Orbán Viktor: Magyarország a saját lábán szeretne állni
Magyarország nem akar az osztrákok pénzén élni, sőt senki más pénzén sem akar élni, hanem a saját lábán szeretne állni - közölte Orbán Viktor miniszterelnök a Michael Spindelegger osztrák alkancellárral folytatott budapesti tárgyalása utáni sajtótájékoztatón pénteken. A kormányfő úgy fogalmazott, Magyarország a lehető legenyhébb elővigyázatossági megállapodást szeretné kötni a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) és az EU-val. Ugyanakkor - mint mondta - "a sors iróniája, hogy az IMF pénzt akar adni. Nem fogunk félreugrani".
Magyarország komolyan veszi az Európai Unió jogrendszerét - jelentette ki Orbán Viktor kormányfő. A miniszterelnök hangsúlyozta, hogy a magyar kormány olyan, az unió által kifogásolt jogszabályi pontokon is kész változtatni, amit szerinte egyébként a közösségi jog nem követelne meg.
Ausztria és Magyarország stratégiai partnerei kell, hogy maradjanak egymásnak - jelentette ki Orbán Viktor. A megbeszélésen a magyarországi végtörlesztés is téma volt, amellyel kapcsolatban a miniszterelnök elmondta, tudatában van annak, hogy ez az intézkedés komoly veszteséget okozott osztrák bankoknak. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy a végtörlesztésben nincs semmilyen nemzeti részrehajlás, hiszen az minden pénzintézetnek nehézséget okozott.
Michael Spindelegger osztrák alkancellár szerint jó jel, hogy a magyar kormány nyitott a párbeszédre, és az Európai Bizottság által kedden felvetett kifogások tisztázására. Az osztrák politikus pénteken találkozott Orbán Viktor miniszterelnökkel, és a tanácskozás után tartott közös sajtótájékoztatójukon azt mondta, az a "sok törvény", amelyet Magyarországon az elmúlt időben elfogadtak, kérdéseket vetett fel, és fontos, hogy ezeket "tárgyszerűen és politikamentesen" tisztázzák. Hozzátette: nem vesz részt "Magyarország gyötrésében".
Michael Spindelegger arról is beszámolt, hogy a két ország kapcsolatáról is beszéltek. Fontos, hogy a Magyarország és Ausztria közötti együttműködés gazdaságilag hatékony legyen, hogy az osztrák cégek előszeretettel válasszák Magyarországot beruházási célpontként - mondta, hozzáfűzve: a két országnak a kölcsönös gazdasági érdekek alapján kell építeniük a jövőt.
A Nemzetközi Valutaalappal és az Európai Unióval folytatandó tárgyalásokkal összefüggésben az alkancellár azt mondta, Orbán Viktor világosan vázolta előtte Magyarország legfontosabb céljait, és már látják, hogy Ausztria miként támogathatja Magyarországot.