2013. április 17., 09:08

Optikai teleszkópot építenek a szent vulkánra

HONOLULU. Jóváhagyták kaliforniai és kanadai egyetemek ama tervét, melynek égisze alatt létrehoznák a világ legnagyobb teleszkópját a hawaii Mauna Kea vulkán tetején.
A döntés megnyitja az utat a Harmincméteres Teleszkóp-projekt csoportja előtt, hogy tárgyalásokat kezdeményezzen az érintett földterület bérléséről a Hawaii Egyetemmel.

A teleszkóp lehetővé teszi más csillagok körül keringő bolygók vizsgálatát, valamint segítségével a kutatók megfigyelhetik, hogyan alakulnak ki az új bolygók és csillagok. Az obszervatórium ezenkívül elősegíti, hogy a szakemberek mintegy 13 milliárd fényévnyire betekintsenek az univerzum korai éveibe.

A konstrukciós költségek a várakozások szerint elérik majd az egymilliárd dollárt. Szegmentált elsődleges tükre – mely közel 30 méteres lesz – kilencszer nagyobb gyűjtőterületet nyújt majd a manapság alkalmazott legnagyobb optikai teleszkópokénál, felvételei pedig háromszor élesebbek lesznek.

A készülék mégsem sokáig birtokolja majd a legnagyobb teleszkóp címet. Európai országok csoportja ugyanis azt tervezi, hogy létrehozza az Európai Nagyon Nagy Teleszkópot, melynek tükre 42 méteres lesz - tájékoztat a hirado.hu.

Õslakos hawaiiak csoportja petíciót nyújtott be a projekt ellen, azzal érvelve, hogy az meggyalázza a hegy szentnek tartott csúcsát. Az ősi hawaii tradíció szerint a magas hegycsúcsok szentek, és kapuként szolgálnak a mennybe. Korábban csak a magas rangú főnökök és papok mehettek fel a Mauna Kea csúcsára. A hegy egy megerősített temetkezési helynek - és talán további négynek - is otthont ad. A környezetvédők szintén tiltakoznak a készülék ellen, azt állítva, hogy az károsítaná a ritka wekiu bogár (Nysius wekiuicola) élőhelyét.

Az érintett állami tanács jóváhagyta a projektet, ám két tucat feltételt szabott, többek között azt, hogy az alkalmazottak legyenek tisztában a hawaii kultúrával és környezettel. A teleszkópot a kaliforniai és kanadai egyetemek fejlesztik, Kína, India és Japán partnerként segíti a beruházást. A Hawaii Egyetem is részt vesz a projektben, mivel a területet az államtól bérli.

A Mauna Kea csúcsa már egy tucat teleszkópnak ad otthont. A szunnyadó vulkán igen népszerű a csillagászok között, mivel csúcsa jóval a felhőtakaró fölé nyúlik (4205 méter), és tiszta kilátást nyújt az égboltra az év 300 napján. Az állam elszigeteltsége a Csendes-óceán közepén azt is jelenti, hogy a régió levegője nagyrészt tiszta, és a Nagy-sziget kevés városa révén nem sok emberkéz alkotta fényforrás zavarja a megfigyeléseket.
Megosztás