2018. augusztus 30., 11:52

Német miniszter: Róma ne sodorja veszélybe a földközi-tengeri EU-missziót!

Ursula von der Leyen német védelmi miniszter csütörtökön Bécsben felszólította az olasz kormányt, hogy ne sodorja veszélybe önkényes lépésekkel az EuNavforMed (avagy Sophia) nevű európai uniós haditengerészeti missziót.

ursula-von-der-leyen.jpg
Fotó: archívum

Jelen esetben az uniós missziók hitelessége és megbízhatósága is kockán forog - figyelmeztetett Von der Leyen az EU-tagországok védelmi minisztereinek kétnapos informális találkozóján.

A Sophia misszió 2015 nyarán indult: elsődleges feladata a Líbiából kiinduló embercsempész-hálózatok megsemmisítése és a líbiai parti őrség kiképzése - emlékeztetett a német tárcavezető.

Az elmúlt három évben azonban mintegy 50 ezer hajótöröttet is kimentettek a Földközi-tengerből, akiket kivétel nélkül Olaszországba szállítottak.
Az olasz kormány kifogásolta, hogy egyedül viseli a misszió terheit, és a szabályok megváltoztatását követelte. Róma szerdán egy koordinációs központ létrehozását javasolta, amely elosztaná az uniós tagállamok között a Sophia művelet keretében kimentett migránsokat. Az olasz kabinet azzal fenyegetőzött, hogy lezárja kikötőit a misszióban részt vevő hajók előtt, ha nem teljesítik követeléseit.

Az uniós tagországok egyelőre hajthatatlannak mutatkoznak a kérdésben, és azt emelték ki, hogy a Sophia mandátuma év végén úgyis lejár. Von der Leyen azt hangsúlyozta, hogy a migránsok elosztása nem a védelmi miniszterek, hanem a belügyi tárcavezetők, valamint az állam- és kormányfők hatáskörébe tartozik. Osztrák kollégája, Mario Kunasek is egyetértett vele, és hozzátette: Ausztria semleges közvetítőként kíván fellépni az ügyben.

Federica Mogherini, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője szerint a Sophia kiemelten fontos az EU számára az embercsempészet elleni harcban. A misszió körüli viták megoldása érdekében Mogherini konstruktív hozzáállást és felelősségvállalást kért mindenkitől. A tisztségviselő az egyértelmű szabályozás és a szolidaritás fontosságát hangsúlyozta a megmentett migránsok elosztását illetően.

A védelmi miniszterek ülésén szóba került az az osztrák felvetés, amely szerint a rendőrség mellett a hadsereg tagjai is beszállhatnának ideiglenesen a határvédelmi feladatok ellátásába. A javaslatot több ország kedvezően fogadta - állította Kunasek. A német védelmi miniszter azonban nem lelkesedett az osztrák felvetésért. A határvédelem a rendőrség és a Frontex uniós határvédelmi ügynökség feladata - mutatott rá.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.