2016. április 4., 17:16

Panama-iratok - világméretű offshore-botrány robbant ki

11,5 millió titkos dokumentum szivárgott ki offshore cégekről. A forrás egy panamai ügyvédi iroda belső iratanyaga. Az iratokat a német Süddeutsche Zeitung napilap szerezte meg, feldolgozásukban pedig az Oknyomozó Újságírók Nemzetközi Konzorciuma (ICIJ) szervezet is részt vett: 76 ország több mint 370 újságírója dolgozott rajta. A világ 500 leggazdagabb emberét feltüntető Forbes-listáról 29 dollármilliárdos szerepel a Panama-iratokban. Az ügyben szlovák és magyar cégek is érintettek.
201604041354250.001a_panama.jpg
Galéria
+2 kép a galériában

Az érintettek között például Vlagyimir Putyin, Petro Porosenko, Lionel Messi és több tucat magyarországi vagy magyar kötődésű, illetve szlovák cég és magánszemély is szerepel. Nem nehéz megjósolni, hogy a Panama-iratok néven vasárnap ismertté vált kiszivárogtatásból világméretű botrány lehet.

Ilyen méretű kiszivárogtatásra eddig még nem volt példa. Az ügyvédi iroda, ahonnan kikerültek az anyagok, a Mossack Fonseca, a világ legnagyobb offshore-szolgáltató cégeinek egyike. Számos országban rendelkezik fiókirodákkal, Panamán kívül Nevadában és Szingapúrban is regisztrálnak cégeket. Az iratokban 215 ezer offshore cégről szerepelnek adatok. A dokumentumokból kiderül, hogy Vlagyimir Putyin üzlettársai jelentős, de rejtett befolyást szereztek az orosz médiában és az autóiparban, előfordult, hogy egyetlen tranzakcióval 56 milliárd forintnyi dollárt mozgattak meg egyszerre.

Az újságírók kérdésre a Kreml bejelentette, hogy félrevezető információs támadás zajlik Putyin és baráti köre ellen.

Putyin családja

A Guardian elismeri, hogy Putyin neve nem tűnik fel az iratokban, de családjának, barátainak és a köréjük felrajzolható céghálónak bőven jutott az offshore-pénzekből, összesen közel kétmilliárd dollárnyi. A Panama-iratokból jól látszik, hogyan jutott vagyonhoz Szergej Roldugin csellista, Putyin egyik legjobb barátja, vagy Jurij Kovalcsuk, a Bank Rosszija vezetője, aki a bankon keresztül legalább 1 milliárd dollárt fektetett be egy Sandalwood nevű, Brit Virgin-szigeteken bejegyzett cégbe, amin keresztül több offshore-ügyletet finanszíroztak. Egyikőjük sem reagált az újságírók kérdésére.

Egy magyar politikus neve is előkerült

A dokumentumok elemzése során a Direkt36 Horváth Zsolt, egykori fideszes politikus nevére bukkant. Horváth 16 éven át képviselte Kecskemétet az Országgyűlésben, két éve vonult vissza az aktív politizálástól. Õ az egyetlen politikai szereplő, aki a 11,5 millió dokumentumban névvel szerepel, de nem ő az egyetlen magyar: több tucat magyarországi vagy magyar kötődésű cégről és magánszemélyről van szó, akik között vannak befolyásos üzletemberek és a politikához áttételesen kötődő figurák is. Horváth újságírói megkeresésére tagadta, hogy lennének külföldi gazdasági érdekeltségei.

A botránynak szlovák szálai is vannak

A hatalmasok gazdagságának elrejtése vagy az adózás elkerülése. Nem csak ezek voltak azok a szolgáltatások, amelyeket a kikerült dokumentumok szerint a Mossack Fonseca nyújtott. Ahogy arra az Oknyomozó Újságírás Cseh Központja figyelmeztetett, a társaság más, speciálisabb szolgáltatásokat is nyújtott: zajlott a törvénytelen pénzek mosása. Így jut el a panamai nyom Szlovákiába.

Az alapelv a következő volt: az MF Escrow osztály biztosítani tudta a pénz átutalását a megrendelő és a cégek között oly módon, hogy minden teljesen legálisnak tűnjék. Az Oknyomozó Újságírás Cseh Központja azt állítja, hogy „az elemzett dokumentumok alapján az európai ügyfeleknek ezeket a speciális legalizációs szolgáltatásokat a Latem Trading Kft., egy szlovák cég biztosította.“

Ilyen név alatt a cégbíróság Kereskedelmi Nyilvántartásban csak egyetlen cég szerepel. A céget 2007-ben jegyezték be eredetileg Vertigo Trading néven, 2009-től az Intergest Slovakia nevet viselte, 2012-től a Latem Trading kft. nevet viseli.

Székhelye a pozsonyi Šulek utcában található, egyetlen társcége van: a holland Poelen Holding kft. Ügyvezetú igazgatója a holland Gustaaf David Poelen. A Foaf.sk a cég történetében 2012-től 2014-ig nulla eurós forgalmat jegyzett fel. A cég vagyona maximálisan 186 euró volt. A vállalat valódi tőkéje 2014-ben hiányt jelzett, mínusz 931 eurót tett ki. És a haszon: minden évben néhány tucat euró hiány, 2014-ben a veszteségük néhány ezer euró volt.

A pénzmosás menete

A Mossack Fonsecán keresztül a következőképpen zajlott a pénzmosás: Az MS Ecrow osztályon keresztül az ügyfelek átutalták a szükséges vitatott összeget, így elkerülték a gyanút és a felesleges kérdéseket. Minden úgy nézett ki, mintha normális banki átutalásról lenne szó. A központ szerint a Mossack Fonseca ezért a „kényes műveletért” 10 %-át kérte el az átutalt összegnek.

A hírek szerint a kikerült dokumetumok azt is mutatják, hogyan segített a cég az ügyfeleknek a pénzmosásban, hogyan segített elkerülni a szankciókat és az adófizetést. A cég neve 72 volt és jelenlegi államvezető nevével (a diktátorokat is beleértve) fonódott össze.

A dokumentumokat egy magát megnevezni nem kívánó forrástól szerezte a német Süddeutsche Zeitung, ők adták át azokat az Oknyomozó Újságírók Nemzetközi Konzorciumának, amely Washingtonban székel. Az újság a világ 78 országában 107 médiának adta át a dokumentumokat.

A dokumentumok 214.488 offshore társaságról közölnek információkat, amelyek több mint 200 országban és területeken kapcsolódnak konkrét személyekhez, például összefüggésben vannak Mubarak volt egyiptomi elnök, Kadháfi volt líbiai diktátor és Asszad szíriai elnök  családjával és munkatársaival.

Drogbárók és politikusok

Sok durva dolgokra is fény derül tehát a dokumentumokból:  a Mossack Fonseca olyan, az USA-ban feketelistás cégeknek és személyeknek is segített vagyonuk eltüntetésében, akik korábban mexikói drogbárókkal, terrorszervezetekkel, és Észak-Koreával üzleteltek.

Vlagyimir Putyinon kívül a kínai elnök Hszi Csin-ping családjához köthető cégek is szerepelnek az iratokban, de Petro Porosenko ukrán elnökről is kiderült, hogy vannak offshore-érdekeltségei, és David Cameron brit miniszterelnök elhunyt apjának offshore-ügyleteiről is új részleteket fedeztek fel. A dolog szépséghibája, hogy mindhárman a korrupcióellenes harc éllovasának számítanak saját hazájukban.

Pilar de Borbón, a jelenlegi spanyol király nagynénje és Pedro Almodóvar Oscar-díjas spanyol filmrendező neve is felbukkant azon a listán, amely az offshore cégekről és tulajdonosaikról szivárgott ki a Mossack Fonseca panamai ügyvédi irodából - hozta nyilvánosságra információit az El Confidencial című spanyol online hírportál és a La Sexta televíziós csatorna hétfőn, amelynek nyomán a pénzügyminisztérium hivatalból vizsgálatot indít.

Hoszni Mubarak volt egyiptomi elnök idősebb fia is a panamai offshore-botrányban leleplezett világpolitikai személyiségek között van.

Az Európai Unió klímavédelmi és éghajlatügyi biztosa, Miguel Arias Canete feleségének neve is szerepel azon a listán, amely offshore cégekről és tulajdonosaikról szivárgott ki a Mossack Fonseca panamai ügyvédi irodából, az Európai Bizottság szerint azonban az ügy nem sérti az előírásokat.

Az erdélyi Verespatakra tervezett aranybánya-beruházás kezdeményezője, Vasile Frank Timis román származású üzletember is érintett a panamai offshore-botrányban - közölte hétfőn a RISE-Project nevű román oknyomozó újságírócsoport.

Messi és Jackie Chan is a listán

Nincs korrupciós botrány a FIFA említése nélkül: kiderült, hogy a nemzetközi labdarúgó-szervezet etikai bizottságának egyik tagja, Petro Damiani üzleti kapcsolatban volt három, korábban már korrupcióval megvádolt férfival. Arra is fény derült, hogy Lionel Messi argentin futballista és apja is tulajdonolt egy offshore céget, a Mega Star Enterprise Inc. nevűt. Nem ő az egyetlen, az iratokban szereplő híresség: Jackie Chant hat offshore céggel lehet kapcsolatba hozni.

A világ 500 leggazdagabb emberét feltüntető Forbes-listáról 29 dollármilliárdos szerepel a Panama-iratokban.
A dokumentumok az 1977 és 2015 között zajló offshore-ügyletekről tanúskodnak, és bemutatják, hogyan mozogtak a fekete pénzek a globális pénzügyi rendszeren keresztül. A feltárt dokumentumokból nyilvánvaló, hogy az offshore-iparban érdekelt bankok, ügyvédi irodák és más szereplők nem törekednek arra, hogy meggyőződjenek arról: ügyfeleik nem adóelkerülésre vagy pénzek tisztára mosására akarják használni a cégeket, ne adj isten, nem bűnözők-e, pedig erre minden országban törvény kötelezi őket.

Urak és uralkodók Izlandtól Marokkóig

A Mossack Fonseca ügyvédi iroda is ilyen cég volt, abban segített ügyfeleinek, hogy minél hatékonyabban eltüntethessék vagyonukat. Ez egyébként meglehetősen jövedelmező üzletág, az iroda az afrikai gyémántkereskedelemtől a nemzetközi műkincspiacig rengeteg titokzatos üzletágban érdekelt, ügyfelei között szerepelt a marokkói VI. Mohamed és a szaúdi Salman király, valamint Izland jelenlegi miniszterelnöke, Sigmundur David Gunnlaugsson és a felesége is, akik egy offshore cégen keresztül több millió dollárt tartottak izlandi államkötvényekben, miközben az országuk bankrendszere éppen a világgazdaság bedöntésében játszott fontos szerepet.

Az ICIJ kérdéseire a cég azt felelte, hogy nem támogatják bűncselekmények elkövetését, és minden ilyen feltételezés alaptalan. Ramón Fonseca, a Mossack Fonseca társalapítója a panamai tévének viszont azt nyilatkozta, hogy a céget semmilyen felelősség nem terheli abban a tekintetben, hogy a segítségükkel létrehozott cégekkel azok  tulajdonosai milyen tevékenységet folytatnak.

A dokumentumokról nem tudni, hogyan kerültek a Süddeutsche Zeitung munkatársaihoz, de az biztos, hogy nem fizettek értük. A nyomozás egy éven át tartott, a 370 újságíró bírósági adatbázisokban, tulajdoni lapokban, cégiratokban kutatott, pénzmosással foglalkozó szakemberekkel és nyomozókkal interjúzott. A Panama-iratokból mindenki számára világossá válhat, hogyan működnek az offshore-szolgáltatók, és miért rendkívül nehéz törvénytelenségen kapni őket egy ilyen, egyértelműen a cégen belülről indított kiszivárogtatás nélkül.

Az eddigi legnagyobb értékű brit rablás hozadéka is offshore céghez kerülhetett

Az eddigi legnagyobb értékű brit rablásból eredő pénz legalább egy része is egy olyan pénzmosásra alapított céghez került, amelyet a most kirobbant offshore-botrány főszereplőjévé vált panamai ügyvédi iroda, a Mossack Fonseca segítségével hoztak létre.

A brit kriminalisztika történetének legnagyobb értékű rablását a londoni Heathrow repülőtéren követték el több mint három évtizede. A Brinks Mat értékőrző cég helyi raktárépületéből 1983 novemberében 6800, összesen 3 tonna súlyú aranyrudat vittek el. A zsákmány akkori értéke 26 millió font volt; ez mai árfolyamon legalább 80 millió fontnak  felelne meg.

A rablók annak idején összeverték és megkötözték, majd benzinnel le is locsolták a Brinks Mat-raktár őreit, felgyújtással fenyegetve őket, ha nem árulják el az aranyat rejtő belső páncélterem zárjának kódját.

A banda több tagja később - részben más bűncselekményekért - hosszú börtönbüntetéseket kapott, de az arany jelentős része azóta sem került elő. Szakértői vélemények szerint a társaság el nem fogott tagjainak valószínűleg sikerült a rablott aranyrudakat valahogy értékesíteniük.

A Mossack Fonseca ügyeiről kiszivárogtatott hatalmas mennyiségű bizalmas dokumentumból 33 év után részlegesen fény derült a rablott arany ellenértékének sorsára: a pénz nagy részét egy olyan cégen mosták át, amelynek létrehozásában a panamai jogi iroda segédkezett a rablóknak.

A BBC hétfői érdeklődésére a Mossack Fonseca csak annyit közölt, hogy klienseinek az adatok bizalmas kezeléséhez fűződő törvényes jogát sértené meg, ha kommentálná az értesülést. A cég hangsúlyozta azt is, hogy soha nem indult ellene büntetőeljárás törvénysértő tevékenység címén.

A kiszivárogtatott milliónyi dokumentumhalmazban feltűnik David Cameron brit miniszterelnök néhai édesapjának neve is. Az iratok arra vallanak, hogy a 2010-ben elhunyt Ian Cameronnak részesedése volt egy offshore befektetési cégben, amelyet bahamai és svájci székhellyel hoztak létre. A Blairmore Holdings nevű cég a Bahamákon, illetve Svájcban tartotta igazgatótanácsi üléseit is, amelyeken Ian Cameron társigazgatóként rendszeresen részt vett.

A BBC-nek nyilatkozó jogi szakértők szerint a külföldi igazgatótanácsi üléseknek egyértelműen az lehetett a céljuk, hogy a befektetési cégnek ne kelljen társasági adót fizetnie Nagy-Britanniában. Így ugyanis az alap nem került nagy-britanniai rezidens cégként a brit adóhivatal látókörébe.

Hétfői brit médiakommentárok kiemelik, hogy David Cameron egyik fő - több hazai és nemzetközi fórumon is meghirdetett - politikai programja az adóelkerülés és a pénzmosás elleni hatósági fellépés szigorítása.

201604041354250.001a_panama.jpg
Galéria
+2 kép a galériában
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.