2014. május 28., 18:17

Obama: Amerika ritkán volt ilyen erős

Washington. Amerika ritkán volt ilyen erős a világ többi részével összehasonlítva - jelentette ki Barack Obama amerikai elnök a West Point-i katonai akadémián elmondott beszédében.

Obama szerint tévesen interpretálják a történelmet azok, akik Amerika hanyatlásáról beszélnek. A kérdés nem az, hogy az Egyesült Államok vezetni fog-e a világban, hanem az, hogyan fog vezetni. Az elnök leszögezte, hogy az izolacionizmus szóba se jöhet Amerika számára.

Az elnök hangoztatta, hogy a most végző évfolyam lesz az első, amelynek kadétjait nem vezénylik majd sem Irakba, sem Afganisztánba.

Amerika akkor alkalmaz egyoldalúan katonai erőt, ha alapvető érdekei kerülnek veszélybe

Az Egyesült Államok csak akkor alkalmaz egyoldalúan katonai erőt, ha alapvető érdekeit éri fenyegetés - jelentette ki beszédében Barack Obama. Mint mondta, a nemzetközi közvélemény számít, de Amerika senkitől sem kér majd engedélyt arra, hogy megvédelmezze a népét, a területét és a szabadságát.

Ha az Egyesült Államokat nem fenyegeti közvetlen veszély, akkor Obama szerint a katonai fellépés "küszöbének" magasabbnak kell lennie, és az adott probléma megoldásában teret kell engedni a kollektív cselekvésnek, a diplomáciának, az elszigetelésnek, a szankcióknak és a sokoldalú katonai összefogásnak.

Az elnök szerint Amerika világpolitikai vezető szerepének "gerincét" a világelső hadserege adja, ám attól, hogy kezében van a kalapács, nem tekinthet minden problémát szögnek.

Washington terrorelhárító alapot hoz létre

Barack Obama amerikai elnök a West Point-i katonai akadémián azt is bejelentette: együtt fog működni a kongresszussal annak érdekében, hogy megnöveljék a támogatást a szíriai ellenzék azon erőinek, amelyek a legjobb alternatívát kínálják fel a terrorizmussal és Bassár el-Aszad szíriai elnök rendszerével szemben.

Az elnök arra szólította fel a kongresszust, hogy biztosítsa támogatásáról azt a terrorelhárításra szánt 5 milliárd dolláros alapot, amelyből Jordániát, Libanont, Törökországot és Irakot támogatnák. Mind a négy felsorolt országnak a szíriai határon áthatoló terroristákkal kell szembenézniük és mind a négy állam jelentős számú szíriai menekültet engedett be a területére. Obama megerősítette, hogy nem kíván csapatokat küldeni Szíriába.

Az ukrajnai orosz fellépés a Kelet-Európába begördülő szovjet tankok idejét idézik fel

Oroszország ukrajnai fellépése azokat az a napokat idézi, amikor szovjet tankok gördültek be Kelet-Európába - fogalmazott Barack Obama. "De ez nem a hidegháború" - hangsúlyozta az elnök. Rámutatott: Amerikának az a képessége, hogy alakítani tudja a világ közvéleményét, segített azonnal elszigetelni Oroszországot. Felhívta a figyelmet arra, hogy az amerikai vezető szerepnek köszönhetően a világ azonnal elítélte az orosz fellépést, Washingtonhoz hasonlóan az Európai Unió és a hetek országcsoport (G7) is szankciókat vezetett be és a NATO megerősítette elkötelezettségét a kelet-európai szövetségesek mellett. "Nem tudjuk, hogy a helyzet hogyan alakul, és lesznek súlyos kihívások. De az, hogy a szövetségeseinkkel együtt kiálltunk a nemzetközi rend mellett, esélyt adott az ukránoknak arra, hogy megválasszák a jövőjüket" - mondta Obama a vasárnapi ukrán elnökválasztásra utalva.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.