Orbán Viktor sok sikert kívánt Lengyelországnak
Az EU-elnökség átadása alkalmából 18 órai kezdettel ünnepi gálát rendeztek a Nagy Színház-Nemzeti Operában, ahol ez alkalomból bemutatják Karol Szymanowski lengyel zeneszerző Roger király című operáját. A gálán a lengyel politikai vezetők mellett megjelentek az Orbán Viktor vezette magyar küldöttség tagjai és az Európai Unió vezetői.
Az előadás kezdete előtt rövid ünnepi beszédet tartott Donald Tusk lengyel miniszterelnök, Jerzy Buzek, az Európai Parlament elnöke, Herman Van Rompuy, az Európai Tanács elnöke, José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke és Orbán Viktor magyar miniszterelnök.
Tusk arról beszélt, hogy a lengyeleket az EU-elnökség elégedettséggel és büszkeséggel tölti el, annak ellenére, hogy ez ma már nem jelent különösebb hatalmat. "Mégis joggal mondhatjuk, hogy Európa szíve a Visztulánál, a Balti-tengernél dobog, mert ezekben a nem könnyű időkben Európa nagy reményeket fűz a lengyel elnökséghez". Lengyelország ugyanis - folytatta - "a remény, az optimizmus és a válságban való kitartás erejének jelképévé vált".
Lengyelországtól az Európai Unió új energiát vár, és ez annak köszönhető, hogy a lengyelek a válság éveiben sem kételkedtek Európa értelmében. Lengyelország vissza fogja adni Európának azt, amit Európa az elmúlt 20 évben az országba fektetett, a lengyel EU-elnökség jó elnökség lesz - fejezte be beszédét a lengyel miniszterelnök.
Jerzy Buzek a szolidaritást hangsúlyozta beszédében. Lengyelországnak voltak nehéz időszakai, amikor a szolidaritás mentette meg. Ennek a szolidaritásnak köszönhetően meg tudja oldani a problémákat. Mint mondta, a lengyel EU-elnökség meg fogja mutatni, hogy "a szolidaritás összeköti az embereket a megosztottságok ellenére".
Van Rompuy szerint EU-tagságának 7 éve alatt Lengyelország tapasztalatot szerzett abban, hogy hogyan lehet együttműködni 26 partnerrel, hogyan lehet megegyezésre jutni, közös irányvonalat kijelölni. A rotációs elnökség megmutatja a polgároknak, hogy az unió együttes munka, a tagállamok egymás partnerei. Az unió nem gépezet, hanem közös politikai projekt, amely közösen alakítja ki 500 millió ember vízióját és sorsát - mondta.
Barroso szerint Lengyelország nagy történelmi sikertörténet Európában, mert tökéletesen ki tudta használni az EU-tagság előnyeit. Nemcsak sikerült elkerülnie a recessziót, hanem a gazdasági növekedés bajnokává vált. Kiemelte a politikai fejlődést is és azt a lelkesedést, amelyet Lengyelország visz az unióba. Ennek köszönhetően Lengyelország nagyon becsvágyó elképzeléseket képes megvalósítani - mondta. Barroso végül lengyelül kívánt sikeres elnökséget Lengyelországnak.
Orbán Viktor beszédét azzal kezdte, hogy a magyarok hálásak a lengyeleknek azért a nagyszerű hozzájárulásért, amellyel Közép-Európa szabadságának és Európa egyesítésének ügyét elősegítették. E nélkül Magyarország se lenne szabad. A lengyelek adták II. János Pál pápát és a Szolidaritást, akik megváltoztatták a történelmet, visszaszerezték a szabadságot, függetlenséget, az emberi méltóság tiszteletét.
Ma bizonytalanság lett úrrá a nyugati civilizációban - folytatta Orbán. Nincsenek kitaposott utak, ezeket a népeknek maguknak kell megtalálniuk, nehéz, fáradságos, aprólékos munkával. Meggyőződését fejezte ki, hogy a lengyel EU-elnökség sikeres lesz, mert az ország és miniszterelnöke az európai vezetők körében már eddig is tiszteletet és megbecsülést vívott ki magának. "Mi, magyarok azt kívánjuk a lengyeleknek, hogy adjon a Jóisten nekik sok erőt, egészséget, jó szomszédot, megértő társat, gyermekáldást és értelmes, hasznos munkát, melynek gyümölcse van" - fejezte be beszédét Orbán Viktor.
Orbán Viktor pénteken Varsóban átadta az európai uniós elnökséget jelképező zászlót és stafétabotot Donald Tusknak, a soros elnöki teendőket Magyarországtól átvevő Lengyelország kormányfőjének.
Az elnökségi rekvizítumok átadása mellett a két miniszterelnök ajándékokat is cserélt. Orbán Viktor átnyújtotta a magyar elnökség ajándékát, egy tízliteres tölgyfahordót tokaji szamorodnival megtöltve, amit Donald Tusk egy díszkard átnyújtásával viszonzott, és utalt a két nép barátságát megörökítő versre, amely szerint "magyar és lengyel együtt harcol és együtt issza borát". A miniszterelnöki hivatalban rendezett sajtótájékoztató rendkívül jó hangulatban zajlott le, a két miniszterelnök tegezte egymást és tréfálkozott.
"Magyar barátaink nagyon nehéz időszakban gyakorlatilag hibátlanul látták el az elnökséget" - mondta Tusk, aki emlékeztetett, hogy Orbán Viktor első hivatalos külföldi látogatása a 2010-es választási győzelmet követően Varsóba vezetett. Donald Tusk méltatta a magyar elnökség hatalmas munkáját, amellyel elősegítette, hogy Horvátország lezárja az EU-csatlakozási tárgyalásokat. A csatlakozási szerződés aláírásának dicsősége a lengyel elnökség időszakára esik, de - ígérte meg - "a lengyelek emlékezni fognak a magyarokra azon a napon".
Tusk annak a meggyőződésének adott hangot, hogy Lengyelország számíthat Magyarország segítségére a lengyel elnökségi fél év alatt, és kijelentette, hogy a lengyel-magyar együttműködés a magyar elnökség alatt "különösen jó volt", sajátos elnökségi duót alkottak.
Orbán Viktor köszönetet mondott Tusknak, hogy mindig támogatta őt munkájában. Ennek nagy jelentősége van - hangsúlyozta -, mert a két ország "Közép-Európa becsületéért is dolgozik". Lengyelországnak kiváló esélyei vannak arra, hogy jól lássa el a feladatot, mert az országnak és személy szerint miniszterelnökének is rendkívül magas az elismertsége az unióban - mondta.
A magyar kormányfő szerint a gazdasági válságból való kilábalás és a növekedés motorja a következő éveken Közép-Európában lesz, ahol már a válság előtt is nagyobb volt a gazdasági növekedés, mint az unió régi tagországaiban.
Kérdésre válaszolva Orbán kijelentette, hogy ma a világon korszakváltás történik, és ilyen körülmények között radikálisan felértékelődik, megnő a politikai vezetők szerepe. Ezért Lengyelországnak a fél éves elnökségi időszakban sokkal fontosabb szerepe lesz. Ez egyrészt félelmetes, másrészt viszont izgalmas - tette hozzá.