2014. október 12., 23:30

Orbán: megvan a harmadik győzelmünk

BUDAPEST. Este 7 órakor befejeződött az önkormányzati és nemzetiségi képviselők választása. A választópolgárok vasárnap reggel 6 és este 7 óra között adhatták le szavazatukat.

Az önkormányzati választási sikerrel "megvan a harmadik győzelmünk", Budapesten pedig "több mint kétharmadunk van" - jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök, a Fidesz elnöke vasárnap este a Fidesz-KDNP eredményváró rendezvényén, a budapesti Bálnánál.

A kormányfő a szimpatizánsaik előtt tartott beszédében úgy fogalmazott: Magyarország győzött, "győzött az összefogás, az együttműködés és az egység". "Alulmaradt a békétlenség, a széthúzás, a cinizmus és a reménytelenség" - mondta.

Orbán Viktor kijelentette: az elkövetkező négy évben "naggyá fogjuk tenni Magyarországot".

Budapesten a főpolgármester-jelöltek sorrendje a Nemzeti Választási Iroda adatai szerint, a szavazatok 96,48 százalékos feldolgozottságnál a következő: 1. Tarlós István (FIDESZ-KDNP) - 49,17 százalék (279.583 szavazat)
2. Dr. Bokros Lajos András (MOMA) - 35,90 százalék (204.129 szavazat)
3. Dr. Staudt Gábor (JOBBIK) - 7,16 százalék (40.710 szavazat)
4. Csárdi Antal (LMP) - 5,68 százalék (32.285 szavazat)
5. Dr. Bodnár Zoltán György (MLP) - 2,10 százalék (11.929 szavazat)

Tovább tudunk menni azon az úton, amelyet elkezdtünk, minden akadály ellenére - mondta Tarlós István, a Fidesz-KDNP újraválasztott főpolgármestere vasárnap este a kormánypártok eredményváróján, a budapesti Bálnánál. A főpolgármester rövid beszédében azt ígérte, hogy a problémák megoldására helyezi majd a hangsúlyt. "Nem lesz könnyű a munka, de mindig ott leszünk, számíthatnak ránk.

A 33 tagú Fővárosi Közgyűlésben a Nemzeti Választási Iroda adatai szerint, a szavazatok 68 százalékos feldolgozottságánál a jelölőszervezetek mandátumaránya a következő:

1. FIDESZ-KDNP - 19 mandátum
2. MSZP - 5 mandátum
3. DK - 3 mandátum
4. EGYÜTT-PM - 2 mandátum
5. CIVIL SZERVEZETEK - 1 mandátum
DK-EGYÜTT-MSZP-PM - 1 mandátum
JOBBIK - 1 mandátum
LMP - 1 mandátum

A 23 budapesti kerületből csak 6 nem lett a Fideszé. A fővárosban elnyert ellenzéki polgármesteri posztokból 3 lett MSZP-s, egy Együtt-PM-es, egy DK-s és egy független.
18 megyében többsége lett a Fidesznek, egyedül Borsodban nincsen meg az 50 százalékuk, de ott is nyertek.

A megyei jogú városok közül csak 3 városban nyert nem fideszes jelölt: Szegeden újra Botka László (MSZP) lett a polgármester, Békéscsabán a független, de a Jobbik által támogatott Szarvas Péter, Salgótarjánban pedig a baloldali Dóra Ottó nyert.

A baloldali pártok közül összesítve az MSZP kapta a legtöbb szavazatot, többet mint a DK és az Együtt összesen. Összesítve és önállóan a Jobbik több szavazatot kapott, mint a tisztán MSZP-s jelöltek, de az MSZP egy csomó helyen más baloldali pártokkal közösen indult, és ha ezeket is hozzáadjuk az egyéni szavazataikhoz, akkor bőven többet kaptak, mint a Jobbik.

Az MSZP-nek 19 önálló polgármestere lett. Az eddigi 3 helyett 9 városban lesz jobbikos polgármester. A Gyurcsány-féle DK-nak összesen 3 önálló polgármestere lett.

Soha ennyi polgármestere, alpolgármestere és megyei, települési önkormányzati képviselője nem volt még a Kereszténydemokrata Néppártnak (KDNP) - mondta Semjén Zsolt, pártelnök vasárnap késő este az MTI-nek az önkormányzati választások ereményét értékelve. A Kanadában hivatalos látogatáson tartózkodó miniszterelnök-helyettes telefonon nyilatkozva kiemelte: az emberek vasárnap ismét megerősítették őket abban, hogy jó úton járnak.

A mai estével lezárult az alkuk korszaka - jelentette ki az MSZP elnöke vasárnap este Budapesten sajtótájékoztatón az önkormányzati választás eredményét értékelve.
Tóbiás József azt mondta, az MSZP vezetése döntött, nem kíván a jövőben részt venni az elitek játékában, nem kötnek több rossz alkut, kifelé nyitnak az emberek, a nép felé. Úgy fogalmazott, nem fogadják el "az orbáni hatalmi" nemzeti együttműködés rendszerét, sem azt a Gyurcsány Ferenc által képviselt hatalmi, vezérelvű politikát, amely bezárta a baloldalt az elmúlt négy évben, lehetetlenné tette, hogy értékazonos, baloldali, modern, nemzeti elkötelezettségű politikát folytasson. Létezik baloldal, úgy hívják MSZP - közölte.


Jelentős sikert ért el a Jobbik a párt elnöke szerint az önkormányzati választáson.
Vona Gábor vasárnap este a párt eredményváró rendezvényén kiemelte: a Jobbik képviselői immár az ország minden pontján ott vannak, 19 megyei közgyűlésből 17 helyen a második helyet szerezték meg, és többszörösére nőtt polgármestereik száma. A Jobbik elnöke szerint 2018-ban a Fidesz és a Jobbik között lehet majd választani, a "kétharmad nem tart örökké". Megkezdik a felkészülést a kormányzásra - jelentette ki.

Bokros Lajos szerint az az önkormányzati választáson az általa elért eredmény a diktatúrában győzelemnek számít. A Modern Magyarország Mozgalom (MoMa) baloldal által támogatott, második helyen végzett főpolgármester-jelöltje erről vasárnap késő este, a MoMa budapesti eredményváró rendezvényén beszélt.


"Hiába örülünk a 36 százaléknak mint győzelemnek - ugyanis a diktatúrában ez győzelem - látni kell, hogy nagyon sokat kell dolgozni azért, hogy Magyarország 2018-ban lerúghassa magáról a polipot" - fogalmazott Bokros Lajos, aki köszönetet mondott azért, hogy több mint kétszázezer budapesti szavazott rá. Kijelentette: szívesen gratulálna Tarlós Istvánnak a Fidesz-KDNP újraválasztott főpolgármesterének, ezt kívánná a demokrácia politikai kultúrája, de nem teheti, mert "a választás ugyan szabad volt, de nem volt tiszta". Mint kifejtette: Tarlós István nem volt hajlandó kiállni nyílt vitára, érvekkel megvédeni saját igazát.

November 10-éig is elhúzódhat az önkormányzati választások végleges eredményének megállapítása, ha minden jogorvoslati lehetőséget kihasználnak a jelöltek és jelölőszervezetek - mondta a Nemzeti Választási Iroda (NVI) elnöke Pálffy Ilona.

Közölte, a helyi választási bizottságok hétfőn jegyzőkönyvekben összegzik a szavazatszámláló bizottságok által rögzített jegyzőkönyvi eredményeket, majd ezek alapján állapíthatják meg, ki nyerte a polgármesteri tisztséget, kik lettek a képviselő-testület tagjai. A határozattal szemben három napon belül jogorvoslattal lehet élni a területi (megyei, fővárosi) választási bizottságoknál, de csak akkor, ha konkrét bizonyítékokat jelölnek meg a fellebbezésekben.  A területi választási bizottságoknak is 3 napjuk van arra, hogy a fellebbezéseket elbírálják.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.