Orbán: Az alkotmány európai védelem alatt áll
A magyar miniszterelnök ezt keddi strasbourgi sajtótájékoztatóján mondta kérdésre válaszolva. Kijelentette azt is: az alkotmány európai védelem alatt áll. Minden nemzetnek joga van a saját alkotmányához, ráadásul a magyar alaptörvény egy modern, európai alkotmány, az életet, a családot, a nemzetet és az emberi méltóságot állítja középpontja, "ezért mi büszkék vagyunk erre az alkotmányra" - közölte.
A miniszterelnök az Európai Parlament (EP) plenáris ülésén mondott beszédet kedden. Ebben összegezte a június 30-án zárult magyar elnökség eredményeit. Hangsúlyozta, hogy amíg a görög válságra nem sikerül megoldást találni, addig az unió nem lesz képes erős közösség benyomását kelteni.
Európa most erősebb, mint fél éve, a magyar EU-elnökség kezdetén volt, de a választópolgárok ezt egyelőre nem így érzékelik, az euróövezet helyzete és a görög válság hírei miatt - állapította meg.
Hangsúlyozta, hisz az európai egységben, együttműködésben, így tehát ő nem euroszkeptikus, de ettől még értékesnek tartja az euroszkeptikusok tevékenységét, akár provokatív megjegyzéseit is, mert "az EU-t állandóan meg kell reformálni". Ha nincs Európában együttműködés, akkor előbb-utóbb háború lesz - fogalmazta meg a korábbi évtizedek európai történelméből leszűrhető tanulságot.
A miniszterelnök az Európai Parlament (EP) plenáris ülésén a június 30-án zárult magyar uniós elnökség eredményeit értékelő vitában leszögezte azt is, hogy Brüsszel nem Moszkva, de ő mindig meg fogja védeni az országot attól, hogy kívülről mondják meg, mit tehetnek és mit nem tehetnek a magyarok.
Előzőleg a vitában Nigel Farage brit euroszkeptikus EP-képviselő az euroszkeptikus mozgalom "titkos fegyvereként" méltatta a magyar kormányfőt.
Daniel Cohn-Benditnek, aki az unió rombolásával vádolta Orbánt - vagyis lényegében ugyanazzal, amiért Farage dicsérte -, a miniszterelnök azt válaszolta: Magyarországon ő akkor tudja növelni Európa támogatottságát, ha világossá teszi, hogy az EP zöldpárti frakcióvezetője "nem mondhatja meg, mit tehetünk, és mit nem".
Orbán megjegyezte: benne és Cohn-Benditben egyaránt van lázadó hajlam: Cohn-Bendit a polgári demokrácia ellen lázadt, ő maga viszont a diktatúra ellen.