Össztűz Westerwellére - Meneszthetik a német külügyminisztert
A német magatartás nem lelt osztatlan támogatásra a kormánypártok soraiban sem . Az SPD és a Zöldek pártja úgy ítélte meg, hogy súlyos károkat okoz Németország nemzetközi tekintélyének, ha Guido Westerwelle hivatalában maradhat.
A külügyminiszter pártja, a konzervatívokkal közösen kormányzó Szabad Demokrata Párt - több napos vita után - kiállt Westerwelle mellett. Philipp Rösler, az FDP elnöke ismételten azt hangoztatta, hogy a párt a "Westerwelle-vitát" lezártnak tekinti. A minisztert előzőleg saját pártjában is élesen támadták, helytelenítve, hogy Westerwelle sokáig nem volt hajlandó elismerni a líbiai NATO-beavatkozás eredményességét.
A külügyminiszter ezt csak az elmúlt napokban és akkor is Merkel kancellár, valamint Rösler pártelnök nyomására - tette meg, elismerve, hogy rosszul mérte fel az intervenció esélyeit, illetve kockázatait.
Az FDP elnöke egy szerdai nyilatkozatban ismét hangoztatta, hogy Westerwelle hivatalban marad. Rösler azonban nem hagyott kétséget a felől, hogy a külpolitikát gyakorlatilag ő maga kívánja kézben tartani, és a hivatalban lévő miniszternek a végrehajtó szerepet szánják.
Megfigyelők úgy vélekedtek: a liberálisok csakis a küszöbönálló tartományi parlamenti választások miatt álltak ki Westerwelle mellett, és a választások után a miniszternek távoznia kell hivatalából.
A legtekintélyesebb német újságok kommentárjaikban hadat üzentek Guido Westerwellének. A konzervatív Die Welt szerdai szerkesztőségi cikkében úgy találta, hogy Westerwelle "tarthatatlan". A külügyminiszter a NATO-beavatkozással kapcsolatos "méltatlan" kijelentéseit nem korrigálta igazán - vélekedett az újság, amely szerint leváltása annak jele lenne, hogy Németország beismeri Líbiával kapcsolatban elkövetett "történelmi hibáját".
A lap ezzel kapcsolatban megkérdőjelezhetetlennek nevezte, hogy a Kadhafi-rezsim térdre kényszerítése - a német külügyminiszter korábbi nyilatkozataival ellenétben - csakis a NATO-beavatkozásnak köszönhető.
Hasonlóan vélekedett a Frankfurter Allgemeine Zeitung is. Az újság ugyanakkor annak a nézetnek adott hangot: a háború utáni legtekintélyesebb német külügyminiszter, Hans-Dietrich Genscher pártjában egyetlen olyan személy sincs, aki tudná, hogy milyen is legyen a liberálisok külpolitikája, és egyben az a külpolitika, amely egyformán szolgálja a választók, illetve Németország érdekeit.