Oroszország elnököt választ

A 144 milliós országban tizenegy időzónában mintegy 110 millió szavazópolgár járulhat az urnák elé. Az első előzetes eredményeket a kalinyingrádi választókörzetek bezárása, közép-európai idő szerint 19 óra után hozzák nyilvánosságra.
A VCIOM orosz állami közvélemény-kutató intézet vasárnap közzétett prognózisa szerint a választáson 63 és 67 százalék közötti részvétel várható.
Putyin a voksok 69-73 százalékára számíthat, ellenfelei közül Pavel Grugyinyin (Oroszországi Föderáció Kommunista Pártja) a szavazatok 10-14, Vlagyimir Zsirinovszkij (Liberális Demokrata Párt) pedig a 8-12 százalékát gyűjtheti be.
A választási listán szerepel még Kszenyija Szobcsak (Polgári Kezdeményezés), Grigorij Javlinszkij (Jabloko), Szergej Baburin (Oroszországi Össznépi Szövetség), Makszim Szurajkin (Oroszország Kommunistái), Borisz Tyitov (Növekedés Pártja) neve is.
Választási biztosok a nehezen megközelíthető helyeken - meteorológiai állomásokon, a szíriai katonai bázisokon, a határőrposztokon, a tengerjáró hajókon vagy éppen rénszarvas-legelőkön - már a hónap elején megkezdték a szavazatok begyűjtését. Külföldön csaknem több mint 400 helyen adhatják le voksukat az orosz állampolgárok.
A második fordulót, ha szükség lesz rá, április 8-án tartják meg.
Megnyílt minden szavazóhelyiség
Oroszország egész területén megnyíltak vasárnap reggel a szavazóhelyiségek; utolsóként a legnyugatabbra fekvő, a Lengyelország és Litvánia közé ékelődő Kalinyingrád megyében kezdődött meg a szavazás ottani idő szerint 8.00 órakor.
Moszkvában magyar idő szerint 6.00 órakor 3620 választóhelyiségben kezdhették meg leadni voksaikat vasárnap reggel a szavazók. A 7,2 millió fővárosi választópolgár közül a korán kelők mínusz 20 fok körüli fagyban indulhattak el választani.
A Rosszija 24 hírtelevízió szerint a választás eddig nagyobb szabálytalanságok nélkül folyik. A TASZSZ hírügynökség azt közölte, a szibériai Kolima folyó vidékén helyi idő szerint 15 órára 54, a Szahalin szigetén pedig csaknem 50 százalékos volt a részvétel.
Délelőtt minden eddiginél magasabb a választási részvétel
A választópolgárok 16,6 százaléka adta le voksát moszkvai idő szerint 10.00 óráig, ami minden idők legmagasabb részvételi aránya ebben az időben- jelentette ki Ella Pamfilova, az Központi Választási Bizottság elnöke vasárnap Moszkvában.
A Pamfilova által ismertetett adatok szerint 2000-ben a napnak ebben a szakában a választók 6,36, 2004-ben 8,01, 2008-ban 8,89, 2012-ben pedig 6,53 százaléka szavazott már. Sajtójelentések szerint a részvétel Moszkvában és Szentpéterváron is csaknem duplája a hat évvel ezelőttinek.
Vlagyimir Putyin orosz elnök, aki csakúgy, mint korábban, most is Moszkvában adta le voksát, kijelentette, hogy neki megfelel a választói támogatás bármely olyan aránya, amely "lehetővé teszi az elnöki kötelezettségek teljesítését". Azt hangoztatta, hogy biztos az Oroszország számára javasolt programjának helyességében.
Vlagyimir Zsirinovszkij liberális demokrata jelölt a szavazóhelyiségben arról beszélt, hogy a szavazás a Nyugat hibájából, "háború előtti" légkörben zajlik, és hangot adott véleményének, hogy a konfliktust csakis Oroszország tudja megakadályozni.
Grigorij Javlinszkij, a liberális Jabloko alapítója arra panaszkodott, hogy pártjának választási megfigyelőit "megzsarolták és megfenyegették".
Ella Pamfilova közölte, hogy a választásra mintegy 3 ezer - köztük 99 külföldi - tömegtájékoztatási eszköz 15 ezer újságíróját akkreditálták. Szavai szerint 109 országból mintegy 1500 megfigyelő érkezett. A legnagyobb küldöttséget, 580 főt az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) és az EBESZ Parlamenti Közgyűlése küldte.
Jan Petersen, az EBESZ Demokratikus Intézmények és Emberi Jogok Irodája (ODIHR) megfigyelő missziójának vezetője közölte, hogy a szervezet nem vesz részt az Ukrajnától négy éve elcsatolt Krím félszigeten megrendezett választás megfigyelésében.
Tatyjana Moszkalkova orosz emberi biztos közölte, hogy sem az ENSZ, sem az EBESZ, sem az Európa Tanács nem reagált eddig arra az orosz panaszra, hogy az ukrán hatóságok nem engedik szavazni az orosz választópolgárokat az orosz külképviseleteken.
Pamfilova beszámolója szerint egyébként a moszkvai délelőtti órákig a bizottsághoz 6366 lehetséges szabálysértésre vonatkozó bejelentés érkezett, ezek közül 795 panasz arra vonatkozott, hogy a helyi hatóságok vagy az állami munkaadók megpróbáltak nyomást gyakorolni a választókra a részvételi arány növelése érdekében.
Pamfilova elmondta, hogy vasárnapra virradóra 15 ország IP-címeiről célzott túlterheléses (DDoS) támadás érte a választási bizottság honlapját.
A csaknem 111 millió orosz választópolgár több mint 97 300 belföldi és mintegy 400 külföldi választókörzetben adhatta, illetve adhatja le a szavazatát mindenhol helyi idő szerint 8 és 20 óra között. Oroszországban, ahol 11 időzóna van, az első előzetes eredményeket a kalinyingrádi zárás, közép-európai idő szerint 19 óra után hozzák nyilvánosságra.
Kijevben, Lembergben tüntetés, Odesszában bombariadó volt
Az ukrán hatóságok előzetes bejelentésükhöz híven csak diplomatákat engednek be az ukrajnai orosz külképviseletekbe vasárnap, az orosz elnökválasztás ideje alatt.
Kijevben drótkerítéssel zárták le a rendfenntartók az orosz nagykövetséghez vezető utat mindkét irányból. A külképviseletnél megerősített szolgálatot tartanak. Helyszíni jelentések szerint a drótkerítéseken belülre csak diplomata útlevéllel rendelkezőket és nem orosz állampolgárságú újságírókat engednek be.
A kerítésen kívül közben ukrán nacionalista tüntetők kezdtek el gyülekezni délelőtt, számukat az UNIAN ukrán hírügynökség mintegy 80-ra becsülte. A demonstrációra zömében a Szabadság párt, a Jobboldali Szektor (PSZ) és a Nemzeti Korpusz nevű szervezetek zászlóival vonultak ki a tüntetők, akik erősítőkön keresztül ukrán hazafias zeneszámokat játszanak.
A tüntetés egyelőre békésen zajlik. Szavazni is csak egy-két orosz állampolgár próbált, de nem sikerült bejutniuk a követség épületébe. A rendfenntartók ugyanis már a kordonnál ellenőrzik az iratokat, és az orosz állampolgárokat elküldik.
A nyugat-ukrajnai Lembergben is tüntetést tartanak ukrán nacionalisták - mintegy ötvenen - az orosz konzulátus előtt. Egyelőre békésen zajlik a demonstráció.
Odesszában lezárták az orosz konzulátus utcáját, mert reggel egy névtelen betelefonáló robbanószerkezetről értesítette a hatóságokat. Az utcát bombaszakértők vizsgálják át.
Ukrán sajtójelentések közben arról is beszámoltak, hogy a Krímben iskolás gyermekek szüleire a tanárok által, a vállalatok dolgozóira pedig az üzemek vezetőin keresztül gyakoroltak nyomást a választáson való részvételt erőltetve a helyi orosz közigazgatás tisztviselői.
Arszen Avakov ukrán belügyminiszter pénteken jelentette be, hogy Ukrajna területén Moszkva nem rendezheti meg az elnökválasztást, ezért a rendfenntartók nem engedik be szavazni a diplomáciai státussal nem rendelkező orosz állampolgárokat az Oroszországi Föderáció ukrajnai külképviseleteire - a kijevi nagykövetségre, valamint az odesszai, lembergi (lvivi) és harkivi konzulátusokra. Az ukrán külügyminisztérium szombaton kiadott közleményében közölte, hogy egyetért a döntéssel.
A belügyminiszter elsősorban azzal magyarázta a döntést, hogy Moszkva Kijev többszöri tiltakozása ellenére is illegitim módon és a nemzetközi normákat megsértve megrendezi az elnökválasztást az Ukrajnához tartozó, Oroszország által önkényesen bekebelezett Krím félszigeten. A krími választás miatt Ukrajna az ENSZ-nél is tiltakozott. Kanada, Ausztria és Észtország, valamint az Európai Unió részéről Federica Mogherini, az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselője jelezte, hogy nem fogja elismerni törvényesnek a Krímben megtartott választást.
Meghaladta a részvétel az 50 százalékot
Elérte az 57,5 százalékot országosan az elnökválasztáson való részvétel moszkvai idő szerint 17 órakor - közölte vasárnap az orosz Központ Választási Bizottság elnöke.
A voksolás moszkvai idő szerint 21 órakor (közép-európai idő szerint 19 órakor ér véget), a kalinyingrádi exklávéban, az első előzetes eredményeket csak azután fogják közölni.
Hírügynökségi beszámolók szerint a Moszkva környéki Ljuberci város egyik választókörzetében hamis szavazólapok bedobását észlelték. Az urnát lepecsételték, tartalmát érvénytelennek fogják nyilvánítani.
A Golosz civil szervezet közölte, hogy a kora délutáni órákig csaknem az ország 72 régiójából 859 lehetséges szabálysértésről kapott bejelentést. Ezek közül a legtöbb panasz (170) a megfigyelők jogainak állítólagos korlátozására és a szavazóhelyiségek kialakítására (222) vonatkozott. A legtöbb bejelentés Moszvából (109), Szentpétervárról (62) és Moszkva megyéből érkezett.
