2011. október 7., 20:30

Nem támaszkodhat Merkel a CSU-ra

BERLIN. Két irányzat, az Európát támogatók, valamint az egyre erősebbé váló Európa-szkeptikusok harca nyomta rá bélyegét a kisebbik német konzervatív párt, a bajor Keresztényszociális Unió (CSU) pénteken Nürnbergben kezdődött, kétnapos kongresszusára.

A több mint 1000 küldött dokumentumot fogad el az Angela Merkel vezette CDU-val, valamint a liberális FDP-vel közösen kormányzó kis keresztény párt jövőbeni irányvonaláról, és új elnökséget választ. Jelzésértékű lehet, hogy megválasztják-e alelnöknek azt a Peter Gauweilert, aki az elmúlt időszakban - a Lisszaboni Szerződéstől kezdve az euróövezeti támogatási alapig - a Merkel-kormány politikáját az alkotmánybíróságnál igyekezett megtorpedózni.

Horst Seehofer pártelnök beszédében hangsúlyozta, hogy a CSU Európa mellett elkötelezett párt marad. Elutasítja ugyanakkor a centralizált és bürokratikus Európát, és ehelyett a szubszidiaritás, a régiók Európája mellett van - jelentette ki.

Seehofer idézte a kis párt háború utáni első elnökét, Franz Josef Strausst, aki annak idején úgy fogalmazott, hogy Bajorország az otthonunk, Németország a hazánk és Európa a jövőnk. A pártelnök szerint ez a kijelentés ma is érvényes, ez azonban nem jelenti azt, hogy a CSU mindennel egyetért. Az Európai Unió legfőbb erényének az értékközösséget nevezte, hangsúlyozta ugyanakkor a gazdasági érdekek fontosságát. Annak a nézetnek adott hangot, hogy ebből kiindulva a legjobb megoldásokat kell felkutatni, és ennek kapcsán említette a jelenlegi euró-, illetve adósságválságot is.

Hangsúlyozta, hogy pártja a szolidaritás mellett van, de összekapcsolja azt a saját felelősség szükségességével. Úgy vélte, hogy mindenfajta támogatás csak akkor lehet eredményes, ha hozzájárul az okok megszüntetéséhez is. Seehofer szerint a jövőbeni pénzügyi segélynyújtásokat illetően a CSU ebből indul ki. Ha az eladósodott országok közül bármelyik nem teljesíti házi feladatát, nem lehet újabb segítségben részesíteni - fűzte hozzá.

Több küldött nyíltan ellentmondott Angela Merkel kancellárnak és Wolfgang Scha:uble belügyminiszternek, akik az elmúlt hetekben az euroválság kapcsán a mélyebb európai integráció mellett érveltek. Néhányan bírálták Merkel kancellárt, a testvérpárt CDU elnökét, a többi között károsnak tartva azt a kijelentését, hogy az euró kudarca Európa kudarcát jelentené. A többség azt a véleményt fogalmazta meg, hogy az euroövezeti támogatások további kiszélesítéséről nem lehet szó.

A kongresszuson vendégszónokként felszólaló Angela Merkel nem vett tudomást az őt ért bírálatokról, és ehelyett a CDU és a CSU közös törekvéseire helyezte a hangsúlyt. A CSU elnökéhez hasonlóan kulcsfontosságúnak nevezte a szolidaritást, ugyanakkor hangsúlyozta az adós országok által vállalt kötelezettségek teljesítésének szükségességét. A szolidaritást, illetve a házi feladatokat a kancellár ugyanazon érem két oldalának nevezte.

A küldöttek által késő este elfogadott, a CSU Európa-politikáját körvonalazó határozat azonban már egyértelműen rávilágított arra, hogy a két konzervatív párt az euroválság megoldásával kapcsolatban nincs egy véleményen. A kisebbik keresztény párt ugyanis a dokumentumban annak a nézetnek adott hangot, hogy ki kell zárni az euroövezetből azokat az országokat, amelyek nem tartják be a költségvetési fegyelemre vonatkozó szabályokat és ezáltal a valutauniót veszélyeztetik. A CDU és személy szerint Merkel kancellár a kizárás lehetőségét mindeddig határozottan elutasította. Angela Merkel a CSU kongresszusán is csak annak szükségességét hangoztatta, hogy tegyék lehetővé az eladósodott országok költségvetésébe való külső beavatkozást, illetve azt, hogy a szóban forgó országok ellen az Európai Bíróságnál lehessen panaszt tenni.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.