Õshonos kisebbség védelme: októberben kezdődhet az aláírásgyűjtés
Az európai polgári kezdeményezés héttagú kezdeményező bizottságának megalakulását csütörtökön Kolozsváron jelentette be Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke. Kelemen Hunor megjegyezte, a nyelvi, kulturális sokszínűség értéknek számít Európában, és az is kell hogy maradjon. Ezt szolgálja az a kisebbségvédelmi keretszabályozás, amelynek a végleges szövegét a Európai Nemzetiségek Föderatív Uniójának (FUEN) a június második felében tartandó dél-tiroli kongresszusán fogadnak el.
Az aláírásgyűjtést akkor kezdhetik el, ha az Európai Bizottság megállapítja, hogy az uniónak jogosultsága van a javasolt szabályozásra, és bejegyzi a kezdeményezést. Kelemen Hunor azt is megjegyezte, a kezdeményező bizottság további nevekkel bővülhet. Úgy vélte, az erdélyi magyarságnak legalább 250 ezer aláírást kell biztosítania a szükséges egymillióból.
A sajtótájékoztatón jelen levő Borbély László RMDSZ-alelnök lehetségesnek tartotta, hogy más erdélyi magyar szervezetek, illetve európai román közösségek is csatlakozzanak a kezdeményezéshez.
A kolozsvári sajtótájékoztatón részt vevő Hans Heinrich Hansen FUEN-elnök elmondta, minden hetedik európai polgár valamely kisebbséghez tartozik, ezért fontosnak tartotta a kisebbségi kérdés uniós szintű szabályozását. Hozzátette, Európa százmillió kisebbségi polgára különböző élethelyzetekben él, de valamennyien szembehelyezkednek az asszimilációval, és kultúrájuk elismerését keresik. A FUEN-elnök a szubszidiaritás elvének a hangsúlyosabb érvényesítését sürgette.
A sajtótájékoztatón szintén jelen levő Berényi József, a Magyar Közösség Pártjának elnöke arról beszélt, hogy az európai kisebbségpolitika a kilencvenes évek dinamikus fejlődése után lelassult a kétezres évekre. A lassulást annak tulajdonította, hogy az eddigi kisebbségvédelmi szabályozások csupán ajánlásokat fogalmaztak meg. Úgy vélte, elérkezett az ideje annak, hogy immár kötelező érvényű uniós jogszabályok szülessenek ezen a területen.
Berényi szerint azért is fontos a mai kezdeményezés, mert az EÚ, és általában az európai intézmények csak ajánlásokat fogalmaznak meg például Szlovákiával vagy más országgal szemben, s azt tapasztalni, hogy az ajánlásokat Szlovákiában sokszor figyelmen kívül hagyják. Nagyon fontos, hogy az EÚ felől is ne csak a gazdasági, szociális, energetikai, politikai "területen szülessenek jogi normák, hanem a kisebbségvédelem talaján is kötelező jogszabályok szülessenek, amelyeket az egyes tagországoknak be kell tartaniuk. Ezzel az Európai Unió is tovább lépne, s nemcsak a gazdasági együttműködés uniója lenne, hanem az értékek és a közösségek együttműködésének az uniója is" - fejtette ki portálunkhoz eljuttatott nyilatkozatában az MKP elnöke.
A pártvezér kiemelte: fontos hangsúlyozni, hogy az aláírásgyűjtés nyomán születendő kisebbségvédelmi szabályozás nem a bevándorlókra, hanem az őshonos kisebbségekre összpontosító dokumentum lenne. "Az MKP mindent megtesz, hogy Szlovákiában minél több aláírás gyűljön össze, ennek érdekében nagy összefogást fogunk meghirdetni. Az Európai Unió 27 tagországából összegyűjteni egymillió aláírást nem lehetetlen, s mi is lelkesen csatlakozunk a kezdeményezéshez, hogy minél sikeresebb legyen" - közölte Berényi József.