2017. április 7., 14:27

Nógrádi: új szakaszába lépett a háború

BUDAPEST. Nógrádi György biztonságpolitikai szakértő szerint az amerikai légitámadással új szakaszába lépett a szíriai háború és válság. Következmény lehet az is, hogy újabb menekülthullám indul meg Szíriából - jegyezte meg.
201704071002550.NOG-111.jpg

A hirado.hu beszámolója szerint Nógrádi György az M1 aktuális csatornán azt mondta: nincs bizonyítva, hogy a vegyifegyver-támadást a szíriai vezetés rendelte el, de "a Nyugat és az ellenzék abból indul ki, hogy ez egyértelmű". Washington a beavatkozással lényegesen módosította a szíriai erőviszonyokat - tette hozzá.   

A szakértő elmondta azt is, hogy a légicsapás előtt a németeket nem értesítették az amerikaiak, holott az amerikai elnök és a német kancellár néhány nappal ezelőtt Szíriáról is konzultált. Az oroszoknak viszont előre jelezték a támadást, hogy az nem ellenük irányul. Moszkva ennek ellenére azonnal kérte az ENSZ Biztonsági Tanácsának összehívását - idézte fel Nógrádi György.   

Nógrádi György emlékeztetett arra is, hogy a támadás egybeesett az amerikai-kínai csúcstalálkozóval - amelyről "nyilvánvalóan egyeztettek". Úgy vélte, a Szíria elleni amerikai légicsapás "egy rendkívül konkrét üzenet" Észak-Koreának is. Phenjan ugyanakkor atomhatalom, megtámadása sokkal nehezebb - figyelmeztetett.   

A szakértő szerint a bombatámadások hatására a szíriai helyzetben alapvető fordulat következhet be. Következmény lehet az is, hogy újabb menekülthullám indul meg Szíriából - jegyezte meg a szakértő.   

Újabb menekültek kelhetnek útra

Szalai Máté, a Külgazdasági és Külügyi Intézet elemzője szerint a légicsapást egyelőre csak figyelmeztetésnek kell tekinteni. Ettől függetlenül a szíriai háború zajlik, és nem jelenthető ki, hogy új fejezet kezdődött volna benne, az tavaly Aleppó elbukásával indult – mondta az M1 Ma délelőtt című műsorában.

A szakérő szerint az amerikai légicsapás még nem jelenti Aszad szíriai elnök bukását, de hogy a következő hetekben mi fog történni, az attól függ, Aszad mire jut Moszkvával és Teheránnal. A szíriai konfliktusnak nincs más megoldása, mint hogy Oroszország és Amerika leül egymással, és dönt Szíria jövőjéről – tette egyértelművé.

A légitámadás után nagy kérdés, hogy a szíriai menekültek otthon maradnak-e, vagy elmenekülnek. Szalai Máté ezzel kapcsolatban kifejtette: a korábbi vegyifegyver-támadás és a mostani légicsapás is alkalmas arra, hogy teljesen demoralizálja a lakosságot.

Korábban Aleppó esetében is látható volt ez a hatás. Azok, akik még most is otthon vannak, érezhetik úgy, hogy most már el kell hagyniuk azt a területet, vagy hogy nincs már semmi remény – magyarázta.

Nógrádi György úgy vélte, a már elmenekült szírek a polgárháború után sem térnek majd haza. Egy részük ugyanis már próbált integrálódni nyugaton és egy háború sújtotta országba nem akar visszatérni. A szír migránsokkal rengeteg problémája lesz még Európának az eljövendő években – jövendölte.

Mikola: egyre súlyosabb a humanitárius helyzet

A Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) biztonságpolitikai és nemzetközi együttműködésért felelős államtitkára szerint egyre súlyosabb a humanitárius helyzet Szíriában és térségében, ezért a nemzetközi közösségnek segítenie kell.

Mikola István - aki a héten Brüsszelben részt vett a Szíria-konferencián - az M1 aktuális csatorna pénteki műsorában azt mondta: az elhúzódó, több éve tartó háború miatt soha nem látott válsághelyzet van Szíriában. Irakban is háború van, több millió ember rekedt egy szörnyű válsághelyzetben. Az államtitkár szerint a térség problémáira nincs fegyveres megoldás, de önmagában a pénz sem elegendő. A nagypolitikának kell nemzetközi összefogásban hosszú távú programot kidolgoznia - szögezte le.

Az államtitkár felidézte, hogy Magyarország is több éve igyekszik segítséget nyújtani. A mostani felajánlás három részből tevődik össze. Van egy ötmillió eurós felajánlás, amely kórházi felszerelésekből áll. Mikola István elmondta, hogy már kint vannak a szakemberek, akik vizsgálják, pontosan mire van szükség. Ezen felül Magyarország csaknem 15 millió eurót ajánlott a döntően törökországi menekülttáborokban lévő emberek segítésére. A harmadik része a csomagnak hosszú távú befektetésnek tekinthető: a magyar kormány 250 ösztöndíjas helyet ajánlott fel magyar egyetemeken.

Megosztás