Osztrák belügyminiszter: Ausztria újabb 12 ponton vezethet be határellenőrzést
Johanna Mikl-Leitner szerint tévedés lenne azt gondolni, hogy "tartósan véget ért a tömeges migráció keresztül-kasul Európán", és arra kell számítani, hogy a "menekültek a balkáni útvonal lezárása után megpróbálnak áttérni más útvonalakra".
Ezért Ausztria felkészül arra, hogy a spielfeldi mellett más határátkelőket is biztosítson. A tervek szerint a további 12 átkelőnél is kerítéseket, rácsokat építhetnek, konténereket telepíthetnek, a belépésre jelentkező embereket pedig rendőrök és katonák ellenőrizhetik. Az intézkedéseket a helyzet alakulásától függően gyorsan életbe léptethetik - mondta a miniszter.
A 12 helyszín közül a szlovén határszakaszon a Karavankák-alagútnál (Karawankentunnel) fekvő átkelőt és az olasz határszakaszon a Brenner-hágónál fekvő átkelőt nevezte meg. Hangsúlyozta: Ausztriának készen kell állnia arra, hogy rövid időn belül "intenzív ellenőrzést" valósítson meg különböző határátkelőknél.
Az osztrák belügyminiszter aláhúzta, hogy országa csak akkor hajlandó menekültkontingensek befogadására, ha véget ér az "ellenőrizetlen migrációs áramlás".
A tervezett EU-Törökország megállapodásról szólva helyesnek nevezte az együttműködést Törökországgal, ugyanakkor úgy vélte, nem szabad minden áron erre törekedni, és az EU-nak nem szabad új kockázatoknak kitennie magát a török állampolgárok vízumkötelezettségére vonatkozó "messzemenő lépésekkel".
El kell gondolkodni azon, vajon "komolyan vesszük-e még az értékeinket, ha egy olyan országgal tárgyalunk a vízummentesség megadásának felgyorsításáról, amely kényszerfelügyelet alá helyez a kormánnyal szemben kritikus médiumokat" - mondta Johanna Mikl-Leitner. Hozzátette, hogy a vízummentesség ügyében nem szabad kivételezni Törökországgal.
Ausztria január közepe óta csak a spielfeldi határátkelőnél enged be menedékkérőket. Az átkelőnél több kilométer hosszan kerítést építettek.
Az embercsempészekkel érkező menekültek visszaküldését szorgalmazza az osztrák kancellár
Az embercsempészekkel érkező menekültek uniós határról való visszaküldését szorgalmazza Werner Faymann osztrák kancellár, aki minderről az osztrák közszolgálati televízió (ORF) vasárnap este bemutatandó műsorában nyilatkozott. Az előzetesen ismertetett interjúban a kancellár kifejtette: nem az embereknek kell kiválasztaniuk, hogy melyik országban akarnak menedéket találni, hanem oda kell őket küldeni, ahol hely van.
Faymann szerint az az egyetlen megoldás, ha Németország követi Ausztria példáját. Csak akkor lehet megtörni a migránsok rendezetlen beáramlását, ha Németország konkretizálja, hogy hány menekültet tud ellátni és csak közvetlenül a háborús övezetekből fogad be embereket - jelentette ki.
A kancellár egyúttal megerősítette korábbi javaslatát, amely szerint legfeljebb négyszázezer menekültet kellene ellátnia Németországnak. A menekültek uniós elosztása azért nem működik, mert az emberek abban reménykednek, hogy Németországba mehetnek - mondta a szociáldemokrata politikus.
Faymann úgy vélte: az osztrák kormány kellő időben, már januárban helyesen cselekedett, amikor meghatározta, hogy hány menekültkérőt enged be az országba. A kancellár szerint a döntés "felébresztette" az uniót, így most az EU-nak kell cselekednie.
A Faymann pártjához, az Osztrák Szociáldemokrata Párthoz (SPÖ) kötődő Sozialistischen Jugend elnevezésű ifjúsági szervezet szombaton újraválasztott vezetője viszont heves kritikával illette a kancellárt. Julia Herr megítélése szerint menekültellenes politikával "új mélységeket" ért el a párt. Az SPÖ a döntéssel hozzájárult ahhoz, hogy a balkáni útvonalon lévő menekülteket a "teljes nyomorba" taszítsák és ezzel lábbal tiporták az emberi jogokat - mondta.