Párizsi vérengzés - Keresik az elkövetőket


A korábban a támadásban részvétellel meggyanúsított harmadik férfi, a 18 éves Hamyd Mourad is rendőrségi őrizetben van - miután jelentkezett a rendőrségen -, de nem indítottak ellene eljárást. Az I-télé csatorna értesülése szerint azért jelentkezett a hatóságnál, mert megtudta, ő is gyanúsított, ezért tisztázni akarta magát, és diáktársai tanúsítják, hogy a merénylet idején iskolában volt.
Manuel Valls francia miniszterelnök az RTL rádiónak nyilatkozva azt mondta: "Fő aggodalmunk, hogy újabb támadást követhetnek el."
Franciaország északi részén keresik az elkövetőket
Franciaország északi részére szűkítették a hatóságok a hajtóvadászatot a párizsi merénylet két elkövetője után, mert egy benzinkutas felismerte őket - közölték csütörtök délben a vizsgálathoz közeli források.
A két gyanúsított egy szürke Renault Clio típusú autóban egy autópályán tért be egy benzinkúthoz Villers-Cotteret település mellett, hogy üzemanyagot raboljon - értesült a FranceInfo rádióállomás és a Le Parisienne című lap.
A kút üzemeltetője - akire fegyvert fogtak - egyértelműen felismerte a Charlie Ebdo című francia szatirikus magazin szerkesztősége elleni szerdai párizsi támadás elkövetésének gyanúsítottjait. Elmondása szerint járművükben fegyverek voltak és Párizs felé hajtottak el. Egy másik forrás is megerősítette, hogy a két férfinál Kalasnyikov gépkarabély és rakétavető van. A rendőrségi tájékoztatása szerint az autónak hamis a rendszámtáblája.
A két terrorista testvérpár. Egyikük, Chérif Kouachi ismert dzsihádista, 32 éves. Bátyja, Said Kouachi 34 esztendős. A fiatalabb fivér jól ismert a francia terrorellenes szolgálatok számára, 2005-ben már elítélték, amiért részt vett egy Irakba dzsihadistákat küldő csoport tevékenységében. Cinkosaival együtt 2003 és 2005 között tucatnyi fiatalt buzdított arra, hogy Irakba menjen harcolni. 2005-ben maga is Irakba készült. A bíróság 2008-ban három évi - ebből másfél évi letöltendő és másfél évi felfüggesztett - börtönre ítélte.
Ahhoz, hogy eljussanak a testvérpár gyanúsításáig, a rendőrségnek sokat segített, hogy egyikük benne hagyta a személyi igazolványát abban az autóban, amellyel elmenekültek.
A hatóságok a terrorfenyegetettség szintjének megemelése mellett további nyolcszáz katonát vezényeltek médiaszervezetek, vallási helyek, kényes közlekedési és más helyszínek védelmére. Csütörtök délre egyperces leállást és csendet kértek a francia nemzettől.
Egy szemtanú arról számolt be, hogy a merénylők, amikor távoztak a helyszínről, azt mondták neki: "Szólhatsz a médiának, hogy ez a jemeni al-Kaida volt". Egy névtelenségbe burkolódzó rendőr szerint is a terrorhálózat jemeni szárnyát gyanítják a háttérben. Az al-Kaida egy szóvivője azt közölte szerdán az AP amerikai hírügynökséggel, hogy nem vállalják a tettet, de úgy fogalmazott, hogy "ösztönzőnek" tartják.
Az élclap szerkesztősége ellen már korábban is intéztek támadást. Az épületre 2011 novemberében gyújtóbombát dobtak, miután a lap Mohamed prófétát ábrázoló rajzokat közölt. Az újság egyik legutóbbi üzenetében a Közel-Keleten előrenyomuló, Iszlám Állam nevű terrorszervezet vezetőjén gúnyolódott. A támadást mindazonáltal semmilyen szervezet nem vállalta magára.
A szerdai vérengzést a világ számos vezetője és az ENSZ Biztonsági Tanács is elítélte. Francois Hollande államfő a merénylet miatt csütörtökre nemzeti gyásznapot rendelt el. Szerda este Franciaország számos városában több mint százezren tömegrendezvényeken emlékeztek meg az áldozatokról, és külföldön is sok helyütt tartottak tüntetéseket a párizsi vérengzés miatt.
Különleges egységeket vezényeltek Franciaország északkeleti részébe
Különleges rendőri egységeket vezényeltek Franciaország északkeleti részébe, abba a Párizstól mintegy 80 kilométerre található körzetbe, ahol az előző napi párizsi merénylet két feltételezett elkövetőjét legutóbb látták - közölték rendőrségi források csütörtökön. A rendőrség és a csendőrség különleges egységeit "a célszemélyek megtalálásának céljából vezényelték ebbe a zónába, ahol a két gyanúsított otthagyta az általa használt gépjárművet" - közölték nevük elhallgatását kérő tisztségviselők az AFP francia hírügynökséggel.
A France 3 tévécsatorna forrásai szerint a terroristák a közeli Crépy-en-Valois településen egy házban barikádozták el magukat. Crépy-en-Valois polgármestere arról számolt be, hogy helikopterek köröznek a község felett, és a rendőrség és a terrorellenes erők ellepték a települést. Ugyanakkor azt nem tudta megerősíteni, hogy valóban ott vannak a támadók.
Eközben a párizsi hatóságok terrorcselekménynek minősítették a csütörtök reggel a francia főváros egyik déli elővárosában, Montrouge-ban történt lövöldözést, amelyben egy rendőrnő meghalt, egy utcaseprő pedig életveszélyesen megsebesült. Az azonban egyelőre nem világos, hogy a történteknek köze volt-e a Charlie Hebdo című szatirikus lap elleni előző napi öldökléshez.
Pizzafutárként dolgozott és korábban vonakodott a dzsihádtól az egyik elkövető
A párizsi merénylet elkövetésével gyanúsított algériai származású testvérpár fiatalabbik tagja megkönnyebbült, amikor a francia hatóságok 2005-ben megakadályozták, hogy Irakba induljon harcolni - mondta el a Le Parisien című francia lapnak a Párizsban egykor pizzafutárként dolgozó férfi ügyvédje, aki szerint volt védencét a börtönben eltöltött másfél év változtatta "időzített bombává".
A 32 éves Chérif Kouachi több társával együtt 2003 és 2005 között tucatnyi fiatalt buzdított arra, hogy fogjon fegyvert Irakban az amerikai megszállók ellen. 2005-ben maga is az arab országba készült, azonban a francia kémelhárítás megakadályozta, hogy felszálljon egy Szíriába tartó járatra és onnan eljusson az iraki harcmezőkre.
Vincent Ollivier ügyvéd szerint volt védence megkönnyebbült attól, hogy nem kellett elutaznia, és akkori viselt dolgai inkább annak tudhatók be, hogy rossz társaságba keveredett. A Libération című francia napilap szerint Kouachi egyébként sokáig az északnyugat-franciaországi Rennes-ben élt, ott nőtt fel, egy árvaházban, majd fitneszedzőnek tanult, mielőtt úgy döntött, Párizsba megy, a bátyjához.
A bíróság 2008-ban háromévi - ebből másfél évi letöltendő és másfél évi felfüggesztett - börtönre ítélte. A perről tudósító amerikai újságírók - az AP amerikai hírügynökség munkatársai - felidézték, hogy a férfi nagyon ideges volt a tárgyaláson, többek között kiderült róla, hogy csak minimális harci kiképzésen vett részt: futni járt a jó fizikai erőnlét kedvéért és egy vázlat alapján megtanulta használni a Kalasnyikov gépkarabélyt. Ollivier úgy látja, Chérif Kouachit a börtön formálta át: zárkózott és tartózkodó lett, szakállat növesztett.
2010-ben aztán ismét előkerült a neve egy bebörtönzött algériai származású iszlamista megszöktetésére tett kísérlettel összefüggésben. Smain Ait Ali Belkacem a betiltott szélsőséges algériai szervezetnek, az Iszlám Fegyveres Csoportnak (GIA) a tagja volt, és 2002-ben életfogytiglani szabadságvesztésre ítélték egy párizsi metróállomáson 1995-ben végrehajtott robbantás miatt, amelyben 30-an megsebesültek. Belkacem tervezett megszöktetésével kapcsolatban az idősebb Kouachira, a 34 éves Saidra is gyanakodtak a hatóságok, de végül bizonyíték hiányában nem emeltek vádat a két férfi ellen.
A jelenleg szökésben lévő testvérpárról tudni lehet azt is, hogy Párizs Stalingrad kerületében rendszeresen jártak egy mecsetbe, és ott Farid Benyettou radikális imám befolyása alá kerültek. A hitszónok arra buzdította a Kouachi fivéreket, hogy foglalkozzanak otthon az iszlámmal és tanulmányozzák a vallást a lakhelyük közelében lévő muszlim központban is - írta honlapján a BBC brit közszolgálati adó.
A francia sajtó megdöbbenését fejezi ki és egységre szólít
"Gyász, barbárság, Je suis Charlie (Charlie vagyok), Nem! A szabadságot gyilkolják meg" főcímekkel jelentek meg csütörtökön a francia lapok, a Charlie Hebdo francia szatirikus hetilap szerkesztőségében szerdán elkövetett, tizenkét ember halálát okozó terrortámadás után megdöbbenésüket, támogatásukat és egyben eltökéltségüket kifejezve.
A Le Figaro című konzervatív napilap főszerkesztője, Alexis Brézet nemzeti egységre és a terrorizmus elleni határozott válaszlépésre szólít fel "Ha háború van, győzni kell" címmel megjelent vezércikkében. "Ez háború, valódi háború, amelyet nem katonák, hanem árnyékban bujkáló, módszeres és szervezett gyilkosok vívnak". "Tegnap óta nem érvényesek az eufemizmusok: valódi háborút üzentek nekünk, az iszlám fanatizmus háborúját a Nyugat, Európa és a demokrácia ellen" - írta Brézet, aki szerint az első feladat eredetre, vallásra, politikai nézetekre való tekintet nélkül egyesülni. A második felfegyverkezni: erkölcsileg, politikailag és jogilag. "A dzsihád elveszett gyermekei, az interneten elszabaduló fanatikusok a szabad ég alatt esküsznek össze országunk és biztonsága ellen. Rájuk le kell csapnunk. Gyengeség és kishitűség nélkül. Amikor háború van, győzni kell" - írta végezetül a főszerkesztő.
A Libération című baloldali napilap fekete címlappal jelent meg és "Valamennyien Charlie vagyunk" felirattal. A lap főszerkesztője, Laurent Joffrin vezércikkében úgy véli, hogy a támadók nem érték el céljukat. "Barátainkat meggyilkolva összetörtek, de meg is erősítettek bennünket. A Charlie karikaturistái fél évszázada nap mint nap illusztrálták a sajtó létalapját: nevetni, majd harcolni, egyszersmind felmérni a világ hiúságát. A fanatikusok a szabadság ellen támadnak" - szögezte le a szerző hozzátéve: a terrorizmus és nem az iszlám, a szélsőségesség és nem muzulmán honfitársaink ellen kell mozgósítani.
A Le Monde című tekintélyes baloldali napilap igazgatója, Gilles van Kote "Szabadon, állva, együtt" című vezércikkében rámutat: a Charlie Hebdo meggyilkolt újságíróival a szólásszabadság - a sajtóé és az állampolgároké egyaránt -, a vita, a bírálat, a meggyőzés volt a gyilkosok célpontja. A merénylet csapda is: a francia társadalomban meglévő megosztottságot, a gyanakodást, a bizalmatlanságot akarja szítani" - figyelmeztet a cikkíró.
Az Ouest-France című tekintélyes regionális napilap vezércikkírója a szélsőségesek hadüzenetének minősíti a szerdai vérengzést, akik csak az általuk kikényszerített, legrosszabb szabályok szerint működő társadalom létezést akarják elfogadni. "Ezt nem akarjuk, mert nem fogadjuk el az embert lealacsonyító, az autonómiáját, szabad döntéshez való jogát, szabad gondolkodását és lelkiismereti szabadságát elutasító műveltségellenességet" - írta Francois Régis Hutin. A lap ceruzákhoz kötözött kivégzetteket ábrázoló rajzzal emlékezik meg a szerdán agyonlőtt kollégákról
Több mint 100 ezren vonultak az utcára a Charlie Hebdo melletti szolidaritás jegyében Franciaországban
A vonulók kifejezik szolidaritásukat a Charlie Hebdo című szatirikus hetilappal, amelynek székházát napközben tizenkét halálos áldozatot követelő terrortámadás érte.
Párizs központjában, nem messze a vérengzés színhelyétől, a République téren több mint ötezren gyűltek össze a koraesti órákban, hogy kiálljanak a szólásszabadság mellett. A tömegben egyesek a lap karikatúráit ábrázoló transzparensekkel jelentek meg, mások ceruzákat és tollakat emeltek a magasba a sajtószabadságot jelképezendő.
Lyonban és Toulouse-ban a hatóságok becslése szerint több mint tízezren lepték el az utcákat, tiltakozva a terrorcselekmény ellen és kiállva a szólásszabadság jelképévé vált lap mellett.
Brüsszelben egy perc néma csenddel tisztelegtek az áldozatok emléke előtt
Egy perc néma csönddel emlékeztek meg csütörtökön a brüsszeli nemzetközi intézmények a szerdai párizsi vérengzés áldozatai előtt.
Az Európai Parlament elnöke, Martin Schulz délelőttre, az EP brüsszeli épületei által közrefogott Simone Veil térre hirdette meg a megemlékezést, az Európai Parlament képviselőit és dolgozóit mind arra kérte, jöjjenek el. A szakadó eső dacára több százan töltötték meg a teret. Sokan "Je suis Charlie" vagyis "Charlie vagyok" feliratú táblákat tartottak a kezükben.
Az egyperces tiszteletadást megelőzően a német politikus franciául elmondott rövid beszédében hangsúlyozta: Európa nem engedhet értékeiből, a véleménynyilvánítás és a sajtó szabadságából, nem hajolhat meg, és egyetlen lépést sem hátrálhat azoktól az értékektől, amelyekkel Franciaország hozzájárult az európai civilizációhoz.
Az Európai Bizottság minden épületében délben egy percre leállt a munka, és szintén néma tiszteletadással emlékeztek meg a terrortámadások áldozatairól, a sajtóterem egész falát elfoglaló kivetítőn pedig fekete alapon, több nyelven szintén a "Charlie vagyok" felirat volt olvasható. A bizottság központi épülete, a Berlaymont előtt félárbocra eresztették az uniós lobogókat.
A megemlékezést követően Tom Weingaertner, a brüsszeli külföldi tudósítókat tömörítő szervezet, az IPA elnöke kapott szót, aki arról beszélt, hogy amellett, hogy a történtek elszomorítják a kollégákat, fel is dühítik őket, mert a fegyveres támadók üzenete az, hogy minden újságíró potenciális célpont. "A mi üzenetünk az, hogy nem engedjük megfélemlíteni magunkat" - szögezte le Weingaertner.
Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke szintén arra kérte az intézmény dolgozóit, hogy néma csönddel tisztelegjenek az áldozatok emléke előtt. Az intézmény épületének aulájában százak álltak némán emlékezve a meggyilkoltakra.
Carmen Romero, a NATO sajtóosztályának vezetője az egyik népszerű mikroblog oldalon tett közzé fényképeket arról, hogy az észak-atlanti szövetség dolgozói szintén egy perc hallgatással mutatták ki szolidaritásukat az áldozatokkal, a francia lobogót pedig szintén félárbocra engedték.
Fekete címlappal, "Mindannyian Charlie-k vagyunk" felirattal jelent meg csütörtökön Belgium második legnagyobb francia nyelvű napilapja, a la Libre Belgique. Az újság 16 oldalt szentelt a szerdai párizsi vérengzésnek. A lap a támadás mérlegét szörnyűségesnek, az általa keltett lökéshullámokat pedig globálisnak nevezi.
A lap publicistája, Francis Van de Woestyne új szeptember 11-éről ír, utalva a 2001-ben az Egyesült Államok ellen elkövetett merényletekre, és arra int: a terroristák újra le fognak csapni. Hiba volna, ha egy maroknyi, semmit sem tisztelő szélsőséges tettei alapján általánosítanánk minden muszlimmal kapcsolatban.
"A gyilkosokat fel kell kutatni, le kell tartóztatni és el kell ítélni. Szigorúan. Ha nem cselekszünk, sosem lesz fegyvernyugvás" - hangsúlyozva ugyanakkor, hogy ha "háborúba megyünk", azzal a támadás kitervelői győznek, a gyűlölet pedig sosem lehet válasz a gyűlöletre, de a naivitás sem. A szerző szerint különleges jelentősége van annak, hogy a támadás célpontjai újságírók voltak, a sajtó és a humoristák elleni támadás a demokrácia egyik alappillérre elleni merénylet.
A lap nagy terjedelemben mutatja be az "elszántan független" Charlie Hebdo tevékenységét, amelyet a szélsőségesek esküdt ellenségének nevez, és amely 2001 óta a politikusok és a szélsőjobboldal után a vallási fanatikusokat, a muszlim radikálisokat is maró humorának céltáblájává tette.
Az újság a belga terrorfenyegetettséget értékelő és elemző testület, az OCAM vezetőjét, André Vandorent is megszólaltatta, aki szerint Párizsban "pontosan ugyanaz" történt, mint tavaly a brüsszeli zsidó múzeumnál, szerinte ezzel a szélsőségesek semmilyen új határt nem léptek át. Vandoren tudatta, hogy egyes helyeken Belgiumban is a harmadik szintre emelték a terrorkészültséget, de nem mondta meg, hogy pontosan hol. Az OCAM vezetője szerint a kanadai parlament elleni támadás és a sidney-i kávézó elleni merénylet is illeszkedik ebbe a sorba.
Újabb lövöldözés volt Párizsban, egy rendőrnő meghalt
Lövöldözés volt csütörtök reggel Párizs egyik déli elővárosában, Montrouge-ban, de egyelőre nem tudni, hogy van-e köze az előző napi vérengzéshez. A tűzharcban egy rendőrnő meghalt, egy utcaseprő pedig életveszélyesen megsebesült.
A tájékoztatás szerint az elkövető reggel 7 óra 15 perckor automata fegyverrel kezdett lövöldözni. Az AFP francia hírügynökség arról számolt be, hogy a két, válságos állapotban lévő sebesült közül a rendőr a délelőtt folyamán életét vesztette.
Egy szemtanú beszámolója szerint az elkövető sötét ruhát viselt, de nem fedte el arcát. Bernard Cazeneuve francia belügyminiszter a támadás után azonnal a helyszínre sietett. Tájékoztatása szerint a tettest egyelőre nem sikerült kézre keríteni.
A bűncselekmény elkövetésével korábban egy 1962-ben született férfit gyanúsítottak, akit őrizetbe is vettek, később azonban kiderült, hogy nem ő áll a támadás mögött. Cazeneuve körültekintésre intette azokat, akik rögvest kapcsolatot véltek a szerdai vérengzés és a csütörtök reggeli lövöldözés között.
Szerdán a Charle Hebdo című szatirikus hetilap szerkesztőségét terrortámadás érte, amelyben tizenketten meghaltak. A francia rendőrség a két elkövető ellen hajtóvadászatot folytat.
Muzulmán célpontok elleni kisebb támadások Franciaországban
Három kisebb támadás is ért muzulmán célpontokat csütörtökön Franciaországban. Áldozatok nincsenek.
Robbanás rázkódtatott meg csütörtök reggel egy kelet-franciaországi éttermet. Az eset Villefranche-sur-Saone városában történt egy kebabot készítő vendéglátó helyen, amelynek közelében egy mecset is áll.
Francia igazságügyi források csütörtökön arról is beszámoltak, hogy gránátot dobtak egy mecsetre a Franciaország nyugati részén fekvő Mans-ban, valamint két lövést adtak le egy muzulmán imahelyre a déli Port-la Novelle-ben.
A hatóságok nem hozták összefüggésbe a támadásokat a szerdai párizsi, iszlám terroristák által egy vicclap szerkesztősége ellen elkövetett, 12 ember halálát okozó vérengzéssel.
