2015. november 30., 08:15

Orbán: nem kötelezik Magyarországot menekültek befogadására

BRÜSSZEL. A vasárnap elfogadott zárónyilatkozatnak nem része az, hogy az Európai Unió országai között kötelezően szét lehetne osztani a migránsokat - közölte Orbán Viktor miniszterelnök az Európai Unió és Törökország vezetőinek vasárnap Brüsszelben tartott rendkívüli csúcstalálkozójának végén.

A magyar szempontokat ezzel sikerült érvényesíteni - erősítette meg a kormányfő.     

A nyilatkozat világos garanciát ad Magyarország számára, hogy senkit sem kell kötelező jelleggel befogadnia - nyilatkozott a miniszterelnök, aki reményét fejezte ki, hogy a nagyhatalmak jó megállapodást kötöttek, hiszen Európának az az érdeke, hogy Törökország visszatartsa a migránsokat.  

Az elfogadott szöveg nem tér ki arra, hogy a migránsok áttelepítését milyen számban és milyen módszerrel képzelik el, de erre egyértelmű szándék mutatkozott a jelenlévő vezetők között - közölte a miniszterelnök.     

Az unió által Törökországnak felajánlott, a menekültek ellátását segítő 3 milliárd eurós pénzügyi keret kétéves periódusra szól - tájékoztatott a kormányfő, aki emberiességi szempontból helyesnek tartotta a Magyarország 18 milliós hozzájárulását, az összeget pedig méltányosnak nevezte a nemzeti össztermék arányaihoz képest.

Orbán Balázs: a magyar álláspont európai szinten is győzedelmeskedett

A magyar álláspont európai szinten is győzedelmeskedett - értékelte a Migrációkutató Intézet főigazgatója az európai uniós és a török vezetők brüsszeli rendkívüli csúcstalálkozójának eredményét.

Orbán Balázs az M1 aktuális csatorna hétfői műsorában elmondta: "sikerült közös nevezőre jutni", a zárónyilatkozatból jól látszik, hogy a mostani, kontrollálatlan bevándorlás nem jó az unió egyik tagállamának sem. "Ebben tulajdonképpen a magyarok által elkezdett álláspont európai szinten is győzedelmeskedett" - fogalmazott. Hozzátéve: jelenleg arról folyik a vita, hogy hogyan lehet elérni az Európába érkező migránsok számának csökkentését.

Orbán Balázs szólt arról is: az, hogy kilenc uniós tagállam Törökországból átvenne menedékkérőket, arra utal, hogy ők szeretnék a "nyitott kapuk politikáját megtartani". Az uniós és a török vezetők brüsszeli rendkívüli csúcstalálkozó keretében zárónyilatkozatban fogadták el vasárnap azt a közös akciótervet, amely a remények szerint kulcs lehet a menekültválság megoldásához és felgyorsíthatja Törökország uniós csatlakozását is.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.