteremtése, mindenki számára hozzáférhetővé tenni az oktatást. Sürgetik még többek között a társadalmi összetartást, annak részeként pedig úgy vélik: több pénzt kellene szánni az integrációra.

A NEOS a fenntarthatóságot, kevesebb adóterheket, nyitottságot ígér; úgy vélik: az iskola és az óvoda az a hely, ahol a jövő megkezdődik, ezért ezt minden gyerek számára biztosítani kell. A migrációról pedig úgy vélekednek: Ausztriának a saját javára kell fordítania a bevándorlást; ezért jól képzett munkaerőt kell beengednie az országba.

A kormányválság május 17-én robbant ki Ausztriában, miután két német lap nyilvánosságra hozott egy, az akkori alkancellárt, Heinz-Christian Strachét, a kormánykoalíciós Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) azóta lemondott elnökét és Johann Gudenust, a párt szintén lemondott frakcióvezetőjét súlyosan kompromittáló videofelvételt. Strache az Ibizán készült rejtett kamerás felvételen magát egy orosz oligarcha unokahúgának kiadó nővel tárgyalt, akinek párt- és médiatámogatásért cserébe zsíros állami megbízásokat ígért. Strache lemondásra kényszerült.
Ezt követően a Néppárt és a Szabadságpárt koalíciója felbomlott. Sebastian Kurz kancellár és Alexander Van der Bellen elnök kihirdették az előrehozott választást.
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.