Obama: nincs bizonyíték arra, hogy a tömegmészárlást külföldről irányították volna

Donald Trump a CNN hírtelevízióban és a Fox televíziónak adott interjúkban fejtette ki véleményét, Hillary Clinton pedig a CBS és az MSNBC televízió reggeli műsoraiban beszélt.
Trump a Fox televíziónak adott interjújában ismét arra figyelmeztetett, hogy a Közel-Keletről érkező bevándorlók befogadása veszélyekkel jár, miközben szerinte már "ezrek vannak az országban, akiket átitat a gyűlölet".
Az orlandói merénylő, Omar Mateen ugyan amerikai állampolgár volt, sőt, az Egyesült Államokban született, Trump azonban arról beszélt, hogy az Egyesült Államok beenged az országba olyanokat, akik "nem mások, mint ez a mániákus férfi volt". "Trójai falovaknak" nevezte a Szíriából és más közel-keleti országokból menekülőket, és élesen bírálta mind Barack Obama demokrata párti elnököt, mind Hillary Clintont. Clintonnak szemére vetette, hogy a tömegmészárlás utáni első reakcióiban, vasárnap, nem használta a "radikális iszlám" kifejezést. "Még csak ki sem ejti a száján ezeket a szavakat" - fogalmazott a Fox televízióban Trump. A CNN hírtelevíziónak adott interjújában pedig azt a közösséget okolta, amelyben a merénylő élt. A mecsetekben és a muszlim közösségekben oda kellett volna figyelni erre az emberre - tette hozzá.
Hillary Clinton visszautasította Trump álláspontját. Az MSNBC televízióban azt mondta: nem az számít, hogy mit mondunk, hanem hogy mit cselekszünk. "Az számít, hogy elcsíptük (Oszama) bin Ladent, nem az, hogy minek neveztük őt, de ha Trump azt vélelmezi, hogy nem nevezem nevén a dolgokat, akkor nem figyel oda eléggé" - fogalmazott Clinton, aki az Obama-kormányzat külügyminisztere volt, amikor az al-Kaida terrorista hálózat vezére elleni rajtaütést végrehajtották.
A demokraták várható elnökjelöltje vasárnap Obama elnökhöz hasonlóan "terrorcselekménynek" minősítette az orlandói vérengzést, hétfőn azonban már kitért a támadás vélhető vallási hátterére. "Egyértelműen megmondtam, hogy terrorista ellenséggel nézünk szembe, aki az iszlámot használja fel arra, hogy legyilkoljon ártatlan embereket. Meg kell állítanunk őket, és ezt meg is tesszük majd. Vereséget kell mérnünk a radikális dzsihadista terrorizmusra, és ezt meg is tesszük majd" - fogalmazott Hillary Clinton az MSNBC-ben. Egyúttal leszögezte: nem szabad démonizálni a muszlimokat, s nem szabad demagóg módon háborút hirdetni egy egész vallás ellen.
A CBS televízióban ugyanakkor azt ígérte, hogy elnöksége esetén olyan szervezetet állítana fel, amely a "magányos farkasokkal", vagyis a nem terrorcsoporthoz kapcsolódóan elkövetett terrorakciók megelőzésével foglalkozna. Sürgette a fegyvervásárlások szigorítását és az internet szigorúbb ellenőrzését is.
A tömeggyilkos abszolút nyugodt volt
Omar Mateen, az orlandói tömeggyilkos a támadás során abszolút nyugodt volt, túszokat szedett és tárgyalásokba bocsátkozott a rendőrökkel - közölte John Mina orlandói rendőrfőnök hétfőn egy újabb sajtóértekezleten, ahol a mészárlás eddig ismeretlen részleteiről számolt be.
"Majdnem minden kérését teljesítettük" - fogalmazott Mina, de a tárgyalások konkrétumaira nem akart kitérni. Csak annyit mondott: "bombákról és robbanóanyagokról volt szó". A rendőrökkel telefonon tárgyalt, s a rendőrökkel történt első tűzpárbaj után a szórakozóhely mosdójába vonult vissza, néhány tússzal. Amikor azonban közölte, hogy "nemsokára újabb halálos áldozatok lesznek", a rendőrség különleges egysége megrohamozta a szórakozóhelyet és véget vetett a mészárlásnak. Omar Mateent is ekkor lőtték le.
A rendőrfőnök bejelentette, hogy Mateen autójában egy harmadik fegyverre is bukkantak.
A sajtótájékoztatón jelen volt Paul Wyposal, az FBI nyomozója is, aki közölte, hogy a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) jelenleg mintegy száz nyomot vizsgál. "Egyetlen lehetőséget sem hagyunk ki, minden követ megmozgatunk" - fogalmazott Wyposal.
Megszólaltak a szövetségi nyomozók az NBC televízió egyik műsorában is, s arról számoltak be, hogy kiderítették: Omar Mateen 2011-ben és 2012-ben is Szaúd-Arábiában járt, de az még nem derült ki, hogy ott mit csinált. Későbbi híradások szerint a férfi zarándokúton járt a sivatagi királyságban.
Az már vasárnap kiderült - és nyilvánosságra is hozták-, hogy Omar Mateent az FBI az elmúlt években kétszer is kihallgatta, de nem tartotta felügyelet alatt. Hétfőn az FBI megerősítette: egyelőre változatlanul nincs jele annak, hogy a tömeggyilkosnak bármiféle kapcsolata lett volna terrorista szervezetekkel és csoportokkal.
Obama: nincs bizonyíték arra, hogy a tömegmészárlást külföldről irányították volna
Nincs bizonyíték arra, hogy a hétvégi orlandói tömegmészárlást külföldről irányították volna - jelentette ki Barack Obama amerikai elnök, miután a belbiztonságért felelős miniszterrel és a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) igazgatójával folytatott megbeszélést.
Az elnök hétfőn megerősítette, amit vasárnap délutáni beszédében mondott: a rendelkezésre álló bizonyítékok alapján nincsenek "egyértelmű bizonyítékok" arra, hogy az orlandói tömegmészárlás hátterében külföldi csoportok vagy szervezetek állnának.
Obama ezzel lényegében azt a vélekedést - vagy a várható republikánus elnökjelölt, Donald Trump által egyenesen ki is mondott állítást - cáfolta, miszerint az Orlandóban történtek hátterében az Iszlám Állam nevű terrorszervezet állna. "Úgy tűnik, hogy a lövöldöző az interneten fellelhető különböző szélsőséges információs forrásokból merített ihletet" - mondta az elnök.
Egyelőre nem tudni, hogy a gyilkosságnak mi volt az indítéka. Értesülések szerint az elkövető, Omar Mateen a floridai melegbárban vasárnapira virradóra elkövetett támadás előtt hűséget fogadott az Iszlám Államnak, de édesapja szerint az esetnek nem volt köze a valláshoz. A dzsihadista szervezet közölte is, hogy egy harcosa követte el a merényletet, amerikai tisztségviselők szerint azonban ez semmit sem jelent.
A 49 halálos áldozattal járó orlandói támadásig egy 2007. április 16-i eset volt az Egyesült Államok történelmének legvéresebb tömegmészárlása: ekkor a Virginiai Műszaki Egyetemen egy diák 32 embert ölt meg.
