Orbán: a gazdasági szféra lehet a rezsicsökkentés következő állomása
A rezsicsökkentéshez szükséges információk begyűjtése nem volt egyszerű, ezért volt szükség az energiahivatalból létrejött rezsihivatalra. Az így beérkezett adatok alapján jött ki a mérséklés 20-30 százalékos lehetséges mértéke – mondta Orbán Viktor kormányfő a 180 percben. A csökkentés januárban megindulhatott, júliusban folytatódott, most pedig egy újabb forduló következik, benne a szénnel és a tűzifával. Utóbbinak már van előzménye, a tavaly megindított szociális tűzifarendszer, amely idén is folytatódik. Zömében állami erdőkből a tavalyinál kétszer több pénzért mindegy 2 milliárd forint értékű tüzelőt osztanak majd szét az önkormányzatokon keresztül – fejtette ki a miniszterelnök a Kossuth Rádió reggeli műsorában.
Orbán Viktor hangsúlyozta: a munka kiegészült azzal a folyamatos keresgéléssel, hogyan lehetne nonprofittá tenni a közműszolgáltatást. Az országos rezsihivatalnak – élén egy „megfelelő bicepsznagyságú”vezetővel, Dorkota Lajossal – ezért az is a dolga, hogy ehhez minden szükséges információt a kormány rendelkezésére bocsásson. "A rezsicsökkentés másik stratégiai pontja a fogyasztóvédelem, az a védelmi rendszer, amely figyel arra, hogy az ármérséklés a gyakorlatban is megvalósuljon. A következő állomás, hogy nemcsak a lakossági, de a gazdasági szférában is alacsonyabbak lehessenek a rezsiköltségek, a gazdaság versenyképességéhez ugyanis – a jól képzett munkaerő mellett - ez is alapvetően hozzájárul" - tette hozzá Orbán Viktor.
A rezsicsökkentés törvényi hátteréről szólva a kormányfő azt mondta, a megfelelő jogszabályhoz tapasztalatai szerint a 2/3-os törvény lenne jó, ez azonban még kérdés a frakción belül is. A közműszolgáltatások nonprofittá alakításáról szóló törvényjavaslat, amely a miniszterelnök szerint a rezsicsökkentésnél is nagyobb vitákat fog kiváltani a nemzetközi térben, jövő tavasszal kerülhet a parlament elé, és azt akár még a választás előtt elfogadhatják a képviselők.
Orbán Viktor a 180 percben emlékeztetett arra, már eddig is vásároltak vissza közműveket (vízművek, szemétszolgáltatás), és újabb tervek is vannak. Hat-hét nagyon komoly, korábban privatizált közműcég állami kézbe vételéről folyamatosan tárgyal a kormány. A miniszterelnök szerint, ha megmarad a társadalmi támogatottság, egy-két év múlva közösségi tulajdonban lévő közszolgáltatási rendszer működhet Magyarországon.