2011. március 21., 09:31

Növekedik a nyomás a reaktorban

FUKUSIMA. Növekedni kezdett a nyomás a Fukusima atomerőmű hármas reaktorblokkjában. A japán szakhatóságok azt fontolgatják, hogy szellőztetéssel - egy külső szelep megnyitásával - oldják meg a problémát, ami viszont a sugárzás hirtelen megugrásával járna - közölte hétfőn a japán atomenergia-biztonsági szolgálat egyik illetékese.

A  hírügynökségi jelentések szerint sikerült az áramellátó rendszerről betáplálni az atomerőmű ötös és hatos reaktorát, amelyeket eddig dízelgenerátorokról üzemeltettek. Sikerült csatlakoztatni az áramvezetékeket a megsérült egyes és kettes reaktorhoz is, de e két blokk áramellátását mégsem tudták egyelőre helyreállítani, holott korábban ilyen hírek láttak napvilágot.

Jelenleg a kettes reaktorra összpontosul figyelem, ahol hidrogénrobbanás következtében megrepedt a reaktor acélburkolata, és megsérült a nyomásszabályozó rendszer. Megállapították ugyanakkor, hogy a kettes blokkban tulajdonképpen működnek a vízszivattyúk, s csak kisebb javítási munkálatokra van szükség üzembe helyezésükhöz, ami 2-3 napot vehet igénybe.
Jelenleg a japán áramtermelő vállalat mintegy 300 dolgozója, katonákkal, rendőrökkel és tűzoltókkal együtt vesz részt a munkában. Hétfőn az erőmű még egy dolgozója kapott olyan adag sugárdózist, amely meghaladja az éves megengedett értéket. Így már nyolcan szenvedtek sugárfertőzést - mindnyájan az atomerőművet üzemeltető áramtermelő vállalat dolgozói.

Fehér füst kezdett felszállni hétfőn helyi idő szerint kora este az atomerőmű 2-es reaktorából, a 3-as reaktorból viszont megszűnt a füstkiáramlás - közölte az országos nukleáris biztonsági hivatal szóvivője.
A 2-es blokkban eközben javítási munkálatok folytak, hogy újra beindulhasson a berendezések egy része, főként a vezérlőteremben. A 3-as reaktorból két órával korábban kezdett felszállni előbb szürke, majd fekete füst, de ez nem bizonyult tartósnak. Az üzemeltető Tokyo Electric Power (Tepco) cég szerint a sugárzás szintje stabil maradt.
A biztonsági hivatal egyelőre nem tudott magyarázatot adni a történtekre. Szakértők annyit mondtak, hogy nem páráról, hanem valamilyen égésből származó füstről van szó. Múlt szerda óta ezek az első jelentősebb incidensek a Fukusima-1-ben.
Amano Jukija, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) főigazgatója hétfőn úgy vélekedett, "semmi kétsége" afelől, hogy Japán sikeresen túljut a nukleáris válságon.
A japán diplomata a szervezet kormányzótanácsának rendkívüli bécsi ülését megnyitva elmondta: a NAÜ "minden eszközével azon dolgozik, más országokkal és nemzetközi szervezetekkel együttműködve, hogy segítsen Japánnak véget vetni a válságnak és minél inkább csökkenteni annak hatásait".
A japán hatóságok elhárították Franciaország ajánlatát, hogy speciális robotokat küldene a fukusimai erőműben szükséges javításokra. A japánok szerint ezek a gépek "nem alkalmasak" a helyzet kezelésére - közölte a francia nukleáris biztonsági hivatal.
Az Egyesült Államok hétfőn kálium-jodidot bocsátott a Tokióban és Japán más részein élő és dolgozó alkalmazottai és családtagjaik rendelkezésére a sugárzás elleni óvintézkedésként - olvasható a washingtoni külügyminisztérium hétfőn kiadott utazási tanácsaiban. A figyelmeztetés szerint a jódtartalmú tabletta "csak az Egyesült Államok kormányának konkrét utasítására szedendő be, a körülmények változása esetén".

Arról is érkeztek hírek, hogy újabb, ezúttal 5,2 erősségű földrengés történt hétfőn az Ibaraki és Fukusima prefektúrák térségében. A földmozgás központja a tengerfenék alatt húsz kilométerre volt, és nem fenyegetett szökőár. Az utórengést érezték Tokióban, és több térségbeli városban is.
Közben megkongatta a vészharangot az Egészségügyi Világszervezet (WHO) is. Petar Cordingley, a WHO regionális kirendeltségének illetékese arra figyelmeztetett, hogy a japán élelmiszerekben talált sugárszennyezés sokkal súlyosabb problémát jelent a korábban gondoltaknál. Úgy fogalmazott, hogy a helyzet sokkal súlyosabb annál, mint eleinte hitték, amikor úgy ítélték meg, hogy a sugárszennyezettség problémája a balesetet szenvedett fukusimai atomerőmű 20-30 kilométeres körzetére korlátozódik. A sugárfertőzött japán zöldségek, a szennyezett tej és víz már aggodalmakat okoz más térségbeli országokban is. Hétfői hírügynökségi jelentések szerint a pekingi bevásárlóközpontokban például jelentősek csökkent a japán élelmiszerek iránti kereslet, viszont alábbhagyott a hazai termékek pánikszerű felvásárlási rohama.


Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.