Nem engedik be a szerbiai autóbuszokat Koszovóba
A Lasta utasszállító vállalat autóbuszai tegnap, miután több határátkelőn is sikertelenül próbáltak bejutni Koszovóba, Bujanovacon álltak meg, s itt várják be azokat az utasokat, akiket személyautókkal szállítanak ide, hogy feljussanak a ma reggel Belgrádba induló autóbuszra.
Az utasszállító vállalatok buszait minden esetben azért fordították vissza a határról, mert nem rendelkezetek a szükséges engedélyekkel. Közben bejelentették, hogy a szerb-koszovói tárgyalások szeptember 2-án folytatódnak.
A belgrádi kormány alelnöke szerint vannak olyan erők, akik „rontanák” Szerbia tárgyalási pozícióit! “Ilyen viszonylatokban kell szemlélni a Koszovó északi részén történt eseményeket is. Minden megteszünk, hogy eljussunk a kompromisszumos megoldásig” – mondta, hogy simább legyen a kapcsolattartás Koszovó és Szebia között, de a szerb állami érdekek nem sérülhetnek - jelentette ki Božidar Delics.
A szerbiai személygépkocsik és az autóbuszok előtt augusztus elsején nyíltak meg az észak-koszovói brnjaki és jarinjei határátkelőhelyek. Az átkelőt a KFOR francia és marokkói egységei, továbbá a koszovói rendőrség tagjai és határőrei ellenőrzik. Ezt megelőzően a pristinai kormány embargót rendelt el a Szerbiából Észak-Koszovóba érkező árukra, majd utasította a rendőrség Rosu nevű különleges egységeit, hogy foglalják el a két átkelőt. A helyi szerbek tiltakozásul útakadályokat emeltek, a jarinjei átkelőt pedig álarcos támadók nagyobb csoportja felgyújtotta és szétrombolta.
A feszültség éleződése miatt a KFOR katonái nem engedték meg, hogy Borislav Stefanovic és Goran Bogdanovic, a szerb kormány képviselői Jarinjenél Koszovó területére lépjenek, kerülő úton azonban végül mégis sikerült bejutniuk Koszovóba. A hírről értesülve Bajram Rexhepi koszovói belügyminiszter kijelentette, hogy a két szerb tisztségviselő "illegálisan tartózkodik Koszovóban, és ezért letartóztathatják és kitoloncolhatják őket Szerbiába".