2011. augusztus 29., 09:28

Ne lássa a gyerek, hogy Ön ideges!

POZSONY, BUDAPEST. Az iskolakezdés nemcsak a gyermek számára jelenthet megterhelést, hanem a szülő is izgul, hogyan állja meg a helyét csemetéje az iskolában, vagy hogyan rázódik vissza az iskolai körülmények közé.

Azok a gyermekek, akik először ülnek szeptemberben az iskolapadba, életükben jelentős változást tapasztalnak, de azok számára sem könnyű az iskolakezdés, akik eddig élvezték a szabadságot, és semmi kedvük újra belerázódni a tanulós hétköznapokba, nem beszélve arról, ha új iskolába íratták őket - írja a ma.hu.

Az első napokban tapasztalható idegesség, rosszkedv normális. A szülőknek tudniuk kell azonban, hogyan könnyítsék meg a gyermekek számára s stresszt, és kezeljék a problémákat a későbbiekben is - közli szakemberek véleményét a lap.

Persze, a szülő is ideges a sulikezdéskor: különösen, ha tudja, hogy a gyermeke stresszes. Nem kell azonban eltúlzott reakciókkal reagálnia, és magát is belelovallnia a félelmekbe, feszültségbe.  A gyermekeknek meg kell küzdeniük a kényelmetlen érzéseikkel, gond akkor van, ha a szorongás, az idegesség hosszabb ideig nem múlik el.

Az ismeretlentől való félelem természetes: nem tudják, ki lesz a tanítójuk, tanáruk, mennyire lesz megfelelő a teljesítményük - milyenek lesznek az osztálytársak. A kisebbeknél a szülőktől való elválás, sőt olyasmi is okoz problémát, hogy nem tudják, képesek lesznek-e majd önállóan megtalálni a helyiségeket, például a vécét.

Több dolgot is tehet a szülő a stressz megkönnyítése érdekében a ma.hu portál szerint.

- Tervezze be az iskola meglátogatását. Utazzon, sétáljon el a gyermekkel még a tanítás megkezdése előtt, ahol akár a tanárával is találkozhat. Nézze meg az osztálytermet, a játszóteret.

- Beszéljünk még az iskolakezdés előtt a napi rutinról: tudja a gyermek, mit várhat majd egy tipikus iskolai napon.

- Az átszoktatást kezdjük el korábban: írjunk elő korábbi lefekvést, és korábbi kelést reggelente, így a gyermek előbb megszokja a megváltozott rendet.

- Játsszunk iskolát otthon - különösen, ha van a gyermeknek fiatalabb testvére, vagy testvérei. Beszéljünk az iskolai szabályokról.

A szülőnek a saját aggodalmaival is meg kell küzdenie. Nyugodtnak és támogatást nyújtónak kell lennie, azt kell mutatnia: bízik a csemetében. Ne lássa a gyermek, hogy ő legalább olyan ideges.

A szülő nyugalma és magabiztossága a csemetét is megnyugtatja.  Ezen felül az anya és az apa a tanárokra is számíthat, akik szintén részt vesznek abban, hogy megkönnyítsék a beilleszkedést a gyermek számára. Megfelelő rutinjukkal ők is kiderítik az első időszakban, mely diákoknak sikerült könnyebben a váltás, és kik azok, akik nagyobb segítséget igényelnek.

A gyermek aggodalmai nem múlnak el egyik napról a másikra, időt vesz igénybe a dolgok új rendjének elfogadása. De egy hónap után biztosan el kell hogy múljanak.

Azok a gyerekek, akiknek extra segítségre van szükségük, általában tipikus tüneteket mutatnak: problémáik vannak az alvással, visszatérő gyomorfájásról számolnak be. Rossz álmok gyötrik őket, étvágytalanok, viselkedésük makacs, akaratos, önfejű, követelőző lehet.

A problémák, ahogyan feljebb is szó volt róla, az idősebbeknél is ugyanúgy fennállhatnak. A tinik leggyakrabban olyan dolgok aggasztják: "Be tudok majd illeszkedni?" "Megfelelő az öltözködésem?" Náluk is megfigyelhető, hogy egyre kevésbé tudnak koncentrálni, illetve fokozott honvágy gyötri őket - ez komolyabb problémára hívja fel a figyelmet.

Meg kell tanulniuk elfogadnia az új környezetet. Segíthet a csatlakozás bizonyos iskolai tevékenységekhez, szakkörökhöz, amelyek érdeklik a gyermeket, de olyasmire is járhat, amely egyébként vidámabbá teszi, elszórakoztatja, és közben fejlődik is - tanácsolja szakemberek véleményét tolmácsolva a ma.hu.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.