2011. március 19., 01:23

Obama ultimátumot intézett Kadhafihoz

WASHINGTON/PÁRIZS. Moammer Kadhafi líbiai vezető erőinek haladéktalanul abba kell hagyniuk Bengázi támadását és ki kell vonulniuk másik három városból - jelentette ki pénteken Barack Obama amerikai elnök. "A civil lakosság elleni minden támadásnak véget kell vetni" - hangsúlyozta Obama.

 Az elnök követelte, hogy a Kadhafi-rezsim állítsa helyre a támadott települések víz- és áramellátását, s tegye lehetővé  a humanitárius segély eljuttatását a lakossághoz. Ezek a feltételek nem képezik vita tárgyát – szögezte le Obama. Amennyiben a líbiai vezetés nem teljesíti az általa felsorolt követeléseket, Washington és szövetségesei érvényt szereznek az ENSZ BT katonai erő alkalmazására is feljogosító csütörtöki 1973-as számú határozatának.
Obama hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok nem küld majd szárazföldi csapatokat Líbiába, és fellépése egyetlen konkrétan meghatározott célt, a polgári lakosság védelmét fogja szolgálni. Washington – mint mondta – segíteni fogja szövetségeseit a Líbia feletti légtérzár megvalósításában, amelyben a vezető szerepet Nagy-Britannia, Franciaország és - az elnök beszédében meg nem nevezett - arab országok játsszák majd.


A francia elnöki hivatal péntek este hasonló tartalmú ultimátumot intézett Kadhafihoz. A hivatal közleménye szerint "Franciaország az Egyesült Államokkal, Nagy-Britanniával és arab országokkal együtt" figyelmeztette a líbiai vezetőt arra, hogy "a tűzszünetet azonnal életbe kell léptetni, vagyis a civilek elleni minden támadást azonnal be kell szüntetni". Obama bejelentette, Hillary Clinton külügyminiszter szombaton Párizsba utazik, hogy Amerika európai szövetségeseivel megvitassa a Líbiával szembeni fellépés lehetőségeit. A nap folyamán a Pentagon közölte, hogy Robert Gates védelmi miniszter Moszkvába utazik egyeztetésre, ahol március 22-én a tervek szerint fogadja majd Dmitrij Medvegyev orosz elnök.
Hillary Clinton egyébként a nap folyamán mondott beszédében úgy vélekedett, hogy minden líbiai rendezési tervnek magában kell foglalnia Kadhafi ezredes távozását a hatalomból. A külügyminiszter kétségeit fejezte ki a líbiai vezetés által kihirdetett tűzszünettel kapcsolatban.
Obama a Líbia elleni fellépés indoklásaként rámutatott, hogy Kadhafi ellenkező esetben folytatná a civil lakossággal szembeni megtorlást, a terrorizmus támogatását és a Közel-Kelet destabilizálását. Az amerikai elnök idézet Kadhafit, aki csütörtökön ostrommal fenyegette meg a 700 ezres Bengázit és azzal fenyegette meg hazájának állampolgárait, hogy "nem lesz kegyelem". Obama ultimátuma és a BT-határozat elfogadása között egy teljes nap sem telt el.
Az amerikai védelmi minisztérium csütörtöki közlése szerint egyébként március 23-án a Bataan nevű partraszállító hajó vezényletével egy újabb amerikai flottakötelék érkezik Líbia területi vizeinek közelébe. 



¼ubomír Galko védelmi miniszter csütörtöki sajtóértekezletén kifejtette: Szlovákia NATO tagként felelősségteljesen viszonyul a helyzethez. „Minden lépést támogatunk, ami a béke megteremtéséhez vezet Líbiában” – hangoztatta a miniszter. Elmondta azt is, hogy a szlovák fegyveres erők katonai képességei nem olyan jellegűek, amire a NATO-nak akciója során vélhetően szüksége lenne. Ahhoz, hogy Szlovákia légterét használják a szövetségesek, a szlovák védelmi tárca engedélyére van szükség. ¼ubomír Galko szerint nehezen képzelhető el, hogy ebben az esetben ezt a kérést megtagadják.
Martonyi János magyar külügyminiszter csütörtökön közölte: a magyar kormány teljes egészében egyetért az ENSZ BT Líbia elleni légtérzárlati határozatával. A magyar diplomácia vezetője elmondta, egyelőre nem lát olyan magyar katonai képességet, "amelyet egy ilyen operációban fel lehetne vagy fel akarnánk használni".
A France2 közszolgálati televízió csütörtök délután bejelentette: Franciaország egyik legnagyobb hadihajója, a Charles de Gaulle repülőgép-hordozó indulásra készen áll, fedélzetén mintegy kétezer tengerésszel és húsz repülőgéppel.
A France Info hírrádió szerint a Forbin francia fregatt már Líbia partjainál cirkál. A francia haditengerészet legnagyobb teljesítményű légvédelmi fregattjának radarja 400 kilométeres körzetben minden mozgást érzékel. Fedélzetén 32 darab Aster-30 légvédelmi rakéta és 16 darab rövid hatótávolságú Aster-15 rakéta is található, amelyek több száz kilométerre lévő célpontokat is képesek megsemmisíteni.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.